Λάβετε και ευφράνθητε....

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Λάβετε και ευφράνθητε....Με το 1ο ίσως και το 2ο λέγετε ότι έδωσε για να πάρει το δίπλωμα .....προσοχή στο 10 με το κυρ Κωστα να προλογίζει...το δικΟ μου...Μερικά υπήρχαν εδώ αλλα δεν πειράζει
 

Attachments

  • 01. Track 1.mp3
    11.4 MB · Views: 637
  • 02. ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΛ.Β.mp3
    2.9 MB · Views: 412
  • 03. ΤΥΠΟΝ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ.mp3
    3.5 MB · Views: 365
  • 04. ΔΥΝΑΜΙΣ ΚΑΜΑΡΑΔΟΥ.mp3
    1.5 MB · Views: 275
  • 05. ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ 40ΕΚΚΛΗΣΙΩΤΟΥ.mp3
    6 MB · Views: 317
  • 06. ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΠΛ.Β ΠΡΙΓΓΟΥ.mp3
    2.6 MB · Views: 305
  • 07. ΠΟΤΗΡΙΟΝ ΠΕΤΡΟΥ ΑΓΙΑ.mp3
    4 MB · Views: 271
  • 08. ΕΣΕΙΣΘΗΣΑΝ ΛΑΟΙ... ΑΓΙΑ.mp3
    7.4 MB · Views: 276
  • 09. ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ....mp3
    2.7 MB · Views: 250
  • 10. ΔΥΝΑΜΙΣ ΠΑΘΗΤΙΚΟ.mp3
    2.8 MB · Views: 323
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Λάβετε και ευφράνθητε....Με το 1ο ίσως και το 2ο λέγετε ότι έδωσε για να πάρει το δίπλωμα .....προσοχή στο 10 με το κυρ Κωστα να προλογίζει...το δικΟ μου...Μερικά υπήρχαν εδώ αλλα δεν πειράζει
Τίνος είναι αυτό; (η σύνθεση)
Ξέρει κανείς; Δεν το βρήκα με μια πρώτη ματιά στο καλοφωνικό ειρμολόγιο.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Απ' όσο γνωρίζω οι δέκα ύμνοι που μας παρέθεσε ο π. Κουκουζέλης [Αθωνίτης] είναι από το 1958. Τουλάχιστον έχω ακούσει ότι το αργό κεκραγάριο του Ιακώβου είναι εκτέλεση του 1958, άρα και τα άλλα της ιδίας περιόδου [μάλλον] θα είναι.
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
''Τύπον της αγνής λοχείας σου'' ομόηχο είχα βρει παλιότερα σε χειρόγραφο που αντέγραφε σύνθεση του Θεοδώρου(;) Χατζηθεοδώρου. Το είχα φωτοτυπήσει, και τώρα που το ακούω μου το θυμίζει- ειδικά στο ''αγριαίνουσαν, κατασβέσαι''. Φαίνεται νομίζω ότι είναι νεότερη σύνθεση- και είναι δύσκολο να υπάρχει στο καλοφωνικό ειρμολόγιο. Μετά τον 15 Αύγουστο θα έχω πρόσβαση στα χαρτιά μου, και θα το ανεβάσω.



Τίνος είναι αυτό; (η σύνθεση)
Ξέρει κανείς; Δεν το βρήκα με μια πρώτη ματιά στο καλοφωνικό ειρμολόγιο.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τίνος είναι αυτό; (η σύνθεση)
Ξέρει κανείς; Δεν το βρήκα με μια πρώτη ματιά στο καλοφωνικό ειρμολόγιο.
''Τύπον της αγνής λοχείας σου'' ομόηχο είχα βρει παλιότερα σε χειρόγραφο που αντέγραφε σύνθεση του Θεοδώρου(;) Χατζηθεοδώρου. Το είχα φωτοτυπήσει, και τώρα που το ακούω μου το θυμίζει- ειδικά στο ''αγριαίνουσαν, κατασβέσαι''. Φαίνεται νομίζω ότι είναι νεότερη σύνθεση- και είναι δύσκολο να υπάρχει στο καλοφωνικό ειρμολόγιο. Μετά τον 15 Αύγουστο θα έχω πρόσβαση στα χαρτιά μου, και θα το ανεβάσω.

Η Παναγία να πρεσβεύει για όλους! Χρόνια πολλά, ιδίως στους εορτάζοντες. Ξέρω ότι σε δύο Παναγιώτηδες θα αρέσει το κμν αυτό, και τους το αφιερώνω με πολλή αγάπη: στον φίλτατο Σταύρο Παναγιώτη Μανιάτη και στον αγαπητότατο Χατζημαρκικό Παναγιώτη Κούβελο. Μια πολύ παλιά μου υπόσχεση θυμήθηκα να εκπληρώσω σήμερα. Ο φίλτατος Βασίλης Ζάχαρης ακούγοντας τον Μ. Χατζημάρκο να ψάλει Καλοφωνικό ειρμό ρώτησε τίνος σύνθεση είναι.. Σύμφωνα με το χφ που αναρτώ σήμερα είναι σύνθεση Θεοδώρου Χατζηθεοδώρου.

Δ.
 

Attachments

  • ΤΥΠΟΝ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ.pdf
    776.4 KB · Views: 143
Top