[Ανακοίνωση] Χερουβικά Χρήστου Μουσελίμη

Στο Αγρίνιο και όχι μόνο κυκλοφορεί ΔΩΡΕΑΝ το περιοδικό "ΤΟ ΨΑΛΤΗΡΙ". Σκοπός του περιοδικού είναι η προβολή της Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το blog του περιοδικού στο οποίο έχω δημοσιεύσει ένα δικό μου χερουβικό σε ήχο πλ. του α΄ πεντάφωνο. Περιμένω σχόλια... Η διεύθυνση του blog είναι
http://www.psaltiri.blogspot.com
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρήστο δεν γνωρίζω κάτι για σένα αλλά συγχαρητήρια για την επιλογή κλασικών θέσεων και όχι για τους αυτοσχεδιασμούς και την κατά νότα (και όχι φράσεις) μελοποίηση η οποία είναι ξένη προς την παράδοση της ψαλτικής...επειδή πλέον αυτό το είδος περνάει κρίση η συμβολή σου είναι σημαντική...αν έχεις και άλλα και μπορείς ανέβασε τα "έστω προς δόξαν Θεού και εις κοινόν όφελος"
Υ.Γ.διαφωνώ λίγο με τα ισοκρατήματα αλλά όχι κάτι το σοβαρό...
 
Χρήστο σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κι εγώ να σε συγχαρώ με τη σειρά μου για μία σύνθεσή σου (το "Εισελεύσομαι") - ποιο Βυζαντινό κειμενογράφο χρησιμοποιείς; -Έπεται συνέχεια δημοσιεύσεων στο εν λόγω blog αλλά και στο ψαλτολόγιο. Θα λαμβάνετε σχετικές ενημερώσεις. Και πάλι ευχαριστώ.
ΥΓ. Για το ισοκράτημα περιμένω λεπτομέρειες όποτε μπορέσεις...:)
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Καθότι παλαιός γνώριμος και συνάδελφος του Χρήστου Μουσελίμη, έχω το εν λόγω χερουβικό του σε ήχο πλάγιο του πρώτου εναρμόνιο. Σε ευχαριστούμε, Χρήστο, που το έβαλες στο "Ψαλτολόγιο", ώστε όσοι θέλουν να το κατεβάσουν.
Επ' ευκαιρία να τονίσω ότι το "ψαλτήρι" είναι ένα όμορφο περιοδικό με καλούς συνεργάτες που εκδίδεται στο Αγρίνιο. Βρίσκεται και στο διαδίκτυο [εν μέρει] στην ιστοσελίδα που ανέφερε πριν ο Χρήστος Μουσελίμης. Όσοι αγαπητοί φίλοι θέλουν, μπορούν να στείλουν κάποια συνεργασία, μια μουσική τους σύνθεση κ.λ.π.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να ευχαριστήσω κι εγώ για την ανάρτηση αυτή. Το έψαλλα δυο φορές μέχρι τώρα στη Θ.Λειτουργία, και μάλιστα το βρήκα ως το πιο κατάλληλο για να ακολουθήσουν μετά (με την προσθήκη τηε δίεσης στον Βου κατά το Αλληλούια) τα λειτουργικά του Μ.Χατζηαθανασίου σε πλ.Α΄Φρύγιο.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Στο Αγρίνιο και όχι μόνο κυκλοφορεί ΔΩΡΕΑΝ το περιοδικό "ΤΟ ΨΑΛΤΗΡΙ". Σκοπός του περιοδικού είναι η προβολή της Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το blog του περιοδικού στο οποίο έχω δημοσιεύσει ένα δικό μου χερουβικό σε ήχο πλ. του α΄ πεντάφωνο. Περιμένω σχόλια... Η διεύθυνση του blog είναι
http://www.psaltiri.blogspot.com

Αγαπητέ Φίλε κ. Μουσελίμη, θα ήθελα να συζητήσουμε για το "ΨΑΛΤΗΡΙ" ( τρόπς συνεργασίας κ.λ.π. ) αλλά και για το Χερουβικό που έχεις ανεβάσει. Εάν θέλεις, πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725 να τα πούμε. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Χρηστο

Συγχαρητηρια για το Χερουβικο σου . Καλη Συνεχεια .

Επισυναπτω και εγω (για οποιον τυχον ενδιαφερεται) , την δικη μου εκδοχη σε Χερουβικο και Λειτουργικα σε ηχο Πλ.Αο πενταφωνο .
Το χερουβικο και το ηχητικο , τα εφτιασε ο φιλος Βασιλης Κιαμηλιδης με το προγραμμα ''Μελωδος'' .
Τα Λειτουργικα ειναι το δικο μου πρωτοτυπο χειρογραφο καθως και του φιλου
πρωτοψαλτη Θεοδωρου Βασιλειου σε μια δικη του διασκευη , καλλιγραφημενη
σε παπυρο .
 

Attachments

  • 01 Χερουβικό σε Φρύγιο Ευαγ. Λιναρδάκηε.pdf
    383.2 KB · Views: 238
  • 6'37''=02 Χερουβικό σε Φρϋγιο Ε. Λιναρδάκη με τον Μελωδό.mp3
    3 MB · Views: 91
  • Λειτουργικα Πλ.Αος πενταφωνος.ZIP
    860.5 KB · Views: 104
  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ Πλ.Αος πενταφωνος(Διασκευη Θ Βασιλειου).ZIP
    732.8 KB · Views: 107

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Στο Αγρίνιο και όχι μόνο κυκλοφορεί ΔΩΡΕΑΝ το περιοδικό "ΤΟ ΨΑΛΤΗΡΙ". Σκοπός του περιοδικού είναι η προβολή της Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το blog του περιοδικού στο οποίο έχω δημοσιεύσει ένα δικό μου χερουβικό σε ήχο πλ. του α΄ πεντάφωνο. Περιμένω σχόλια... Η διεύθυνση του blog είναι
http://www.psaltiri.blogspot.com

Μιας κ ειδα πως ο σύνδεσμος της σελιδας δεν υπάρχει πλεον ....
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑΡΙΟ Ν ΣΥΛΛΟΓΗ822.tif
    2.6 MB · Views: 177
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑΡΙΟ Ν ΣΥΛΛΟΓΗ823.tif
    2.8 MB · Views: 124
Top