Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε παιδιά, έχετε μήπως στίχους από το Θεοτόκε Παρθένε με Χατζημάρκο; Το είχα ακούσει από το ραδιόφωνο (νομίζω ο α' ήχος/στίχος ήταν), το κράτημα ήταν κάπως ελεύθερο, απ' ότι θυμάμαι, και είχα πάθει την πλάκα μου... Τότε κατάλαβα γιατί τον έλεγαν "Τ' αηδόνι της Ανατολής".
 

tsiakalo

Μέλος
Ρε παιδιά, έχετε μήπως στίχους από το Θεοτόκε Παρθένε με Χατζημάρκο; Το είχα ακούσει από το ραδιόφωνο (νομίζω ο α' ήχος/στίχος ήταν), το κράτημα ήταν κάπως ελεύθερο, απ' ότι θυμάμαι, και είχα πάθει την πλάκα μου... Τότε κατάλαβα γιατί τον έλεγαν "Τ' αηδόνι της Ανατολής".

Ιδού!
 

Attachments

  • 08 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. α΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    3.8 MB · Views: 359

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Γειά σου Δημητράκη, είσαι πρώτος!! Μιλάμε ο άνθρωπος κελαηδάει... Άλλο μάλλον είχα ακούσει, αλλά κι εδώ είναι φοβερός!! Είναι και ακμαία η φωνή του, αφού είναι και παλιά ηχογράφηση. Παρεμπιπτόντως, δε θα μας χάλαγαν καθόλουν κι άλλοι στίχοι! :)
 

tsiakalo

Μέλος
Γειά σου Δημητράκη, είσαι πρώτος!! Μιλάμε ο άνθρωπος κελαηδάει... Άλλο μάλλον είχα ακούσει, αλλά κι εδώ είναι φοβερός!! Είναι και ακμαία η φωνή του, αφού είναι και παλιά ηχογράφηση. Παρεμπιπτόντως, δε θα μας χάλαγαν καθόλουν κι άλλοι στίχοι! :)

Για τον αγαπητό από παλιά φίλο Νίκο και για όλην την εκλεκτή φιλόμουση ομήγυρη του forum. Εξαιρούνται οι δήθεν "σοφοί"...
 

Attachments

  • 09 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. β΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    3.5 MB · Views: 276
  • 10 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. γ΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    2.6 MB · Views: 244
  • 11 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. δ΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    3.6 MB · Views: 255
  • 12 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. πλ. α΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    3.9 MB · Views: 259
  • 13 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. πλ. β΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    3.7 MB · Views: 248
  • 14 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. βαρύς (Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    4.8 MB · Views: 259
  • 15 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. πλ. δ΄(Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    5.1 MB · Views: 237
  • 16 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου, ήχ. α΄, κλείσιμο (Εμμανουήλ χατζημάρκος).mp3
    718.5 KB · Views: 211

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
. Εξαιρούνται οι δήθεν "σοφοί"...

(Αυτο)εξαιρέθηκαν εσχάτως, αναδεικνύοντας (και πάλιν και πολλάκις) το βάθος της ''σοφίας'' τους, ''εξαγοραζόμενοι''(;) τον καιρόν, πονηροί και γόητες, προκόπτοντες (;) επί τα χείρω, πλανώντες και πλανώμενοι, καίπερ αι ημέραι πονηραί εισιν...
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για τον αγαπητό από παλιά φίλο Νίκο και για όλην την εκλεκτή φιλόμουση ομήγυρη του forum. Εξαιρούνται οι δήθεν "σοφοί"...

Αγαπητε tsiakalo
Πολλα ευχαριστω για την πολυτιμη προσφορα σου των ηχογραφησεων του Χ''Μαρκου .
Και μια παρακληση :
Οταν λες ''οι δηθεν σοφοι'' ποιους εννοεις ; Στο φορουμ οι περισσοτεροι ειμαστε ''μη σοφοι'' και δεν καταλαβαινουμε υπονοουμενε και ''αινιγματα'' .
Γινε ποιο ξεκαθαρος . Ευχαριστω .

(Αυτο)εξαιρέθηκαν εσχάτως, αναδεικνύοντας (και πάλιν και πολλάκις) το βάθος της ''σοφίας'' τους, ''εξαγοραζόμενοι''(;) τον καιρόν, πονηροί και γόητες, προκόπτοντες (;) επί τα χείρω, πλανώντες και πλανώμενοι, καίπερ αι ημέραι πονηραί εισιν...

Αγαπητε Δημητρη
Παρακαλω γινε και εσυ πιο ξεκαθαρος . Ευχαριστω .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητε tsiakalo
Πολλα ευχαριστω για την πολυτιμη προσφορα σου των ηχογραφησεων του Χ''Μαρκου .
Και μια παρακληση :
Οταν λες ''οι δηθεν σοφοι'' ποιους εννοεις ; Στο φορουμ οι περισσοτεροι ειμαστε ''μη σοφοι'' και δεν καταλαβαινουμε υπονοουμενε και ''αινιγματα'' .
Γινε ποιο ξεκαθαρος . Ευχαριστω .



Αγαπητε Δημητρη
Παρακαλω γινε και εσυ πιο ξεκαθαρος . Ευχαριστω .

Αγαπητέ κυριε Βαγγέλη,

τελευταία ( από το καλοκαίρι και εξής) κάποια μέλη επέλεξαν να αποχωρήσουν θεαματικά από το φόρουμ, μάλλον γιατί δεν περνούσε και πολύ αυτό που έλεγαν. Αυτά τα μέλη είναι πονηρά και γοητεύουν πολλούς, δυστυχώς όμως προκόπτουν προς το χειρότερο αν και οι μέρες είναι πονηρές, και δεν είναι σωστό να συμβαίνει αυτό... Αυτοί λοιπόν δεν μπορούν με τις πράξεις τους να γευτούν ένα τέτοιο δώρο. Εξαίρεσαν τους εαυτούς τους ...
Διαφωνείτε; Πείτε μου!

Δημήτρης
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ κυριε Βαγγέλη,

τελευταία ( από το καλοκαίρι και εξής) κάποια μέλη επέλεξαν να αποχωρήσουν θεαματικά από το φόρουμ, μάλλον γιατί δεν περνούσε και πολύ αυτό που έλεγαν. Αυτά τα μέλη είναι πονηρά και γοητεύουν πολλούς, δυστυχώς όμως προκόππτουν προς το χειρότερο αν και οι μέρες είναι πονηρές, και δεν είναι σωστό να συμβαίνει αυτό... Αυτοί λοιπόν δεν μπορούν με τις πράξεις τους να γευτούν ένα τέτοιο δώρο. Εξαίρεσαν τους εαυτούς τους ...
Διαφωνείτε; Πείτε μου! Δημήτρης

Παλι δεν καταλαβα τι και ποιους εννοεις . Αν θελεις γινε πιο ξεκαθαρος . Αλλοιως καλλιτερα να το σταματησουμαι εδω .
Τωρα για το '' ... κάποια μέλη επέλεξαν να αποχωρήσουν θεαματικά από το φόρουμ ...'' , ειναι δικαιωμα αλλα και προβλημα τους . Αρκουμαι σε αυτο .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για τον αγαπητό από παλιά φίλο Νίκο και για όλην την εκλεκτή φιλόμουση ομήγυρη του forum. Εξαιρούνται οι δήθεν "σοφοί"...
Ευχαριστώ πολύ τον εκλεκτό φίλο αλλά και καλλίφωνο ψάλτη Δημήτριο. Δεν προλαβαίνεις να πεις κάτι και αμέσως ο άλλος σου ανεβάζει όλο το Θεοτόκε Παρθένε με τον ψάλτη που ζήτησες!! Αυτό θα πει Ψαλτολόγιο κύριοι, η καλύτερη σελίδα για τη Βυζαντινή Μουσική παγκοσμίως!

Όσο για τα υπόλοιπα... εγώ μάλλον το' πιασα το υπονοούμενο, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι οι προσφορές είναι για όλους, ειδικά των παλαιών ψαλτών, οι οποίες αναδεικνύουν και το χάος που επικρατεί ανάμεσα σ' αυτούς και σ' εμάς του σύγχρονους. Μια σύγκριση στα μέλη αυτής της κατηγορίας (Ιεροψάλτες), ανάμεσα σε παλαιότερους και σύγχρονους "εκφραστές" της μουσικής μας, θα πείσει για τη διαφορά ακόμα και το πλέον δύσπιστο αυτί. Επομένως πρέπει ΟΛΟΙ ν' ακούμε τους παλαιούς θησαυρούς και να παίρνουμε τα μαθήματα που μας αρμόζουν.
 
Top