Καρακαλινοί Πατέρες

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο χορο πατερων της Ιερας Μονης Καρακαλου Του Αγιου Ορους ακουστε :
Δοξαστικο εσπερινου (Ιακωβου) Αγιου Γεωργιου . Ηχος Πλ.Βος .
Χριστος Ανεστη (αργον) Πλ.Αος .
 

Attachments

  • 11'37''=Καρακαλινοι=Αξιως του ονοματος(Ιακωβου) Πλ.Βος_new.mp3
    3.3 MB · Views: 309
  • 2'06''=ΚΑΡΑΚΑΛΙΝΟΙ=Χριστος Ανεστη(αργον)Πλ.Αος_new.mp3
    617.2 KB · Views: 298

ADAMS

Νέο μέλος
Καλημέρα σε όλους.
Γνώσεις Βυζαντινής Μουσικής δεν έχω. Ελπίζω από τον Σεπτέμβριο να βρω λίγο χρόνο για να αρχίσω μαθήματα.
Βρέθηκα πέρυσι στην Ι.Μ.Καρακάλλου με τον γιο μου (10 ετών). Θα την ξαναεπισκεφθούμε σε λίγες μέρες.
Από τα λίγα που καταλαβα, ο π. Κουκουζέλης είναι πολύ καλός ψάλτης, αλλά και ένας ακόμη μοναχός. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά το χαρακτηρίστικό του γνώρισμα είναι ότι είναι πανύψηλος. Είναι νέος και όταν ψέλνει νομίζεις ότι ακούς χορωδία - δυνατή μελωδικότατη φωνή.
Δυστυχώς δεν έχω ηχογραφήσεις. Θα ήθελα να κάνω όμως κι εγώ ηχογραφήσεις. Τι μαγνητοφωνάκι προτείνετε; Γενικώς τι εξοπλισμό χρειάζεται κανείς και που πρέπει να στέκεται μέσα στο ναό για να έχει ποιότητα ηχογραφήσεων όπως αυτή;:
http://www.pantocrator.info/gr/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=44 (Νο 10)

Σήμερα δεν υπάρχουν μηχανήματα χωρίς κασέτα αλλά με μνήμη;
Το κόστος;

Σας ευχαριστώ
Στάθης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάντως έχω αυτό (έχει λίγο αλμυρή τιμή στην Ελλάδα είναι η αλήθεια) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Ένας φίλος πήρε ετούτο, που έχει κάτω από τα μισά λεφτά και μου άρεσε πολύ η ποιότητα εγγραφής του.
Και οι δύο τα πήραμε από την Αμερική πριν 5 μήνες περίπου και δεν ξέρω αν έρχονται (ιδίως το δεύτερο-για το πρώτο ξέρω) στην Ελλάδα.
Είμαστε όμως off-topic...
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Αγαπητε Νεκταριε
Ευχαριστηρια για τις πληροφοριες . Μηπως υπαρχουν αντιστοιχες σελιδες στα ελληνικα ; Αν ναι , ανεβασε σε παρακαλω τα σχετικα λινγκ .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
αλλά και ένας ακόμη μοναχός. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά το χαρακτηρίστικό του γνώρισμα είναι ότι είναι πανύψηλος. Είναι νέος και όταν ψέλνει νομίζεις ότι ακούς χορωδία - δυνατή μελωδικότατη φωνή.
π.Ιάκωβος ο Θεσσαλονικεύς....:)
 

Stathis Nikolaos

Νέο μέλος
Το εντυπωσιακό, όταν ακούς τους Καρακαλληνούς πατέρες να ψάλλουν, είναι ότι δένονται πολύ όμορφα γύρω από τον πατήρ Ιάκωβο, ο οποίος προεξέχειπάντα, λόγω ύψους. Το χορό γλυκαίνει ο π. Κουκουζέλης ο οποίος έχει μια ιδαίτερα ευχάριστη φωνή.Έχουν καλά ισοκρατήματα και οι πατέρες ΄διαβάζουν και μαθαίνουν πολλά. Πηγαίνουν απ' ότι κατάλαβα προετοιμασμένοι στις πανηγύρεις και γι αυτό έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα.
Την ευχή τους να έχουμε..
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ανεβάζω ένα Επι σοι χαίρει σε ήχο πλ.α ψαλλόμενο από τον ψαλτικό χορό της Ι. Μ. Καρακάλου. Ίσα που προλαβαίνω:D (σήμερα είναι τελευταία Κυριακή των Νηστειών).
Π. Κουκουζέλη ελπίζω να δίνετε ευλογία:D...
Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες: Συνθέτη, τόπος και μέρα που το ψάλατε κλπ κλπ.
 

Attachments

  • 13 ΕΠΙ ΣΟΙ ΧΑΙΡΕΙ.mp3
    5.4 MB · Views: 265

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω ένα Επι σοι χαίρει σε ήχο πλ.α ψαλλόμενο από τον ψαλτικό χορό της Ι. Μ. Καρακάλου. Ίσα που προλαβαίνω:D (σήμερα είναι τελευταία Κυριακή των Νηστειών).
Π. Κουκουζέλη ελπίζω να δίνετε ευλογία:D...
Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες: Συνθέτη, τόπος και μέρα που το ψάλατε κλπ κλπ.

Δεν θυμαμαι βρε απο ποτε ειναι. Του Παπανικολαου σε πλ.Α΄
το θεμα ειναι που το βρήκες?? οχι οτι απαγορευεται...αλοιμονο απλα λεω μηπως εχουμε κοινους γνωστους και δεν το ξερω
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Αθωνίτης;33231 said:
Δεν θυμαμαι βρε απο ποτε ειναι. Του Παπανικολαου σε πλ.Α΄
το θεμα ειναι που το βρήκες?? οχι οτι απαγορευεται...αλοιμονο απλα λεω μηπως εχουμε κοινους γνωστους και δεν το ξερω

Ιδού η απορία:confused:.Είχα έρθει πρόπερσι το καλοκαίρι στο μοναστήρι. Ο πατέρας μου γνώριζε τον π. Ιάκωβο ήδη από λαϊκό και αυτός μου είχε δώσει τότε κάτι cd με ηχογραφήσεις από το χορό σας. Δεν ξέρω αν με θυμάται. Πείτε του εσείς χαιρετίσματα και αναφέρατε και τον πατέρα μου (Γεώργιο), νομίζω θα καταλάβει.
Ευλογείτε.

Υ.Γ. Επί τη ευκαιρία καλή πανήγυρη αύριο το βράδυ στη μονή Φιλοθέου. Και αν έχει και ηχογραφήσεις, εμείς εδώ είμαστε.
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Χριστός Ανέστη!
Ο Ἀγγελος εβόα Δημ. Κυφιώτου Ήχος α. Πολύ ωραία εκτέλεση από τον ψαλτικό χορό των πατέρων της Ι.Μ. Καρακάλου.
 

Attachments

  • 11 Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ.mp3
    3.3 MB · Views: 135
Top