Μικρά Χερουβικά

petros

Παλαιό Μέλος
Θα ηθελα να μοιραστειτε μαζι μου καποια μικρα (καθημερινων και οχι μονο) χερουβικά του Ιωασαφ Διονυσιάτου, μαθητου των τριων διδασκαλων.
Σε ηχο Α' , Β' , πλ Α' , πλ' Β και Βαρυ.
Απο την σελίδα ieropsaltis.com

ΥΓ. Αν γνωρίζει κανεις κατι για τα υπόλοιπα να συνεισφερει, για να συμπληρωθεί η σειρα.

Ερώτηση:
Μήπως έχει υπόψη του κανένα σύντομο "καλό" χερουβικό σε πλ.δ΄;
Μου φαίνεται ότι είναι λίγο "αδικημένος" σαν ήχος:p
Σας ευχαριστώ για τα ωραία πράγματα που ανεβάζεται...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Θα ήθελα να ρωτήσω τί απέγινε με εκείνα τα μικρά "χαμένα" χερουβικά του Π. Λαμπαδαρίου που αντικαταστάθηκαν απο τον Γρηγόριο στον σειρά της εβδομάδος. Εκδόθηκαν τελικά. Αν είναι να πάμε να το αγοράσουμε....
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι αυτά που αντικαταστάθηκαν (ορθότερα συμπληρώθηκαν) από τον Γρηγόριο. Είναι στους ίδιους ήχους με αυτά της εβδομάδος, απλά σε διαφορετικές μελοποιήσεις. Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει ολοκληρωθεί η εργασία που έχει αναλάβει φίλος σχετικά, κι έτσι δεν μπορώ να τα δημοσιεύσω ακόμα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
...κάτι από τα παλιά.........μήπως;.......κάποιος....;:eek:


Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').
Επίσης, έχει κι ο Αντώνιος ο ιερέας μια σειρά με σύντομα χερουβικά στους 8 ήχους, τα οποία,όμως, δε ξέρω αν έχουν εξηγηθεί στη Νέα Μέθοδο.
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστω προκαταβολικά...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μπροστά σε όλα αυτά:

Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').

Ευχαριστω προκαταβολικά...


Αλήθεια κυκλοφορούν αυτά πουθενά; Πού μπορούμε να τα βρούμε;


Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').

Θα με ενδιέφεραν αν υπήρχαν αυτά τα χερουβικά...

Ευχαριστώ


Ενδιαφερομαι κι εγω για μικρά χερουβικά παλαιας παπαδικης.


...κάτι από τα παλιά.........μήπως;.......κάποιος....;:eek:


Δεν θα μπορούσα να παραμείνω άπραγος και έτσι...


...παραθέτω ακόμα ένα ανέκδοτο μάθημα που καθαρόγραψα τέλη του Νοέμβρη, το χερουβικό σε πλ β΄ του Αρσενίου του μικρού.

Βρίσκεται στον κώδικα ΕΒΕ-ΜΠΤ 705.

Είναι ιδιαίτερα κατάλληλο για Κυριακές και αγρυπνίες λόγω μήκους και κλασσικών-όμορφων θέσεων.

Σε καλή μεριά και εύχεσθε υπέρ του γράψαντος...

Υ.Γ. Όσοι έχετε παρόμοια κείμενα ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΤΑ στο φόρουμ, είναι αμαρτία να "κάθονται" στον σκληρό ή στην βιβλιοθήκη...

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Προς τους κ.κ.Συντονιστές: ίσως τα παρόντα μηνύματα να έπρεπε να μεταφερθούν και στην υποενότητα των Χερουβικών.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἰσοκρατήματα στὸ χερουβικὸ τοῦ Ἀρσενίου.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Αρσενίου 1.jpg
    328.5 KB · Views: 685
  • Χερουβικόν Αρσενίου 2.jpg
    244 KB · Views: 271
  • Χερουβικόν Αρσενίου 3.jpg
    251.9 KB · Views: 199
  • Χερουβικόν Αρσενίου 4.jpg
    150.4 KB · Views: 171

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση! Στον ένα εκ των δύο Ναών που διακονώ, λειτουργούμε κάθε Τετάρτη. Λόγω μετάδοσης, δεν μου αρέσει να λέω Χερουβικούς ύμνους απ' έξω (γενικά δεν είμαι αυτής της νοοτροπίας, τουλάχιστον μέχρι να φτάσω στο επίπεδο του να μην χρειάζομαι τα μουσικά βιβλία...). Λόγω του ότι το Χερουβικό Άγια του Πέτρου είναι "μεγάλο" για τους εκεί Ιερείς :rolleyes:, έχω καταλήξει στο να κάνω επιλογές ακόμη μικρότερων συνθέσεων όπως του Δοσιθέου κ.α. Για να υπάρχει και μία σχετική ποικιλία έφτιαξα και αυτό.
View attachment Χερουβικός ύμνος Άγια.pdf
Δεκτές οι κριτικές και οι εντυπώσεις σας.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεκτές οι κριτικές...

Ε, αφού το θέλεις... :)

Στην 1η σειρά, ο προτελευταίος χαρακτήρας είναι ολίγον. Να γίνει κεντήματα (συνεχίζει προηγούμενη συλλαβή, δεν ξεκινάει άλλη: χε-ε-).

Στην 4η σειρά πριν την μαρτυρία του Δι έχεις 2 φορές ολίγον με αντικένωμα και γοργόν από πάνω. Το δεύτερο στη σειρά δεν χρειάζεται, πρέπει να αντικατασταθεί μαζί με την αμέσως πριν από αυτό απόστροφο με το σύμπλεγμα ολίγον-απόστροφος-κεντήματα-γοργόν. (κατάλαβες, το ίδιο ποσοτικά αποτέλεσμα).

...και οι εντυπώσεις σας.

100% κλασσικές θέσεις "κομμένες" και "ραμμένες" εντελώς ομαλά για τέτοιου είδους ταχύτητος ακολουθίες. Μπράβο.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ε, αφού το θέλεις... :)
Εννοείται.
Στην 1η σειρά, ο προτελευταίος χαρακτήρας είναι ολίγον. Να γίνει κεντήματα (συνεχίζει προηγούμενη συλλαβή, δεν ξεκινάει άλλη: χε-ε-).
Έχεις δίκιο, το ορθό είναι αυτό, όμως έχω παρατηρήσει και την αναγραφή ολίγου σε παρόμοια θέση σε κλασικό κείμενο. Αν βρω την θέση θα την ανεβάσω... Εντούτοις διορθώθηκε ως πιο ακριβές ορθογραφικα. Επίσης, λίγο πριν η τρίφωνη ανάβαση (αυτή μετά τον σταυρό) έγινε πλέον πεταστή εφόσον ακολουθεί μόνο μία κατάβαση στη σειρά.
Στην 4η σειρά πριν την μαρτυρία του Δι έχεις 2 φορές ολίγον με αντικένωμα και γοργόν από πάνω. Το δεύτερο στη σειρά δεν χρειάζεται, πρέπει να αντικατασταθεί μαζί με την αμέσως πριν από αυτό απόστροφο με το σύμπλεγμα ολίγον-απόστροφος-κεντήματα-γοργόν. (κατάλαβες, το ίδιο ποσοτικά αποτέλεσμα).
Δες αυτό...
View attachment Untitled-1.jpg
Ούτε αυτο που αναφέρεις είναι λάθος και λόγω οπτικής ποικιλίας το άλλαξα :wink:.
100% κλασσικές θέσεις "κομμένες" και "ραμμένες" εντελώς ομαλά για τέτοιου είδους ταχύτητος ακολουθίες. Μπράβο.
Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τα καλά σου λόγια.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ένα ακόμη "μικρό" Χερουβικό στον βαρύ ήχο.

Υ.Γ. Αρχίζει να μου αρέσει ο χαρακτηρισμός, δημιουργεί μία οικειότητα με τα κείμενα :)
 

Attachments

  • Χερουβικό Βαρέως.pdf
    147.8 KB · Views: 597
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ένα ακόμη "μικρό" Χερουβικό στον βαρύ ήχο.

Άψογο.

Βαρύς ζω, α΄ Πα, άγια, βαρύς 7φ, πλ β΄, α΄, βαρύς.

Πολύ καλό μουσικό σχήμα, τήρηση της φιλοσοφίας των γραμμών του Πέτρου κ.α. όπου ο ήχος μεταπίπτει συχνά στον α΄ ήχο και επανέρχεται στον ίδιο.

Σωστή και η πολύ μικρή εντρύφιση στην επταφωνία λόγω του "μήκους" του Χερουβικού.

Υ.Γ. Δε γράφεις και ένα σε πλ. β΄; :wink: :cool:
 
Πολύ ωραίο χερουβικό, απλό, με ελάχιστα επουσιώδη "λαθάκια". Μια ερώτηση: γιατί στον άνω Ζω βάλατε μαρτυρικά του εναρμονίου (πελαστικά), αφού δεν βάλατε πουθενά την εναρμόνιο φθορά;
Υ.Γ. Πολύ ωραίο και το χερουβικόν εις ήχον δ΄ άγια. Υπάρχουν κι άλλα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μια ερώτηση: γιατί στον άνω Ζω βάλατε μαρτυρικά του εναρμονίου (πελαστικά), αφού δεν βάλατε πουθενά την εναρμόνιο φθορά;
Πρόκειται για "λάθος" του προγράμματος βασικά. Με κάποιες τροποποιήσεις διορθώθηκε.
Υ.Γ. Πολύ ωραίο και το χερουβικόν εις ήχον δ΄ άγια. Υπάρχουν κι άλλα;
Θα υπάρξουν στο εγγύς μέλλον.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μετά από αυτό το θέμα οι ως τώρα τρεις Χερουβικοί ύμνοι διορθώθηκαν ως προς την λέξη "βιωτικήν" σε "βιοτικήν". Ευχαριστώ τους συμμετέχοντες στο εν λόγω θέμα καθώς και το Ψαλτολόγιο που μας έφερε κοντά.
 

petros

Παλαιό Μέλος
Ένα ακόμη "μικρό" Χερουβικό στον βαρύ ήχο.

Υ.Γ. Αρχίζει να μου αρέσει ο χαρακτηρισμός, δημιουργεί μία οικειότητα με τα κείμενα :)

Ωραία σύνθεση :D:wink:
 
Top