Οκτάηχα Άξιόν εστιν

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κανείς το οκτώηχο Άξιον εστίν του Στανίτσα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Υπάρχει στην Θ.Λ. του κυρ-Λυκούργου Πετρίδη, αλλά έχω πρόβλημα με το scanner. Κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να βοηθήσει;
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
επισυνάπτω το κείμενο Άξιον εστίν οκτάηχο Θ. Στανίτσα από τη Θεία Λειτουργία Λ. Πετρίδη.
 

Attachments

  • Αξιον εστι οκτάηχον σελ 1 Θ. Στανίτσα από Λ. Πετρίδη.png
    41.8 KB · Views: 357
  • Αξιον εστί σελ 2 Θ. Στανίτσα από Λ. Πετρίδη.png
    39.6 KB · Views: 198
  • Αξιον εστί σελ 3 Θ. Στανίτσα από Λ. Πετρίδη.png
    23.2 KB · Views: 166

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
επισυνάπτω το κείμενο Άξιον εστίν οκτάηχο Θ. Στανίτσα από τη Θεία Λειτουργία Λ. Πετρίδη.

Ευχαριστούμε πολύ για την επισύναψη. Είναι όντως του Στανίτσα (από χειρόγραφό του) ;;
Ρωτώ γιατί :
1) δεν αναφέρεται ως του Στανίτσα
2) η ορθογραφία του κειμένου, οι αναλύσεις και το διαδοχικό πέρασμα από τον ένα ήχο στον άλλο δεν θυμίζουν (ιδιαίτερα) Στανίτσα.

Όποιος έχει πρόχειρο το χφ του Στανίτσα, ας κάνει μια αντιπαραβολή ή ας το αναρτήσει. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Αν θυμάμαι καλά, το οκτώηχο Άξιον εστί του Στανίτσα έχει δημοσιευθεί στην Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό (Θεία Λειτουργία) του π. Ιεροθέου.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ για την επισύναψη. Είναι όντως του Στανίτσα (από χειρόγραφό του) ;;
Ρωτώ γιατί :
1) δεν αναφέρεται ως του Στανίτσα
2) η ορθογραφία του κειμένου, οι αναλύσεις και το διαδοχικό πέρασμα από τον ένα ήχο στον άλλο δεν θυμίζουν (ιδιαίτερα) Στανίτσα.

Όποιος έχει πρόχειρο το χφ του Στανίτσα, ας κάνει μια αντιπαραβολή ή ας το αναρτήσει. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Αν θυμάμαι καλά, το οκτώηχο Άξιον εστί του Στανίτσα έχει δημοσιευθεί στην Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό (Θεία Λειτουργία) του π. Ιεροθέου.

Με πετύχατε στα ... χουβαρδαλίκια μου:D:D:D
2 οκτάηχα Άξιόν εστιν αντιγραφή της ... αφεντιάς μου από τα original! Άρα αυτά είναι ιμιτασιόν:D! Γι αυτό είναι φτηνά!
Όταν όμως δεν υπάρχουν φωτοαντιγραφικά, τί κάνουμε;
Άντε χαλάλι σας!
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΟΚΤΑΗΧΑ (2).pdf
    319.2 KB · Views: 874
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η αλήθεια είναι πως δεν το εντόπισα στα χειρόγραφα του Στανίτσα που έχω, αλλά υπάρχουν πιο αρμόδια άτομα με πολύ πιο ενημερωμένο το στανιτσικό τους αρχείο ώστε να γράψουν πιο υπεύθυνα γι' αυτό. Εντόπισα, όμως, το ίδιο μάθημα, με εντελώς διαφορετική γραφή και εκτέλεση αλλά με τις ίδιες θέσεις, στο φυλλάδιο με τα μουσικά κείμενα του Γ' Συνεδρίου του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας (2006), όπου επιγράφεται σαν "μέλος της πατριαρχικής ψαλτικής παραδόσεως". Προσωπικά δεν το έχω ακούσει από κάποιον πατριαρχικό ψάλτη, αλλά μπορεί απλώς να μην έτυχε. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, ας μας ενημερώσει.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η αλήθεια είναι πως δεν το εντόπισα στα χειρόγραφα του Στανίτσα που έχω, αλλά υπάρχουν πιο αρμόδια άτομα με πολύ πιο ενημερωμένο το στανιτσικό τους αρχείο ώστε να γράψουν πιο υπεύθυνα γι' αυτό. Εντόπισα, όμως, το ίδιο μάθημα, με εντελώς διαφορετική γραφή και εκτέλεση αλλά με τις ίδιες θέσεις, στο φυλλάδιο με τα μουσικά κείμενα του Γ' Συνεδρίου του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας (2006), όπου επιγράφεται σαν "μέλος της πατριαρχικής ψαλτικής παραδόσεως". Προσωπικά δεν το έχω ακούσει από κάποιον πατριαρχικό ψάλτη, αλλά μπορεί απλώς να μην έτυχε. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, ας μας ενημερώσει.

Δεν θυμάμαι να τά 'χουμε ψάλει Γιάννη, κάποια μέρα μας τα έδειξε και ζητήσαμε να τα αντιγράψουμε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με πετύχατε στα ... χουβαρδαλίκια μου:D:D:D
2 οκτάηχα Άξιόν εστιν αντιγραφή της ... αφεντιάς μου από τα original! Άρα αυτά είναι ιμιτασιόν:D! Γι αυτό είναι φτηνά!
Όταν όμως δεν υπάρχουν φωτοαντιγραφικά, τί κάνουμε;
Άντε χαλάλι σας!
Τώρα είδα το παραπάνω μήνυμα. Ευχαριστούμε πολύ κ. Γιάννου για όλα αυτά τα πολύτιμα που μας προσφέρετε! Το δεύτερο είναι αυτό που περιέχεται στο φυλλάδιο του συνεδρίου.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Με πετύχατε στα ... χουβαρδαλίκια μου:D:D:D
2 οκτάηχα Άξιόν εστιν αντιγραφή της ... αφεντιάς μου από τα original! Άρα αυτά είναι ιμιτασιόν:D!
Όταν όμως δεν υπάρχουν φωτοαντιγραφικά, τί κάνουμε;
Άντε χαλάλι σας!

Διαβασμένο σάς βλέπω...:p
Λίγο ακόμη και θα σας απονείμουμε το...οφφίκιον του Άρχοντος Στανιτσολόγου του Ψαλτολογίου !! :D:D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως με ενημέρωσε και ο Δημήτρης ο Σκρέκας και το κοίταξα κι εγώ, υπάρχει και στη Λειτουργία του Πρίγγου που εξέδωσε ο Παπανδρέου με κάποιες ψιλοδιαφορές στη γραφή. Το αποδίδει στον Πρίγγο.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όσο για το ... ενημερωμένο αρχείο άσ' τα βράσ' τα! Η καταγραφή του έργου του έγινε αφού τουλάχιστον εγώ είχα μετατεθεί στη Σάμο, οπότε η συλλογή μου περιορίζεται σε χειρόγραφα που είχε ήδη από την Πόλη. Πολύ αργότερα και μετά το θάνατό του βρήκα όσα μπόρεσα και είχαν την καλωσύνη να μου δώσουν άλλοι που έμειναν κοντά του τα τελευταία χρόνια της σταδιοδρομίας του. Τότε ήταν που είχε πέσει με τα μούτρα στο γράψιμο λόγω της φωνητικής του ... διολισθήσεως.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν θυμάμαι να τά 'χουμε ψάλει Γιάννη, κάποια μέρα μας τα έδειξε και ζητήσαμε να τα αντιγράψουμε.

Κι όμως το συμψάλλατε εν έτει 1971ω, ως στρατιώτης, δάσκαλε... Εκτός κι αν η ημερομηνία που δίνεται είναι εσφαλμένη εδώ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Διαβασμένο σάς βλέπω...:p
Λίγο ακόμη και θα σας απονείμουμε το...οφφίκιον του Άρχοντος Στανιτσολόγου του Ψαλτολογίου !! :D:D

Καλά-καλά δεν πρόλαβα να ρίξω την πετονιά με δόλωμα τα Άξιόν εστιν και τσιμπήσατε! Αυτό θα πει ενδιαφέρον!
Δημητράκη, μή μου ξαναβάλεις ρόζ φατσούλα, και μας .... παρεξηγήσουνε:D!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Δεν αναφέρει ότι είναι του Στανίτσα Αλλά απ' ό, τι μου είχε ο κ Λ. Πετρίδης παλαιότερα με βάση τις ηχογραφήσεις του, του Στανίτσα, έγραφε το μέλος εξ ακοής. Απλά το ανέβασα γιατί αναφέρθηκε ότι το οκτάηχο Αξιον εστί βρίσκεται στη λειτουργία του Πετρίδη. Αλλωστε απ'το Λ. πετρίδη έχω αρκετές ηχογραφήσεις τόσο του ίδιου όσο και του Στανίτσα που πήρα απ'τον κ. Πετρίδη που θ σνεβάσω εν καιρώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κι όμως το συμψάλλατε εν έτει 1971ω, ως στρατιώτης, δάσκαλε... Εκτός κι αν η ημερομηνία που δίνεται είναι εσφαλμένη εδώ

Εδώ δεν θυμάμαι τί έφαγα σήμερα το μεσημέρι, και θα θυμάμαι αν το '71 ψάλαμε 8ηχο άξιόν εστιν; Βλέποντας τη φωτο λέω: "Έρημα νειάτα μου, ΠΩΣ τσαλακωθήκατε!:D:D:D
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κι όμως το συμψάλλατε εν έτει 1971ω, ως στρατιώτης, δάσκαλε... Εκτός κι αν η ημερομηνία που δίνεται είναι εσφαλμένη εδώ

Ιδού και η αρχοντική εκτέλεση του δευτέρου οκτώηχου Άξιον εστί που προσέφερε ανωτέρω ο κ.Γιάννου (σελ. 3-5 του PDF) !

NB. Δέον όπως στη φράση "την τιμιωΤΕραν" του δευτέρου Άξιον εστί (σελ. 2 του χφ ή σελ. 4 του PDF, πρώτη σειρά στο τέλος) η υπορροή με δίγοργο αντικατασταθή από απόστροφο με δίγοργο. Ο δαίμων της αντιγραφής...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
dimitrios.zaganas;38139NB. Δέον όπως στη φράση "την τιμιωΤΕραν" του δευτέρου Άξιον εστί (σελ. 2 του χφ ή σελ. 4 του PDF said:
Δίκιο έχεις Δημήτρη! Έχουν και τα χέρια τους ... δαίμονές τους:D!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Δεν αναφέρει ότι είναι του Στανίτσα αλλά ο κ. Λυκ. Πετρίδης μου ανέφερε παλαιότερα ότι από τις ηχογραφήσεις του Στανίτσα που είχε, έγραφε το μέλος. Απλά αναφέρθηκε ότι ύπαρχει στη θεια λειτουργία του Λ. πετρίδη και το ανέβασα.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Δεν ξεύρω εάν το είχατε υπ' όψιν σας, αλλά ή ιστοσελίδα του CMKON έχει ηχητικό αρχείο με τον Στανίτσα να ψαίλνει το οκτάηχο "Άξιον εστίν" (το δεύτερο στο PDF αρχείο του Κυρίου Γιάννου). Θα το βρήτε εδώ. (Θα χρειασθήτε το Real Player.)

Κε Γιάννου, μήπως είστε και εσείς μέσα σ' αυτή την ηχογράφηση;

Απόστολος
 
Top