Μ. Χατζημάρκος - Γαστούνη (Φεβρουάριος 1964)

kiltzanidis

Μέλος
O Mανωλης Χατζημαρκος προσκεκλημενος στον Αγιο Νικολαο Γαστουνης 1963...
 

Attachments

  • 01 Καταβασίαι Χέρσον αβυσσοτόκον Ήχος γ΄.mp3
    2 MB · Views: 310
  • 02 Ελέησόν με, ο Θεός, Ήχος πλ α΄.mp3
    5.1 MB · Views: 348
  • 04 Ταίς αρεταίς αστράψαντες Ήχος β΄.mp3
    1.6 MB · Views: 215
  • 05 Αίνοι Ήχος γ΄.mp3
    1.1 MB · Views: 222
  • 06 Δεύτε πάντα τά έθνη-Είς τό μνήμά σε επεζήτησεν Ήχος γ΄.mp3
    5.2 MB · Views: 291
  • 07 Νόμον τόν έν γράμματι Ήχος δ΄.mp3
    2.2 MB · Views: 207
  • 08 Δόξα...Ό εν χερσί πρεσβυτικαίς Ήχος πλ β΄.mp3
    2.7 MB · Views: 236
  • 09 Δοξολογία σύντομη Ήχος πλ β΄.mp3
    4.7 MB · Views: 299
  • 10 Κύριε ελέησον αργά Κ.Πρίγγου Ήχος α΄.mp3
    4 MB · Views: 257
  • 03 Ακατάληπτον εστί-Θεοτόκε η ελπίς αργό Ήχος γ΄.mp3
    6.2 MB · Views: 232
  • 11 Αντίφωνα-Χαίρε Κεχαριτωμένη .mp3
    4.5 MB · Views: 212
  • 12 Τρισάγιον Ήχος β΄.mp3
    1.8 MB · Views: 214
  • 13 Δύναμις-Αβαγιανού Ήχος β΄.mp3
    3.3 MB · Views: 307

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Έχω ακούσει ένα σωρό κασσέτες του. Τί να πρωτοπεί κανείς για τον άνθρωπο αυτόν... Όλοι οι βολιώτες τον έχουμε στην καρδιά μας... Καμιά φορά λέω στον εαυτό μου πόσο άτυχος είμαι που δεν τον γνώρισα όταν μεγαλουργούσε στο αναλόγιο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
O Ε. Χατζημαρκος προσκεκλημενος στον Αγιο Νικολαο Γαστουνης το 1963(μερος Α΄)...


Ευχαριστίες θερμές! Εν αναμονή του Β' μέρους...

Δ.

Υγ Πιθανότατα η ορθή ημερομηνία είναι 1964, όπως αναφέρει κ αυτός που προλογίζει την ηχογράφηση.
 

kiltzanidis

Μέλος
ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗ 1963 μερος Β' (καποια κομματια πρεπει να ναι απο τραπεζι μετα) το λεω αυτο γιατι ή ειναι διαφορετικη χρονολογικα ηχογραφηση ή ειναι απο τραπεζι οπως προαειπα διοτι εχει πολυ ησυχια και ειναι και πιο καθαρος ο ηχος...
 

Attachments

  • 14 Απόστολος.mp3
    6.2 MB · Views: 282
  • 15 Χερουβικό Άγια.mp3
    9.2 MB · Views: 262
  • 16 Λειτουργικά Ήχος πλ α΄εναρμόνιος.mp3
    7.5 MB · Views: 267
  • 17 Κοινωνικόν -Ποτήριον.mp3
    4.7 MB · Views: 213
  • 04 Ειδομεν τό φως-Είη τό όνομα Κυρίου.mp3
    2 MB · Views: 187
  • 05 Αίνει η ψυχή μου τόν Κύριον Ήχος πλ α΄.mp3
    2.7 MB · Views: 207
  • 06 Επί τόν ποταμόν Ήχος γ΄με κράτημα τού Μπερεκέτου.mp3
    2.7 MB · Views: 221
  • 07 Ο καρπός της κοιλίας σου Ήχος πλ β΄.mp3
    4.5 MB · Views: 206
  • 08 Δοξολογία Ήχος α΄ Ιακώβου αργή.mp3
    2.8 MB · Views: 340

kiltzanidis

Μέλος
Ευχαριστίες θερμές! Εν αναμονή του Β' μέρους...

Δ.

Υγ Πιθανότατα η ορθή ημερομηνία είναι 1964, όπως αναφέρει κ αυτός που προλογίζει την ηχογράφηση.

Ισως να χεις δικιο για την παρατηρηση απλα ο ανθρωπος που μου την εδωσε την ηχογραφηση εγραφε στο φακελο ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗ 1963 γι' αυτο το εγραψα κι εγω...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ πολύ και λόγω προσωπικής σύνδεσης με το μέρος και το συγκεκριμένο ιερό ναό στον οποίο έχω συμψάλλει αρκετές φορές από παιδί.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Καμιά φορά λέω στον εαυτό μου πόσο άτυχος είμαι που δεν τον γνώρισα όταν μεγαλουργούσε στο αναλόγιο.[/QUOTE]

Κι εγώ το ίδιο λέω στον εαυτό μου....:(
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από αυτή την ηχογράφηση είναι φαίνεται η δοξολογία του Ιακώβου που λέγαμε εδώ και ίσως και άλλα αποσπάσματα που σχολιάστηκαν σε εκείνο το θέμα όπως το «Εις το μνήμα» και άλλα. Δυστυχώς σε τούτη την ηχογράφηση είναι κομμένη αν και η ποιότητα πιό καθαρή στο μέρος που υπάρχει.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε kiltzanidis (αληθεια γιατι δεν μας λες το ονοματεπωνυμο σου ;)

Πολλες Ευχαριστιες για τις ηχογραφησεις που ανεβασες . Παρα το νεαρο της ηλικιας σου (σε λιγες μερες εχεις και γενεθλια , και στα εκατο) , φαινεται να εχεις καλο αρχειο ηχογραφησεων .

Θελω , απευθυνωμενος σε ΟΛΟΥΣ τους φιλους , να σημειωσω δυο πραγματα :

1ον : Ο κ. Χ''Μαρκος ψαλλει το Ν' ψαλμο σε ηχο Πλ του Αου (κατι που το συνηθιζε) . Δεν ειδα καποιους φιλους που κοπτωνται για παραδοση (η παραδοση απαιτει να ψαλλεται ο Ν' ψαλμος παντοτε σε Βο) να κανουν κανενα σχολιο . Αν ηταν κανεις αλλος ''αγνωστος'' ψαλτης , θα του ''εψαλλαν'' τα μυρια οσα . Παντως εμενα (που δεν φημιζομαι για την απολυτη προσηλωση μου στην παραδοση) μου αρεσουν τετοιες αποδοσεις του Ν' ψαλμου .

2ον : Ξερω οτι ο κ. Χ''Μαρκος εχει εκδωσει διαφορα σιντι , που περιεχουν τα διαφορα πανηγυρια που κατα καιρους εψαλλε ανα την Ελλαδα . Τα σιντι αυτα
τα εμπορευεται , κυριως μεσω του γιου του Κωστα . Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο πανηγυρι περιεχεται σε αυτα τα σιντι , οποτε ισως υπαρχει προβλημα πνευματικων δικαιωματων . Ο κ. Διαχειριστης και ο αρμοδιος συντονιστης , αν νομιζουν , ας το ψαξουν .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
1ον : Ο κ. Χ''Μαρκος ψαλλει το Ν' ψαλμο σε ηχο Πλ του Αου (κατι που το συνηθιζε) . Δεν ειδα καποιους φιλους που κοπτωνται για παραδοση (η παραδοση απαιτει να ψαλλεται ο Ν' ψαλμος παντοτε σε Βο) να κανουν κανενα σχολιο . Αν ηταν κανεις αλλος ''αγνωστος'' ψαλτης , θα του ''εψαλλαν'' τα μυρια οσα .
Βαρεθήκαμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Κακώς τον λέει σε πλ.Α'. Ωραία φωνή. Καλύτερα έτσι; Έχει νόημα όμως αυτό;

Υ.Γ.
Να ξαναπώ και για τα λειτουργικά πάλι;
 

kiltzanidis

Μέλος
Αγαπητε kiltzanidis (αληθεια γιατι δεν μας λες το ονοματεπωνυμο σου ;)

Πολλες Ευχαριστιες για τις ηχογραφησεις που ανεβασες . Παρα το νεαρο της ηλικιας σου (σε λιγες μερες εχεις και γενεθλια , και στα εκατο) , φαινεται να εχεις καλο αρχειο ηχογραφησεων .

Θελω , απευθυνωμενος σε ΟΛΟΥΣ τους φιλους , να σημειωσω δυο πραγματα :

1ον : Ο κ. Χ''Μαρκος ψαλλει το Ν' ψαλμο σε ηχο Πλ του Αου (κατι που το συνηθιζε) . Δεν ειδα καποιους φιλους που κοπτωνται για παραδοση (η παραδοση απαιτει να ψαλλεται ο Ν' ψαλμος παντοτε σε Βο) να κανουν κανενα σχολιο . Αν ηταν κανεις αλλος ''αγνωστος'' ψαλτης , θα του ''εψαλλαν'' τα μυρια οσα . Παντως εμενα (που δεν φημιζομαι για την απολυτη προσηλωση μου στην παραδοση) μου αρεσουν τετοιες αποδοσεις του Ν' ψαλμου .

2ον : Ξερω οτι ο κ. Χ''Μαρκος εχει εκδωσει διαφορα σιντι , που περιεχουν τα διαφορα πανηγυρια που κατα καιρους εψαλλε ανα την Ελλαδα . Τα σιντι αυτα
τα εμπορευεται , κυριως μεσω του γιου του Κωστα . Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο πανηγυρι περιεχεται σε αυτα τα σιντι , οποτε ισως υπαρχει προβλημα πνευματικων δικαιωματων . Ο κ. Διαχειριστης και ο αρμοδιος συντονιστης , αν νομιζουν , ας το ψαξουν .

Πολυ σωστη παρατηρηση κ.Βαγγελη,δεν ηξερα οτι κυκλοφορουν και cd απο πανηγυρια...Ψαξτε το κι αν υπαρχει τετοιο θεμα κατεβαστε το,εμενα παντως την ηχογραφηση μου την εδωσε ενας φιλος,να πω την αληθεια δεν τον ρωτησα που τη βρηκε...
Σχετικα με το kiltzanidis περα του οτι ειναι ενας απ' τους αγαπημενους μου απο 'κει ψαλλω δοξαστικα και μου το χουν κολλησει οι φιλοι μου μιας και μου αρεσουν τα μακαμια...
Θα κοιταξω να ανεβασω και αλλες ηχογραφησεις σιγα-σιγα...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα κοιταξω να ανεβασω και αλλες ηχογραφησεις σιγα-σιγα...

ΜΠΡΑΒΟ . Ανεβαζε , ανεβαζε , ανεβαζε .
Δεν μας ειπες ομως το ονομα σου . Αν θελεις στειλλε μου σχετικο Π.Μ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Θεωρώ ότι είμαστε εκτός θέματος, εφόσον υπάρχουν οι συζητήσεις για τα θέματα αυτά...
1ον : Ο κ. Χ''Μαρκος ψαλλει το Ν' ψαλμο σε ηχο Πλ του Αου (κατι που το συνηθιζε) . Δεν ειδα καποιους φιλους που κοπτωνται για παραδοση (η παραδοση απαιτει να ψαλλεται ο Ν' ψαλμος παντοτε σε Βο) να κανουν κανενα σχολιο . Αν ηταν κανεις αλλος ''αγνωστος'' ψαλτης , θα του ''εψαλλαν'' τα μυρια οσα . Παντως εμενα (που δεν φημιζομαι για την απολυτη προσηλωση μου στην παραδοση) μου αρεσουν τετοιες αποδοσεις του Ν' ψαλμου .
Αν και θα έλεγα ότι είμαι από αυτούς που κόπτωνται για την παράδοση, (άσχετα αν δεν μπορώ να την τηρήσω παντού και πάντα... :rolleyes:) εμένα δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα ο ήχος ψαλμώδησης του ψαλμού, από τη στιγμή όπου τα λειτουργικά βιβλία δεν αναφέρουν ήχο. Όταν μου λες όμως τα ευλογητάρια σε πλ. του Β΄ το πράγμα για μένα αλλάζει...

Όσο για τα πρόσωπα, τα πιστεύω μου είναι στην υπογραφή μου και αναφέρεται σε όλα ανεξαιρέτως τα τέρατα που υπηρέτησαν ή υπηρετούν την ψαλτική, διότι ως γνωστόν, ένα τέρας μπορεί να προκαλεί τον θαυμασμό για το μεγαλείο της φύσης, αλλά κάποιες άλλες φορές και τον τρόμο...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαρεθήκαμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Κακώς τον λέει σε πλ.Α'. Ωραία φωνή. Καλύτερα έτσι; Έχει νόημα όμως αυτό;

Υ.Γ.
Να ξαναπώ και για τα λειτουργικά πάλι;

Βασιλη
Δεν συμπεριελαβα και τα λειτουργικα στο μηνυμα μου , επειδη τελευταια στο θεμα ''εορτη Αρχιεπισκοπου-Αγια Ειρηνη-Αγγελοπουλος'' , εγιναν καποια σχετικα σχολεια και δεν ηθελα να νομισθει οτι ανεφερωμουν σε αυτο .

Κατα τα αλλα τι γινεται ; Τελειωσε η ''ομηρια'' των Γρεβενων ; Και την νεα σαιζον τι ;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ θεωρώ περιττό να ξανατοποθετούμαι για πράγματα στα οποία έχω ήδη τοποθετηθεί και άσχημο είναι να μιλάμε αρνητικά για ανθρώπους τόσο καταξιωμένους στο χώρο, αλλά αφού το θέλετε, θα το ξανακάνω. Μην ξεσηκωθούν, όμως, πάλι αντιδράσεις από τους οπαδούς του, διότι είναι προσωπικές μου απόψεις και τίποτε άλλο.

Είναι ωραίο να ακούς τον Χ"Μάρκο, αλλά δεν είναι παραδοσιακός ούτε σε αυτά που λέει, ούτε στον τρόπο που τα λέει. Δεν έχει το λιτό, σεμνοπρεπές και κατανυκτικό εκκλησιαστικό ύφος που είναι σκοπός της Εκκλησιαστικής Μουσικής προκειμένου να οδηγήσει τον πιστό σε κατάνυξη και προσευχή, αλλά κάνει συνεχώς έντονη επίδειξη των γνώσεων και του ταλάντου του. Προσωπικά, περίμενα χειροκρότημα μετά από κάθε ύμνο, δηλαδή ξεχνούσα ότι είναι ηχογράφηση από Ναό, αφού δεν είχε τίποτε που να θυμίζει εκκλησιαστική εκτέλεση. Είναι δεξιοτέχνης από τους λίγους, με τρομερές και καλλιτεχνικότατες αποδόσεις, με δυνατότητες φωνητικές σπάνιες, αλλά δεν ψάλλει παραδοσιακά. Οπότε, είναι αναμενόμενο να ψάλλει τον Ν' Ψαλμό σε πλ. α', αλλά και τους Αποστόλους κατ' ήχον, και να κλαίει με λιγμούς (αλήθεια, πώς το καταφέρνει ο άτιμος!) στο "Εις το μνήμα σε επεζήτησεν" κλπ. Να σας θυμίσω πως και ο Σουρλαντζής έχει μια ηχογράφηση που του δίνει και καταλαβαίνει στις βάσεις και στα τσαλίμια, αλλά την ηχογράφησε εκτός εκκλησίας και τόνιζε πάντοτε πως δεν είναι εκτελέσεις για εκκλησία και πως έψαλλε έτσι μόνο για να αναδείξει το τάλαντό του. Ας μην ξεχνάμε και τα σχόλια του Αναστασίου Μιχαηλίδη για τον Χ''Μάρκο στην Πόλη...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κατόπιν της υπόδειξης του κ. Βαγγέλη, παρακαλώ τον kiltzanidis ή όποιον άλλον γνωρίζει περί του εάν έχουμε άδεια δημοσίευσης της ηχογράφησης να ενημερώσει το συντονιστή Γιάννη Μπουλμπουτζή αλλιώς θα την αποσύρουμε σύντομα. Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Δημήτρη, πρόταση και όχι υπόδειξη κάνω:
Μπορεί να είναι δύσκολο να βρούμε αν ο αρχικός κάτοχος είχε άδεια. Γιατί δεν κάνουμε κάτι πολύ πιο απλό; Να ελέγξουμε αν τα εν λόγω κομμάτια ανήκουν σε κάποιο από τα εμπορικά cd του Χατζημάρκου, κι αν ναι τότε να τα αποσύρουμε. Ας μη διαλέγουμε το "ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου"...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἐπειδή ὑπάρχουν μέλη τοῦ forum πού ἔχουν τίς γνώσεις καί μποροῦν νά ὑπολογίζουν τήν ἀκριβή ἡμερομηνία τῶν ἠχογραφήσεων ἐπί τῇ βάσῃ καταβασιῶν, ἤχου Κυριακῆς, ἑωθινοῦ ἐξαποστειλαρίου, ἀποστολικοῦ ἀναγνώσματος, θέλω νά παρακαλέσω, ἄν γίνεται, νά μᾶς δώσουν τόν σωστό χρόνο τῆς ἐν λόγῳ ἠχογραφήσεως τοῦ Ἐμμανουήλ Χατζημάρκου στήν Γαστούνη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρόκειται γιά τήν
Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 1964.
Ἀπόδοσις τῆς Ἑορτῆς τῆς Ὑπαπαντῆς τοῦ Κυρίου· Νικηφόρου μάρτυρος· Μαρκέλλου, Ἐπισκόπου Σικελίας· Φιλαγρίου, Ἐπισκόπου Κύπρου· Παγκρατίου, Ἐπισκόπου Ταυρομενίου.
Ἦχος γ΄. Ἑωθινόν Γ΄.

Ἀπόστολος ΙΣΤ΄ Κυριακῆς Ἐπιστολῶν: Πρὸς Κορινθίους Β΄ Ἐπιστολῆς Παύλου τὸ Ἀνάγνωσμα. Ἀδελφοί, συνεργοῦντες παρακαλοῦμεν, μὴ εἰς κενὸν τὴν χάριν τοῦ Θεοῦ δέξασθαι ὑμᾶς...
Λέει (ὡς συνήθως συμβαίνει) ἐσφαλμένο προκείμενο τοῦ βαρέος ἤχου (ὡς ἐν τῷ Ἀποστόλῳ), ἀντί τοῦ ὀρθοῦ τοῦ γ΄ ἤχου, πού πρέπει νά κοιτᾶμε, ὅταν ἡ σειρά τῶν Ἀποστόλων καί Εὐαγγελίων δέν τηρεῖ τήν σειρά τῶν ἤχων καί τῶν ἑωθινῶν τοῦ (λειτουργικοῦ βιβλίου τοῦ) Ἀποστόλου, λόγῳ τοῦ ἐπικείμενου Πάσχα.

Προκείμενον. Ἦχος βαρύς.
Κύριος ἰσχὺν τῷ λαῷ αὐτοῦ δώσει.
Στίχ. Ἐνέγκατε τῷ Κυρίῳ υἱοὶ Θεοῦ.

Προκείμενον. Ἦχος γ'.
Ψάλατε τῷ Θεῷ ἡμῶν, ψάλατε.
Στίχ. Πάντα ἔθνη κροτήσατε χεῖρας.​
Ἐπίσης ἐκ παραδρομῆς λέει τό Δ΄ Ἑωθινόν Ἐξαποστειλάριον Ταῖς ἀρεταῖς ἀστράψαντες, ἀντί τοῦ ὀρθοῦ
ΕΞΑΠΟΣΤΕΙΛΑΡΙΟΝ Γ'
Ὅτι Χριστὸς ἐγήγερται...​

Τό Εὐαγγέλιον ἐπίσης ἦτο (δέν ἀκούγεται φυσικά) τῆς ΙΣΤ΄ Κυριακῆς Ματθαίου.

Δόξα... αἴνων. Ἦχος πλ. β'. Ὁ ἐν χερσὶ πρεσβυτικαῖς... διά τήν ἀπόδοσιν.
Ὁμοίως καί Κοινωνικόν Ποτήριον σωτηρίου.


ΥΓ. Πάσχα 1963: 14 Ἀπριλίου. Πάσχα 1964 (Δίσεκτον): 3 Μαΐου.



 

kiltzanidis

Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή] Κατόπιν της υπόδειξης του κ. Βαγγέλη, παρακαλώ τον kiltzanidis ή όποιον άλλον γνωρίζει περί του εάν έχουμε άδεια δημοσίευσης της ηχογράφησης να ενημερώσει το συντονιστή Γιάννη Μπουλμπουτζή αλλιώς θα την αποσύρουμε σύντομα. Ευχαριστώ.

Tωρα μιλησα με τον φιλο και εξαιρετικο πρωτοψαλτην της Πατρας απο τον οποιο πηρα την ηχογραφηση αυτη οτι ειναι απο καρουλια που χανε παει στη Γαστουνη καποιοι φιλομουσοι απο την Πατρα και κατεγραψαν τον Μ.Χατζημαρκο τωρα αν βγηκε χρονια αργοτερα σε CD δεν ξερουμε κατι...
 
Top