Περί ιστοσελίδας του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών "Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης Δαμασκηνός"

Αγαπητοί Συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι του ιερού αναλογίου και της Βυζαντινής Μουσικής ιδιαίτερα όσοι γνωρίζεται την επιστήμη της Πληροφορικής, σας απευθύνω θερμή παράκληση να βοηθήσετε να φτιάξουμε στο Σύνδεσμό μας (τον μοναδικό σήμερα ενεργό Σύλλογο ολοκλήρου της Αττικής με 800 τακτικά μέλη) μια ιεροψαλτική συνδικαλιστική ιστοσελίδα που θα περιλαμβάνει :
α. Ιστορικά στοιχεία του Συνδέσμου μας, - (σταθμούς) στα ιεροψαλτικά χρονικά και φωτογραφίες μεγάλων μορφών του αναλογίου καθώς και λοιπών αειμνήστων συναδέλφων με μικρότερα βιογραφικά -.
Το Καταστατικό του Συνδέσμου και τον νέο Ιεροψαλτικό Νόμο-Κανονισμό 176 του 2006.
β. Ιεροψαλτικό ηχογραφικό αρχείο παλαιών σπάνιων ηχογραφήσεων αλλά και νεότερων. Φιλοδοξία του τμήματος αυτού θα είναι να συμπεριλάβει μικρά βιογραφικά και αποσπάσματα φωνητικών εκτελέσεων, από όλους ανεξαιρέτως τους Ψάλτες (ζώντες και τεθνεώτες).Αυτό νομίζω σήμερα με την εξέλιξη της τεχνολογίας και με το ήδη υπάρχων υλικό δεν θα είναι πολύ δύσκολο να το επιτύχουμε.
γ. Ιεροψαλτικά Νέα με αναφορές σε ενέργειες και αγώνες για τον Ψάλτη και την Β.Μ. του Δ.Σ., αλλά και ότι άλλο μπορεί να ενδιαφέρει τους Ψάλτες όπως Πανηγύρεις Ναών, Ναοί που ζητούν Ψάλτες (απαιτήσεις και μισθοί) ή Ψάλτες που ζητούν θέση ή αλλαγή θέσεως (βιογραφικά - αντικειμενικά προσόντα -, και ίσως ηχητικά δείγματα).
δ. Ελεύθερο Ιεροψαλτικό Βήμα - που οι συνάδελφοι θα έχουν την δυνατότητα να ερωτούν εμάς και τους Δικηγόρους μας για ότι θέλουν συμβουλή ή ενημέρωση, να υποβάλλουν νέες ιδέες για υλοποίηση από το Δ.Σ. να διαμαρτύρονται αλλά και να καταγγέλλουν οποιαδήποτε κακή εφαρμογή του Νόμου-Κανονισμού ή κακομεταχείριση από «ισχυρούς» προϊσταμένους.
ε. Μουσικά κείμενα, αλλά και τίτλους σπάνιων Μουσικών Βιβλίων και νεότερων, που διαθέτει η Βιβλιοθήκη του Συνδέσμου μας, προκειμένου οι συνάδελφοι να βρίσκουν και να φωτοτυπούν στο φωτοτυπικό μας μηχάνημα ότι τους ενδιαφέρει.
Νομίζω ότι η δημιουργία μιας τέτοιας ιστοσελίδας εκτός του ενημερωτικού χαρακτήρα της, θα αποβεί μαζί με την εφημερίδα μας τα «Ιεροψαλτικά Νέα» ένα δεύτερο όπλο του Κλάδου μας, μιας και τα όπλα που διαθέτουν άλλοι κλάδοι εργαζομένων (απεργίες και πορείες διαμαρτυρίας) απάδουν στην ιερότητα της εργασίας μας. Επίσης είναι βέβαιο ότι θα δώσει μια νέα πνοή στο Κλάδο μας.
Συνάδελφοι δεν θα χρειαζότανε αυτή η ανακοίνωση αν ο Σύνδεσμός μας ήταν οικονομικά εύρωστος. Όμως δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώσουμε τους ειδικούς που αναλαμβάνουν τέτοιες εργασίες. Πιστεύω ότι μέσα στην μεγάλη οικογένειά μας έχουμε δικούς μας ανθρώπους ειδικούς, που θέλω να ελπίζω ότι θα ήθελαν να βοηθήσουν έμπρακτα και αφιλοκερδώς τον Σύνδεσμό τους , όπως κάνουμε εμείς επί καθημερινής βάσεως. Περιμένω μηνύματά σας
Ευχαριστώ θερμά τους υπεύθυνους του Φόρουμ για την φιλοξενία της ανακοίνωσης αυτής.
ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΡΣΩΤΕΛΟΣ
Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών
«Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός»
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητοί Συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι του ιερού αναλογίου και της Βυζαντινής Μουσικής ιδιαίτερα όσοι γνωρίζεται την επιστήμη της Πληροφορικής, σας απευθύνω θερμή παράκληση να βοηθήσετε να φτιάξουμε στο Σύνδεσμό μας (τον μοναδικό σήμερα ενεργό Σύλλογο ολοκλήρου της Αττικής με 800 τακτικά μέλη) μια ιεροψαλτική συνδικαλιστική ιστοσελίδα που θα περιλαμβάνει :
..........................................
Ευχαριστώ θερμά τους υπεύθυνους του Φόρουμ για την φιλοξενία της ανακοίνωσης αυτής.
ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΡΣΩΤΕΛΟΣ
Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών
«Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός»

Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
Χρόνια Πολλά και Καλή δύναμη στο έργο σας.
Η σκέψη σας να δημιουργηθεί μια ιστοσελίδα του συνδέσμου σας, δεν είναι λάθος. Το θέμα όμως δεν είναι να φτιαχτεί μια τέτοια σελίδα, είναι το πως θα συντηρηθεί, πως και από ποιούς θα ενημερώνεται διαρκώς και ποιοί θα παρακολουθούν τα μηνύματα, θα παρέχουν ενημέρωση και θα δίνουν απαντήσεις. Μακάρι όλα αυτά να μπορούσαν να πραγματοποιηθούν με εθελοντική μόνο προσφορά. Επιτρέψτε μου να πιστεύω (έτσι δείχνει και η εμπειρία μου), ότι και αν ακόμη δημιουργηθεί η ιστοσελίδα σε τέτοια βάση, σύντομα θα συρρικνωθεί και θα ατονήσει. Δείτε τη «στατική» σελίδα της ΟΜΣΙΕ εδώ και μήνες.
Εχω κ. Πρόεδρε να κάνω μία πρόταση. Δεν ξεύρω αν είναι σωστή ή όχι. Δεν γνωρίζω αν «στέκεται» ή όχι. Αν έχει ενδιαφέρον δείτε την με τους υπευθύνους του φόρουμ.
Τούτος ο χώρος συνάντησης, όπως θα έχετε διαπιστώσει, είναι ένα καλό βήμα διαλόγου, πληροφόρησης και όχι μόνο, έχει ήδη πολλά μέλη, φαίνεται ότι το παρακολουθούν κάποιες χιλιάδες συνάδελφοι και έχει αναπτύξει μια καλή δυναμική. Δεν νομίζω, ότι ο κανονισμός λειτουργίας του εξαιρεί από την εγγραφή σ’ αυτό ,ως μελών, τα συλλογικά όργανα. Με μια τέτοια εγγραφή λοιπόν του συνδέσμου σας και με το άνοιγμα μιας χωριστής ενότητας (με υποενότητες) μπορούν πολλά πράγματα, απ αυτά που στο μήνυμά σας αναφέρετε, άμεσα να πραγματοποιηθούν (όπως πχ η παραπάνω ανακοίνωσή σας). Εκείνο που χρειάζεται είναι κάποιο μέλος σας, να παρακολουθεί σε καθημερινή βάση και μερικές ώρες την ενότητα αυτή, ώστε να έχετε και να παρέχετε πληροφόρηση.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί Συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι του ιερού αναλογίου και της Βυζαντινής Μουσικής ιδιαίτερα όσοι γνωρίζεται την επιστήμη της Πληροφορικής, σας απευθύνω θερμή παράκληση να βοηθήσετε να φτιάξουμε στο Σύνδεσμό μας (τον μοναδικό σήμερα ενεργό Σύλλογο ολοκλήρου της Αττικής με 800 τακτικά μέλη) μια ιεροψαλτική συνδικαλιστική ιστοσελίδα που θα περιλαμβάνει :
α. Ιστορικά στοιχεία του Συνδέσμου μας, - (σταθμούς) στα ιεροψαλτικά χρονικά και φωτογραφίες μεγάλων μορφών του αναλογίου καθώς και λοιπών αειμνήστων συναδέλφων με μικρότερα βιογραφικά -.
Το Καταστατικό του Συνδέσμου και τον νέο Ιεροψαλτικό Νόμο-Κανονισμό 176 του 2006.
β. Ιεροψαλτικό ηχογραφικό αρχείο παλαιών σπάνιων ηχογραφήσεων αλλά και νεότερων. Φιλοδοξία του τμήματος αυτού θα είναι να συμπεριλάβει μικρά βιογραφικά και αποσπάσματα φωνητικών εκτελέσεων, από όλους ανεξαιρέτως τους Ψάλτες (ζώντες και τεθνεώτες).Αυτό νομίζω σήμερα με την εξέλιξη της τεχνολογίας και με το ήδη υπάρχων υλικό δεν θα είναι πολύ δύσκολο να το επιτύχουμε.
γ. Ιεροψαλτικά Νέα με αναφορές σε ενέργειες και αγώνες για τον Ψάλτη και την Β.Μ. του Δ.Σ., αλλά και ότι άλλο μπορεί να ενδιαφέρει τους Ψάλτες όπως Πανηγύρεις Ναών, Ναοί που ζητούν Ψάλτες (απαιτήσεις και μισθοί) ή Ψάλτες που ζητούν θέση ή αλλαγή θέσεως (βιογραφικά - αντικειμενικά προσόντα -, και ίσως ηχητικά δείγματα).
δ. Ελεύθερο Ιεροψαλτικό Βήμα - που οι συνάδελφοι θα έχουν την δυνατότητα να ερωτούν εμάς και τους Δικηγόρους μας για ότι θέλουν συμβουλή ή ενημέρωση, να υποβάλλουν νέες ιδέες για υλοποίηση από το Δ.Σ. να διαμαρτύρονται αλλά και να καταγγέλλουν οποιαδήποτε κακή εφαρμογή του Νόμου-Κανονισμού ή κακομεταχείριση από «ισχυρούς» προϊσταμένους.
ε. Μουσικά κείμενα, αλλά και τίτλους σπάνιων Μουσικών Βιβλίων και νεότερων, που διαθέτει η Βιβλιοθήκη του Συνδέσμου μας, προκειμένου οι συνάδελφοι να βρίσκουν και να φωτοτυπούν στο φωτοτυπικό μας μηχάνημα ότι τους ενδιαφέρει.
Νομίζω ότι η δημιουργία μιας τέτοιας ιστοσελίδας εκτός του ενημερωτικού χαρακτήρα της, θα αποβεί μαζί με την εφημερίδα μας τα «Ιεροψαλτικά Νέα» ένα δεύτερο όπλο του Κλάδου μας, μιας και τα όπλα που διαθέτουν άλλοι κλάδοι εργαζομένων (απεργίες και πορείες διαμαρτυρίας) απάδουν στην ιερότητα της εργασίας μας. Επίσης είναι βέβαιο ότι θα δώσει μια νέα πνοή στο Κλάδο μας.
Συνάδελφοι δεν θα χρειαζότανε αυτή η ανακοίνωση αν ο Σύνδεσμός μας ήταν οικονομικά εύρωστος. Όμως δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώσουμε τους ειδικούς που αναλαμβάνουν τέτοιες εργασίες. Πιστεύω ότι μέσα στην μεγάλη οικογένειά μας έχουμε δικούς μας ανθρώπους ειδικούς, που θέλω να ελπίζω ότι θα ήθελαν να βοηθήσουν έμπρακτα και αφιλοκερδώς τον Σύνδεσμό τους , όπως κάνουμε εμείς επί καθημερινής βάσεως. Περιμένω μηνύματά σας
Ευχαριστώ θερμά τους υπεύθυνους του Φόρουμ για την φιλοξενία της ανακοίνωσης αυτής.
ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΡΣΩΤΕΛΟΣ
Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών
«Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός»

κ. Πρόεδρε,Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.
Εύχομαι η ιδέα σας να ευδοκημήσει και να καρποφορήσει.Είναι κάτι που λείπει,εγω βέβαια είμαι απο επαρχία δεν μπορώ να βοηθήσω έμπρακτα, αλλά θα χαρώ πολύ να δω την ιδέα σας να υλοποιείται και επι τέλους να αποκτήσει και ο ψαλτης φωνή, μέσα από το επίσημα όργανά του και να επιλύσει πολλά απο τα χρόνια προβλήματα του κλάδου του.
Καλή επιτυχία
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
ξεκινήστε μια ιστοσελίδα, με τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή, σκοπός, καταστατικό, ιεροψαλτικός νόμος-κανονισμός, σύντομο ιστορικό, παροχές στα μέλη, συνδρομές. Χρειάζεται επιλογή ενός εύκολου στην απομνημόνευση domain name π.χ. ROMANOS, 100 ή και λιγότερα ευρώ τον χρόνο για την φιλοξενία του χώρου και κάποιον που να διαθέσει λίγο χρόνο για να ανεβάσει τις σελίδες που θα έχετε ήδη επεξεργαστεί, μορφοποιήσει και κατηγοριοποιήσει. Κυρίως προσέξτε τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεται έτσι ώστε να μπορεί να κάνει κανείς ενημέρωση και συγχρονισμό εύκολα στο υλικό που έχετε ανεβάσει.

Όπως ίσως γνωρίζετε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.....

Αθανάσιος Χατζής

ΥΓ1: Μιλάμε για στατικό site το οποίο αρχικά δεν θα έχει περίπλοκα γραφικά, animation και άλλα πολύπλοκα αλλά αυτό είναι απλά η δική μου άποψη......

ΥΓ2: Στην εποχή που βρισκόμαστε και με τις ραγδαίες εξελίξεις της τεχνολογίας είναι σίγουρο ότι χρειάζεστε το συντομότερο μια παρουσιά στο internet. Το αποδεικνύει η δυναμική αυτού του forum....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
ξεκινήστε μια ιστοσελίδα, με τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή, σκοπός, καταστατικό, ιεροψαλτικός νόμος-κανονισμός, σύντομο ιστορικό, παροχές στα μέλη, συνδρομές. Χρειάζεται επιλογή ενός εύκολου στην απομνημόνευση domain name π.χ. ROMANOS, 100 ή και λιγότερα ευρώ τον χρόνο για την φιλοξενία του χώρου και κάποιον που να διαθέσει λίγο χρόνο για να ανεβάσει τις σελίδες που θα έχετε ήδη επεξεργαστεί, μορφοποιήσει και κατηγοριοποιήσει. Κυρίως προσέξτε τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεται έτσι ώστε να μπορεί να κάνει κανείς ενημέρωση και συγχρονισμό εύκολα στο υλικό που έχετε ανεβάσει.

Όπως ίσως γνωρίζετε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.....

Αθανάσιος Χατζής

ΥΓ1: Μιλάμε για στατικό site το οποίο αρχικά δεν θα έχει περίπλοκα γραφικά, animation και άλλα πολύπλοκα αλλά αυτό είναι απλά η δική μου άποψη......

ΥΓ2: Στην εποχή που βρισκόμαστε και με τις ραγδαίες εξελίξεις της τεχνολογίας είναι σίγουρο ότι χρειάζεστε το συντομότερο μια παρουσιά στο internet. Το αποδεικνύει η δυναμική αυτού του forum....


www.omsie.gr
Το site θα αναμορφωθεί σε λίγες μέρες όπως μου διευκρίνησε ο Πρόεδρος της ΟΜΣΙΕ κ. Κώστας Ζορμπάς σε κατ' ιδίαν συνάντηση στη γεννετειρά του προχθές.
υπομονή....λοιπόν.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα παρακαλεσω και εγω οσους φιλους-μελη του ''Ψαλτολογιον'' γνωριζουν απο δημιουργια ιστοσελιδων , να βοηθησουν κατα το δυνατον τον κ. Ερσωτελο
να επιτυχει του σκοπου του . Γνωριζω τον κ. Ερσωτελο και μπορω να διαβεβαιωσω οτι εργαζεται νυχθημερον προς οφελος του συλλογου του (του
πρωτου τη ταξει μεταξυ των ιεροψαλτικων συλλογων ή σωματειον της Ελλαδας) και γενικωτερα προς οφελος της ψαλτικης τεχνης .
Παντως κ. Ερσωτελο και η προταση του κ. Δημητρη Δημητρακοπουλου (πρωτοψαλτη Χιου) ειναι ενδιαφερουσα και νομιζω οτι πρεπει να την λαβετε σοβαρα υπ' οψιν , εστω σαν μια προσωρινη (μεχρι να φτιασετε την ιστοσελιδα του συλλογου σας) , αμεση ομως , λυση .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παντως κ. Ερσωτελο και η προταση του κ. Δημητρη Δημητρακοπουλου (πρωτοψαλτη Χιου) ειναι ενδιαφερουσα και νομιζω οτι πρεπει να την λαβετε σοβαρα υπ' οψιν , εστω σαν μια προσωρινη (μεχρι να φτιασετε την ιστοσελιδα του συλλογου σας) , αμεση ομως , λυση .

Συμφωνώ, και σε εμένα φαίνεται ιδιαίτερα αποτελεσματική.

Βέβαια τότε θα πρέπει να μην υπάρχει πλεόν ανωνυμία γιατί υποτίθεται θα συζητάμε σοβαρά θέματα, σκέψου ο κάθε ανώνυμος να "πετάγεται" και να λέει το "ποίημά του"...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Συμφωνώ, και σε εμένα φαίνεται ιδιαίτερα αποτελεσματική.

Βέβαια τότε θα πρέπει να μην υπάρχει πλεόν ανωνυμία γιατί υποτίθεται θα συζητάμε σοβαρά θέματα, σκέψου ο κάθε ανώνυμος να "πετάγεται" και να λέει το "ποίημά του"...

Πρόκειται για μια από τις αρνητικές πλευρές του διαδικτύου, οι οποίες όμως, δεν μπορούν να αποφευχθούν,σε οποιαδήποτε ελεύθερη στην πρόσβαση ιστοσελίδα που παρέχει πληροφόρηση και λαμβάνει μηνύματα. Εκτός και αν, δημιουργηθεί μια "κλειστή" ιστοσελίδα ή περιορισμένης χρήσης (πχ όσον αφορά στην αποστολή μηνυμάτων), η πρόσβαση της οποίας, σ'αυτές τις περιπτώσεις θα απαιτεί την παροχή προσωπικών στοιχείων από το χρήστη.
 
Τούτος ο χώρος συνάντησης, όπως θα έχετε διαπιστώσει, είναι ένα καλό βήμα διαλόγου, πληροφόρησης και όχι μόνο, έχει ήδη πολλά μέλη, φαίνεται ότι το παρακολουθούν κάποιες χιλιάδες συνάδελφοι και έχει αναπτύξει μια καλή δυναμική. Δεν νομίζω, ότι ο κανονισμός λειτουργίας του εξαιρεί από την εγγραφή σ’ αυτό ,ως μελών, τα συλλογικά όργανα. Με μια τέτοια εγγραφή λοιπόν του συνδέσμου σας και με το άνοιγμα μιας χωριστής ενότητας (με υποενότητες) μπορούν πολλά πράγματα, απ αυτά που στο μήνυμά σας αναφέρετε, άμεσα να πραγματοποιηθούν (όπως πχ η παραπάνω ανακοίνωσή σας). Εκείνο που χρειάζεται είναι κάποιο μέλος σας, να παρακολουθεί σε καθημερινή βάση και μερικές ώρες την ενότητα αυτή, ώστε να έχετε και να παρέχετε πληροφόρηση.[/QUOTE]




Αγαπητέ κ. Δημητρακόπουλε εύχομαι και σε σας Χρόνια πολλά και ευλογημένα.
Ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Οποιοδήποτε ενδιαφέρον εκ μέρους των συναδέλφων σε διατυπωμένο μου αίτημα για βοήθεια, με συγκινεί ιδιαίτερα διότι αισθάνομαι ότι δεν είμαι μόνος….ότι έστω και λίγοι συνάδελφοι συμπαρίστανται στους αγώνες και οραματισμούς μου για ένα καλύτερο Ιεροψαλτικό αύριο. Προσωπικά νομίζω ότι μόνο για ένα πολύ μικρό μέρος από τα περιεχόμενα της ιστοσελίδας που περιέγραψα προσφέρεται η πρότασή σας. Δεν παύει όμως να είναι μια πολύτιμη συμβουλή που υπόσχομαι να κουβεντιάσω με το Δ,Σ. του Συνδέσμου μας και με ορισμένους φίλους που γνωρίζουν πολύ περισσότερα για το Forum και γενικά περί Υπολογιστών από μένα. Όσο για την παρακολούθηση και ενημέρωση της ιστοσελίδας πιστεύω ότι δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στο να βρεθούν οι κατάλληλοι άνθρωποι. Το πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή είναι μόνο η κατασκευής της.
Με εκτίμηση
Θ.Ε.
 
Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
ξεκινήστε μια ιστοσελίδα, με τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή, σκοπός, καταστατικό, ιεροψαλτικός νόμος-κανονισμός, σύντομο ιστορικό, παροχές στα μέλη, συνδρομές. Χρειάζεται επιλογή ενός εύκολου στην απομνημόνευση domain name π.χ. ROMANOS, 100 ή και λιγότερα ευρώ τον χρόνο για την φιλοξενία του χώρου και κάποιον που να διαθέσει λίγο χρόνο για να ανεβάσει τις σελίδες που θα έχετε ήδη επεξεργαστεί, μορφοποιήσει και κατηγοριοποιήσει. Κυρίως προσέξτε τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεται έτσι ώστε να μπορεί να κάνει κανείς ενημέρωση και συγχρονισμό εύκολα στο υλικό που έχετε ανεβάσει.

Όπως ίσως γνωρίζετε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.....

Αθανάσιος Χατζής

ΥΓ1: Μιλάμε για στατικό site το οποίο αρχικά δεν θα έχει περίπλοκα γραφικά, animation και άλλα πολύπλοκα αλλά αυτό είναι απλά η δική μου άποψη......

ΥΓ2: Στην εποχή που βρισκόμαστε και με τις ραγδαίες εξελίξεις της τεχνολογίας είναι σίγουρο ότι χρειάζεστε το συντομότερο μια παρουσιά στο internet. Το αποδεικνύει η δυναμική αυτού του forum....


Αγαπητέ κ. Χατζή
Χρόνια πολλά και ευλογημένα.
Ευχαριστώ θερμά που ανταποκριθήκατε στο αίτημά μου καθώς επίσης και για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Δεν μου αναφέρατε όμως….μπορώ να ελπίζω και να βασίζομαι σε μελλοντική βοήθειά σας ;
Με εκτίμηση
Θ.Ε.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Θα παρακαλεσω και εγω οσους φιλους-μελη του ''Ψαλτολογιον'' γνωριζουν απο δημιουργια ιστοσελιδων , να βοηθησουν κατα το δυνατον τον κ. Ερσωτελο
να επιτυχει του σκοπου του . Γνωριζω τον κ. Ερσωτελο και μπορω να διαβεβαιωσω οτι εργαζεται νυχθημερον προς οφελος του συλλογου του (του
πρωτου τη ταξει μεταξυ των ιεροψαλτικων συλλογων ή σωματειον της Ελλαδας) και γενικωτερα προς οφελος της ψαλτικης τεχνης (*).

.
Αγαπητέ Βαγγέλη,
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την προσφορά και τους κόπους του κ. Ερσωτέλου, τον οποίο γνώρισα για λίγο στην Αγία Μαρκέλλα, μέσω του κοινού μας φίλου Πέτρου Πάτρα.
Από μηνύματα πολλών (κυρίως νέων), τα οποία διαβάζουμε στο φόρουμ, νομίζω, πως εύκολα διαπιστώσει κανείς, αγωνίες, προβληματικούς, αμφισβητήσεις, αλλά και μια απαξίωση των ψαλτικών συλλόγων. Επειδή, στα μηνύματα του ο κ. Πρόεδρος, αναφέρεται συχνά σε θέματα "συνδικαλισμού", φιλικά και με αγάπη, έχω να σημειώσω τούτα.
Πρέπει να είμαστε ειλικρινείς, χρησιμοποιώντας σωστές εκφράσεις ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Ο πολυζητημένος πχ Κανονισμός, είναι κανονισμός της Εκκλησίας (βλέπε καταστατικό χάρτη), άντε να τον πούμε Εκκλησιαστικό Νόμο, αλλά σε καμιά περίπτωση Νόμο του Κράτους (άλλο παράγω έννομα αποτελέσματα και άλλο Νόμος), οι ψαλτικοί σύλλογοι δεν είναι επαγγελματικά σωματεία και δεν παρέχουν νομότυπη συνδικαλιστική κάλυψη.
Και επειδή "ομελέτα, χωρίς να σπάσεις αυγά, δεν γίνεται", χρειάζεται τόλμη, πράγματι, για να πούμε ότι ο Κανονισμός δεν πρέπει να εφαρμοστεί, γιατί, απλά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Σωστά, πρέπει να μεγαλώσει η δύναμη των σωματείων με την ένταξη των πολλών, κυρίως των νέων, σ' αυτά. Πολλά μπορούν να γίνουν, αρκεί να βρούμε τη σωστή οπτική γωνία των πραγμάτων, να εγκαταλείψουμε τις πρακτικές εκείνες και μεθόδους του παρελθόντος που αποδείχθηκαν αναποτελεσματικές.
Ισως, το μήνυμα αυτό θα έπρεπε να ενταχθεί σε άλλο θέμα. Το βάζω εδώ, επειδή ο τίτλος του θέματος αναφέρεται στο Σύνδεσμο της Αθήνας, που γνωρίζω ότι δουλεύει.
(*) Δική μου η υπογράμμιση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ κ. Θεολόγε και όλοι, το να δημιουργηθεί μια υποτυπώδης στατική ιστοσελίδα με υπάρχον υλικό δεν είναι δύσκολο, μερικές μέρες δουλειάς για κάποιον που γνωρίζει και λίγα σχετικά χρήματα για να φιλοξενείται σε κάποια εταιρία. Για να γίνει όμως μια ευπαρουσίαστη σελίδα όπως αρμόζει σε ένα σύλλογο σαν το δικό σας, να συντηρηθεί και να ανανεώνεται (με ανακοινώσεις και άλλο υλικό) είναι κοπιώδης, χρονοβόρα και υπεύθυνη εργασία. Για να υπάρχει και χώρος συζητήσεων, χρειάζεται διαρκής μέριμνα και εργασία από ένα ή μάλλον περισσότερα άτομα της εμπιστοσύνης σας, με γνώσεις και (ίσως το δυσκολότερο από όλα) αρκετό χρόνο να διαθέσουν. Εύχομαι να βρεθούν και να γίνει.

Από τη μεριά μου ευχαρίστως να φτιάξουμε εάν θέλετε ειδική ενότητα/ες στο Ψαλτολόγιον ανά ενδιαφερόμενο σύλλογο, στην οποία να ανεβαίνουν ανακοινώσεις του συλλόγου ή άλλο σχετικό υλικό. Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο μέσω του Ψαλτολογίου ευχαρίστως, αλλά λόγω δραματικής πίεσης χρόνου (ιδιαίτερα αυτό τον καιρό) δεν μπορώ δυστυχώς να δεσμευτώ για κάτι περισσότερο. Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητέ κ. Θεολόγε και όλοι, το να δημιουργηθεί μια υποτυπώδης στατική ιστοσελίδα με υπάρχον υλικό δεν είναι δύσκολο, μερικές μέρες δουλειάς για κάποιον που γνωρίζει και λίγα σχετικά χρήματα για να φιλοξενείται σε κάποια εταιρία. Για να γίνει όμως μια ευπαρουσίαστη σελίδα όπως αρμόζει σε ένα σύλλογο σαν το δικό σας, να συντηρηθεί και να ανανεώνεται (με ανακοινώσεις και άλλο υλικό) είναι κοπιώδης, χρονοβόρα και υπεύθυνη εργασία. Για να υπάρχει και χώρος συζητήσεων, χρειάζεται διαρκής μέριμνα και εργασία από ένα ή μάλλον περισσότερα άτομα της εμπιστοσύνης σας, με γνώσεις και (ίσως το δυσκολότερο από όλα) αρκετό χρόνο να διαθέσουν. Εύχομαι να βρεθούν και να γίνει.

Από τη μεριά μου ευχαρίστως να φτιάξουμε εάν θέλετε ειδική ενότητα/ες στο Ψαλτολόγιον ανά ενδιαφερόμενο σύλλογο, στην οποία να ανεβαίνουν ανακοινώσεις του συλλόγου ή άλλο σχετικό υλικό. Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο μέσω του Ψαλτολογίου ευχαρίστως, αλλά λόγω δραματικής πίεσης χρόνου (ιδιαίτερα αυτό τον καιρό) δεν μπορώ δυστυχώς να δεσμευτώ για κάτι περισσότερο. Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.

Ο αγαπητός Δημήτρης...τα είπε. Του αξίζουν πολλές ευχαριστίες.
Οσοι.. πιστοί...βλέπετε, ακούτε, ενδιαφέρεσθε....προσέλθετε.
 
κ. Πρόεδρε,Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.
Εύχομαι η ιδέα σας να ευδοκημήσει και να καρποφορήσει.Είναι κάτι που λείπει,εγω βέβαια είμαι απο επαρχία δεν μπορώ να βοηθήσω έμπρακτα, αλλά θα χαρώ πολύ να δω την ιδέα σας να υλοποιείται και επι τέλους να αποκτήσει και ο ψαλτης φωνή, μέσα από το επίσημα όργανά του και να επιλύσει πολλά απο τα χρόνια προβλήματα του κλάδου του.
Καλή επιτυχία

Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σας
Με εκτίμηση
Θ.Ε
 
Αγαπητέ Βαγγέλη,
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την προσφορά και τους κόπους του κ. Ερσωτέλου, τον οποίο γνώρισα για λίγο στην Αγία Μαρκέλλα, μέσω του κοινού μας φίλου Πέτρου Πάτρα.
Από μηνύματα πολλών (κυρίως νέων), τα οποία διαβάζουμε στο φόρουμ, νομίζω, πως εύκολα διαπιστώσει κανείς, αγωνίες, προβληματικούς, αμφισβητήσεις, αλλά και μια απαξίωση των ψαλτικών συλλόγων. Επειδή, στα μηνύματα του ο κ. Πρόεδρος, αναφέρεται συχνά σε θέματα "συνδικαλισμού", φιλικά και με αγάπη, έχω να σημειώσω τούτα.
Πρέπει να είμαστε ειλικρινείς, χρησιμοποιώντας σωστές εκφράσεις ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Ο πολυζητημένος πχ Κανονισμός, είναι κανονισμός της Εκκλησίας (βλέπε καταστατικό χάρτη), άντε να τον πούμε Εκκλησιαστικό Νόμο, αλλά σε καμιά περίπτωση Νόμο του Κράτους (άλλο παράγω έννομα αποτελέσματα και άλλο Νόμος), οι ψαλτικοί σύλλογοι δεν είναι επαγγελματικά σωματεία και δεν παρέχουν νομότυπη συνδικαλιστική κάλυψη.
Και επειδή "ομελέτα, χωρίς να σπάσεις αυγά, δεν γίνεται", χρειάζεται τόλμη, πράγματι, για να πούμε ότι ο Κανονισμός δεν πρέπει να εφαρμοστεί, γιατί, απλά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Σωστά, πρέπει να μεγαλώσει η δύναμη των σωματείων με την ένταξη των πολλών, κυρίως των νέων, σ' αυτά. Πολλά μπορούν να γίνουν, αρκεί να βρούμε τη σωστή οπτική γωνία των πραγμάτων, να εγκαταλείψουμε τις πρακτικές εκείνες και μεθόδους του παρελθόντος που αποδείχθηκαν αναποτελεσματικές.
Ισως, το μήνυμα αυτό θα έπρεπε να ενταχθεί σε άλλο θέμα. Το βάζω εδώ, επειδή ο τίτλος του θέματος αναφέρεται στο Σύνδεσμο της Αθήνας, που γνωρίζω ότι δουλεύει.
(*) Δική μου η υπογράμμιση.



Αγαπητέ κ Δημητρακόπουλε
Σας ευαριστώ για την εισαγωγή της παράθεσής σας. Θα μου επιτρέψετε όμως να σας πω ότι σύμφωνα με την δική μου εκτίμηση και των νομικών μελών του Δ.Σ. του Συνδέσμου μας κάνετε μεγάλο λάθος όσον αφορά την θέση σας για την ισχύ του Νόμο-Κανονισμού (εξακολουθώ να τον αποκαλώ έτσι) 176 του 2006. Διότι όπως έχω γράψει πολλές φορές δεν είναι μια απλή συμφωνία μεταξύ Εκκλησίας και Ιεροψαλτών. Αυτό που λέτε ίσως να ίσχυε αν δημοσιευότανε μόνο στο επίσημο έντυπο της Εκκλησίας που είναι ως γνωστό το «ΕΚΚΛΗΣΙΑ». Από την στιγμή όμως που ψηφίστηκε και δημοσιεύτηκε στην ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ επέχει ξεκάθαρα θέση ΝΟΜΟΥ. Εκτός αυτού η εφημερίδα της Κυβερνήσεως (που έχει ήδη σκαναριστεί και αναφέρεται σε δύο αναφορές συναδέλφων στο Ψαλτολόγιο), στην επικεφαλίδα της αν προσέξετε δεν γράφει Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος αλλά με τεράστια γράμματα ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ πως λοιπόν είναι δυνατόν κατά τη γνώμη σας ένα κρατικό έγγραφο με την αυστηρή εγκυρότητα της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως να είναι μια σαπουνόφουσκα άνευ καμιάς σημασίας; Αν δεν είναι δική σας γνώμη αλλά φίλων σας Δικηγόρων στείλτε μου σας παρακαλώ στο προσωπικό μου e-mail (που μπορείτε να το ζητήσετε από τον κοινό μας φίλο κ. Πάτρα ή τον κ. Λιναρδάκη ) τα ονόματά τους και τα τηλέφωνά τους να έλθουν σε επικοινωνία μεταξύ τους οι δικηγόροι μας για να δούμε πως είναι δυνατό να έχουν τόσο τεράστια διαφορά απόψεων. ΄Οσο για τα άλλα «νομικίστικα» που αναφέρετε δεν μπορώ να εκφράσω δημόσια άποψη γιατί δεν είμαι δικηγόρος ωστόσο θα έχετε την επίσημη νομική απάντησή μου σε μια δυο μέρες που θα συναντηθώ με τους Νομικούς του Συνδέσμου μας. Εδώ θα μου επιτρέψετε κ. Δημητρακόπουλε με πολύ αγάπη και καλοπροαίρετα να υποβάλλω μια παράκληση σε σας και όλους τους συναδέλφους που σχολιάζουν τέτοια λεπτά νομικά θέματα δημόσια. Λέω λοιπόν ότι καλό θα ήταν αν δεν είναι πρώτα από όλα τεκμηριωμένα αυτά που γράφουν και 100% βέβαιοι για αυτά, να μην αναφέρουν την άποψή τους δημόσια γιατί άθελά τους κάνουν μεγάλη ζημιά στην Τάξη και στην συνδικαλιστική οικογένεια που αξιολογείται εσφαλμένα (χωρίς αποδείξεις αλλά μεμονωμένες εικασίες) από τους συναδέλφους ότι δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα αλλά και ζημιά σε πολλούς άλλους συναδέλφους που χάνουν την ελπίδα και την εμπιστοσύνη τους για κάλυψη του Συλλόγου τους σε δεδομένη στιγμή όταν χρειαστεί, αφού ο εν λόγω Νόμο-Κανονισμός (κατά την γνώμη σας) δεν έχει καμιά ισχύ. Αισθάνονται ότι εδώ και δύο περίπου χρόνια τους κοροϊδεύουμε με τα αντίθετα που τους λέμε και γράφουμε. Ορισμένοι μάλιστα θα βρουν την αιτία να πανηγυρίσουν και να διαλαλήσουν πικρόχολα ότι καλά κάνουν που δεν εμπιστεύονται τα Συλλογικά τους όργανα και ακόμη καλύτερα που δεν πατάνε το πόδι τους σ’αυτά. Αν υπάρχουν διαφορετικές σκέψεις, τοποθετήσεις και απόψεις για παρόμοια θέματα το σωστότερο είναι να τα κουβεντιάζουμε πρώτα με τα Συλλογικά μας όργανα που είναι ο τοπικός μας Σύλλογος και η Ομοσπονδία με τους νομικούς τους συμβούλους και μετά με απόλυτη βεβαιότητα να αναφερόμαστε και δημόσια.
κ. Δημητρακόπουλε κανονικά αυτές τις σκέψεις μου έπρεπε να σας τις αναφέρω προσωπικά όμως επειδή αναφερθήκατε δημόσια πρέπει και η δική μου απάντηση να είναι ίδια για να προλάβω πιθανές παρανοήσεις και απαντήσεις σε πολλά τηλεφωνήματα συναδέλφων που θα ανησυχήσουν. Όσο για τον υπαινιγμό σας ότι δεν είμαι ειλικρινής με τους συναδέλφους και ότι χρησιμοποιώ τρόπον τινά διπλωματική γλώσσα για την ενημέρωση τους, κρύβοντας τεχνιέντος την πραγματικότητα σας διαβεβαιώ τούτο. Ότι πρώτον δεν έχω σπουδάσει ούτε πολιτικές επιστήμες ούτε φυσικά και διπλωματία Είμαι τεχνολόγος Τηλεπικοινωνιακός Μηχανικός. Όσοι με γνωρίζουν μπορούν να σας διαβεβαιώσουν ότι μιλώ στα ίσια χρησιμοποιόντας περισσότερο το νου και την καρδιά παρά πονηρούς δρόμους τελείως άγνωστους σε μένα. Ιδιαίτερα όταν απευθύνομαι σε συναδέλφους προτιμώ αν χρειασθεί να μη μιλήσω παρά να τους πω ψέματα και ακήμα χειρότερο να τους γράψω ψέματα ποτίζοντάς τους με επιτυχίες και ελπίδες ανύπαρκτες. Αν δεν καταφέρω να υλοποιήσω έστω μέρος των οραμάτων μου σας διαβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται να ξαναζητήσω την ψήφο των συναδέλφων. Επομένως γιατί να τους λέω ψέματα …για ανύπαρκτους νόμους;
Ελπίζω να μη σας πρόσβαλα άθελά μου σε κάτι.
Με εκτίμηση
Θ.Ε.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητέ κ Δημητρακόπουλε
Σας ευαριστώ για την εισαγωγή της παράθεσής σας. Θα μου επιτρέψετε όμως να σας πω ότι σύμφωνα με την δική μου εκτίμηση και των νομικών μελών του Δ.Σ. του Συνδέσμου μας κάνετε μεγάλο λάθος όσον αφορά την θέση σας για την ισχύ του Νόμο-Κανονισμού (εξακολουθώ να τον αποκαλώ έτσι) 176 του 2006. Διότι όπως έχω γράψει πολλές φορές δεν είναι μια απλή συμφωνία μεταξύ Εκκλησίας και Ιεροψαλτών.
....................................................................
Ελπίζω να μη σας πρόσβαλα άθελά μου σε κάτι.
Με εκτίμηση
Θ.Ε.

Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
Όχι, δεν με προσβάλατε, άθελά σας. Το αντίθετο μάλιστα ,χάρηκα για το μήνυμά σας και σας ευχαριστώ. Γιατί, και δεν αποτελεί μόνο σημερινή μου διαπίστωση, υπάρχει κάποιος άνθρωπος, ο οποίος με ανιδιοτέλεια, αφιερώνει το χρόνο του και αναλώνεται για τα ιεροψαλτικά θέματα και με τον οποίο μπορεί κανείς να συζητήσει πολιτισμένα και με άνεση, κάτι που σήμερα δεν είναι και πολύ συνηθισμένο.
Κύριε Πρόεδρε, αν διαβάσετε προσεκτικά μηνύματά μου, θα διαπιστώσετε, ότι η όλη φρασεολογία που χρησιμοποιώ πάντοτε, είναι πολύ προσεγμένη, ώστε, ποτέ, να μη θιγεί ο οποιοσδήποτε. Πάντοτε, με τρόπο διακριτικό και πολύ προσεκτικά, εκφράζω δημόσια τις προσωπικές μου απόψεις. Αν τώρα, κάποιος δεν αντιλαμβάνεται, ή αντιλαμβάνεται όπως εκείνος νομίζει τις απόψεις αυτές, για τούτο θεωρώ, πως δεν μπορεί να ευθύνομαι. Μακριά από μένα η νοοτροπία του «ξερόλα».
Η ενασχόλησή μου με τον κανονισμό, πηγάζει από μία και μόνο ανάγκη. Από την αγωνία μου, την ίδια πιστεύω που διακατέχει και σας, για το μέλλον της τάξης μας. Όχι για να έχουμε, προσωπικά οφέλη, αλλά για να βοηθήσουμε τα νέα παιδιά, που κι’ εκείνα αγωνιούν για το μέλλον τους, όπως αγωνιούσαμε εμείς πριν πολλές δεκαετίες. Χωρίς να έχω νομικές σπουδές, αλλά, πιστεύοντας, πως η ενασχόληση μου, επί δεκαετίες, με θέματα δημόσιας διοίκησης και οικονομίας, εργασίας και ασφάλισης , ως οικονομικού συμβούλου σε επαγγελματικά συλλογικά όργανα, η συμβουλευτική συμμετοχή μου σε επιτροπή προπαρασκευής νόμου της Πολιτείας, μου επιτρέπουν να συνδράμω με όποιες γνώσεις κατέχω, σε προσπάθειες, μήπως και «κάτι μπορεί κάποτε να γίνει».
Οι διαπιστώσεις για «ατέλειες» του κανονισμού δεν είναι μόνο δικές μου. Σεις, πρέπει να το γνωρίζετε καλύτερα. Σε προσωπικού επιπέδου δημόσιο σας μήνυμα, παραδέχεσθε, ότι υπάρχουν άρθρα «άδικα» και «τεχνηέντως ασαφή». Η διαφορά μας λοιπόν είναι, αν θέλετε, στην εκτίμηση για το βλαπτικό μέγεθος που μπορεί να προκληθεί από την εφαρμογή τους. Έχω την πεποίθηση, ότι, οι νομικοί σας σύμβουλοι θα σας υποδείξουν ή σας έχουν ήδη υποδείξει «τυπικές αδυναμίες» του κανονισμού. Βασικό είναι, να δεί κανείς και τις «ουσιαστικές αδυναμίες» Και εκεί χρειάζεται καλή διάθεση και συλλογικός διάλογος.
Μέσω του φόρουμ, σε «κλειστό» μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σας στέλλω την ηλεκτρονική μου διεύθυνση, αν χρειάζεστε περαιτέρω διευκρινήσεις.
Σας ευχαριστώ, για τη διάθεση πολύτιμου χρόνου σας.
Με εκτίμηση,
Δημήτρης
 
Αγαπητέ κ. Πρόεδρε,
Όχι, δεν με προσβάλατε, άθελά σας. Το αντίθετο μάλιστα ,χάρηκα για το μήνυμά σας και σας ευχαριστώ. Γιατί, και δεν αποτελεί μόνο σημερινή μου διαπίστωση, υπάρχει κάποιος άνθρωπος, ο οποίος με ανιδιοτέλεια, αφιερώνει το χρόνο του και αναλώνεται για τα ιεροψαλτικά θέματα και με τον οποίο μπορεί κανείς να συζητήσει πολιτισμένα και με άνεση, κάτι που σήμερα δεν είναι και πολύ συνηθισμένο.
Κύριε Πρόεδρε, αν διαβάσετε προσεκτικά μηνύματά μου, θα διαπιστώσετε, ότι η όλη φρασεολογία που χρησιμοποιώ πάντοτε, είναι πολύ προσεγμένη, ώστε, ποτέ, να μη θιγεί ο οποιοσδήποτε. Πάντοτε, με τρόπο διακριτικό και πολύ προσεκτικά, εκφράζω δημόσια τις προσωπικές μου απόψεις. Αν τώρα, κάποιος δεν αντιλαμβάνεται, ή αντιλαμβάνεται όπως εκείνος νομίζει τις απόψεις αυτές, για τούτο θεωρώ, πως δεν μπορεί να ευθύνομαι. Μακριά από μένα η νοοτροπία του «ξερόλα».
Η ενασχόλησή μου με τον κανονισμό, πηγάζει από μία και μόνο ανάγκη. Από την αγωνία μου, την ίδια πιστεύω που διακατέχει και σας, για το μέλλον της τάξης μας. Όχι για να έχουμε, προσωπικά οφέλη, αλλά για να βοηθήσουμε τα νέα παιδιά, που κι’ εκείνα αγωνιούν για το μέλλον τους, όπως αγωνιούσαμε εμείς πριν πολλές δεκαετίες. Χωρίς να έχω νομικές σπουδές, αλλά, πιστεύοντας, πως η ενασχόληση μου, επί δεκαετίες, με θέματα δημόσιας διοίκησης και οικονομίας, εργασίας και ασφάλισης , ως οικονομικού συμβούλου σε επαγγελματικά συλλογικά όργανα, η συμβουλευτική συμμετοχή μου σε επιτροπή προπαρασκευής νόμου της Πολιτείας, μου επιτρέπουν να συνδράμω με όποιες γνώσεις κατέχω, σε προσπάθειες, μήπως και «κάτι μπορεί κάποτε να γίνει».
Οι διαπιστώσεις για «ατέλειες» του κανονισμού δεν είναι μόνο δικές μου. Σεις, πρέπει να το γνωρίζετε καλύτερα. Σε προσωπικού επιπέδου δημόσιο σας μήνυμα, παραδέχεσθε, ότι υπάρχουν άρθρα «άδικα» και «τεχνηέντως ασαφή». Η διαφορά μας λοιπόν είναι, αν θέλετε, στην εκτίμηση για το βλαπτικό μέγεθος που μπορεί να προκληθεί από την εφαρμογή τους. Έχω την πεποίθηση, ότι, οι νομικοί σας σύμβουλοι θα σας υποδείξουν ή σας έχουν ήδη υποδείξει «τυπικές αδυναμίες» του κανονισμού. Βασικό είναι, να δεί κανείς και τις «ουσιαστικές αδυναμίες» Και εκεί χρειάζεται καλή διάθεση και συλλογικός διάλογος.
Μέσω του φόρουμ, σε «κλειστό» μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σας στέλλω την ηλεκτρονική μου διεύθυνση, αν χρειάζεστε περαιτέρω διευκρινήσεις.
Σας ευχαριστώ, για τη διάθεση πολύτιμου χρόνου σας.
Με εκτίμηση,
Δημήτρης

Αγαπητέ κ Δημητρακόπουλε
Το μήνυμά σας με ευχαρίστησε ιδιαίτερα και μάλιστα για δύο λόγους
α.Διότι είδα να μην επιμένετε στην αρχική σας γνώμη ότι ο Νομο-Κανονισμός « δεν πρέπει να εφαρμοστεί, γιατί, απλά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί» και
β.διότι είδα ότι στο μέλλον μπορώ να ελπίζω σε συνεργασία μας, μια και η πείρα σας σε εργασιακά θέματα είναι αναμφισβήτητη.
Μόλις μπορέσω θα σας ενημερώσω για το τι λένε οι νομικοί μας για όσα μου γράφετε περί επαγγελματικών σωματείων για τα οποία μπορεί πάλι να μη συμφωνώ απόλυτα, αλλά καλύτερα να αποφανθούν οι ειδικοί. Ωστόσο συμφωνώ ότι ο Νομο-Κανονισμός έχει αδυναμίες και θέλει τροποίηση σε ορισμένα άρθρα του, για όλα όμως αυτά θα περιμένετε λίγο την λεπτομερή απάντησή μου, γιατί αυτό το καιρό είμαι στην κυριολεξία πνιγμένος με Συλλογικά θέματα που πρέπει να διεκπεραιωθούν μέχρι τέλος Ιανουαρίου (έκδοση της Εφημερίδας μας Ι.Ν., οργάνωση δύο άμεσων εκδηλώσεων του Συλλόγου, συνεργασία και ενημέρωση (φτου και απ΄την αρχή) με τον νέο Πρωτοσύγκελλο, απάντηση σε επιστολές συναδέλφων με πιθανές διαμαρτυρίες σε Σεβ.Μητροπολίτες και ένα σωρό άλλα) και δεν μου μένει καθόλου ελεύθερος χρόνος.
Όσο για τον τρόπο που γράφετε όντως είναι σοβαρός και πολιτισμένος και παράδειγμα για πολλούς.
Με εκτίμηση
Θ.Ε.
 
Αγαπητέ κ. Θεολόγε και όλοι, το να δημιουργηθεί μια υποτυπώδης στατική ιστοσελίδα με υπάρχον υλικό δεν είναι δύσκολο, μερικές μέρες δουλειάς για κάποιον που γνωρίζει και λίγα σχετικά χρήματα για να φιλοξενείται σε κάποια εταιρία. Για να γίνει όμως μια ευπαρουσίαστη σελίδα όπως αρμόζει σε ένα σύλλογο σαν το δικό σας, να συντηρηθεί και να ανανεώνεται (με ανακοινώσεις και άλλο υλικό) είναι κοπιώδης, χρονοβόρα και υπεύθυνη εργασία. Για να υπάρχει και χώρος συζητήσεων, χρειάζεται διαρκής μέριμνα και εργασία από ένα ή μάλλον περισσότερα άτομα της εμπιστοσύνης σας, με γνώσεις και (ίσως το δυσκολότερο από όλα) αρκετό χρόνο να διαθέσουν. Εύχομαι να βρεθούν και να γίνει.

Από τη μεριά μου ευχαρίστως να φτιάξουμε εάν θέλετε ειδική ενότητα/ες στο Ψαλτολόγιον ανά ενδιαφερόμενο σύλλογο, στην οποία να ανεβαίνουν ανακοινώσεις του συλλόγου ή άλλο σχετικό υλικό. Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο μέσω του Ψαλτολογίου ευχαρίστως, αλλά λόγω δραματικής πίεσης χρόνου (ιδιαίτερα αυτό τον καιρό) δεν μπορώ δυστυχώς να δεσμευτώ για κάτι περισσότερο. Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.

Αγαπητέ κ. Δημήτρη
Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σας στο αίτημά μου, που αν αναλογισθώ την πείρα και τη μεγάλη γνώση που αναμφισβήτητα διαθέτετε αυτές γίνονται πολύτιμες. Αυτό όμως που με συγκίνησε ιδιαίτερα είναι η ευγενική σας πολύ ενδιαφέρουσα χειρονομία να βοηθήσετε σ’ αυτή μου την έκκληση παρόλο το βαρύ πρόγραμμά σας και την μεγάλη προσφορά σας μέσω της εξαιρετικά επιτυχημένης ιστοσελίδας σας στην ιεροψαλτική μας οικογένεια.
ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟς ΜΙΜΗΣΗ
Για να είμαι ειλικρινής όταν έγραφα την ανακοίνωση είχα την ελπίδα (μια και σήμερα δεν υπάρχει νέος που να μην έχει πολλές έως πάρα πολλές γνώσεις στην πληροφορική και τις ιστοσελίδες) ότι θα είχα θετικές απαντήσεις από πολλούς νέους συναδέλφους μας, όμως για μια ακόμη φορά γεύτηκα το πικρό ποτήρι της αδιαφορίας και το αδηφάγο αίσθημα της μοναξιάς μου σε όλες τις προσπάθειες μου που στόχο έχουν αποκλειστικά το ζωντάνεμα, την αναγέννηση θα έλεγα του ιστορικού μας Συλλόγου και την βελτίωση των συνθηκών εργασίας των συναδέλφων μας. Τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι θα έλθει κάποτε η ευλογημένη ημέρα «όνειρο» που όλοι οι ψάλτες θα καταλάβουν τι μπορεί να τους προσφέρει ένας καλά οργανωμένος ισχυρός Σύλλογος και θα ενδιαφερθούν έμπρακτα ικανοποιώντας με προθυμία παρόμοιες αιτιάσεις του Σύλλογό τους, που έχουν στόχο το γενικό σύνολο όπως πράττουν με έντονο ενδιαφέρον άλλοι κλάδοι εργαζομένων.
Αγαπητέ κ.Δημήτρη επειδή πάντοτε ενεργώ έχοντας υπόψη τη συνδικαλιστική αρχή που λέει «δέξου αυτό που σου προσφέρουν και αγωνίσου για το καλύτερο» δέχομαι με μεγάλη χαρά και ευγνωμοσύνη την πρότασή σας και περιμένω με υπομονή την ημέρα που θα βρείτε τον χρόνο από τον πολύτιμο χρόνο σας, για να κατασκευάσετε την ειδική ενότητα για τον Σύλλογο μας στο φιλόξενο Ψαλτολόγιο.
Σας ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σας να βοηθήσετε το φτωχό μεν, αλλά μεγαλύτερο και αρχαιότερο Σύλλογο της Ελλάδος
Με εκτίμηση
Θ.Ε.
 
Μερικές φορές είναι καλύτερα να βάζουμε το μυαλό να σκεφτεί και να πάρει αποφάσεις, παρά την καρδιά.


Δεν είπε κανείς ότι αυτός ο Νομο-Κανονισμός δεν είναι πια νόμος του κράτους, αφού έχει καταχωρηθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.


Αυτός λοιπόν ο νόμος-ΕΚΤΡΩΜΑ, κατ' εμέ, στην πράξη, δεν μπορεί να εφαρμοστεί, δεν γίνεται να εφαρμοστεί, δεν πρέπει να εφαρμοστεί.

Είναι δυνατόν έναν νόμος να χωρίζει τον ιεροψαλτικό κόσμο σε φατρίες, ανάλογα των τίτλων (που είναι σίγουρα αμφίβολο το πως τους απέκτησαν, στη σημερινή πραγματικότητα των ωδείων και των πανεπιστημίων) που κατέχουν;
Αυτό είναι ότι πιο παράλογο έχει ακουστεί ποτέ στο χώρο.

Είναι δυνατόν ένα δικαστήριο να δικάζει με βάση έναν τέτοιον νόμο, ενώ οι αντίδικες πλευρές είναι ο ιερέας και ο ψάλτης, στο πλείστο των περιπτώσεων;

Ο νόμος αυτός εξυπηρετεί συμφέροντα ολίγων και υμετέρων.
Για παράδειγμα, ένας υποψήφιος «μουσικολόγος», με μια απλή διδακτορική εργασία πάνω σε ένα θέμα, ανούσιο πολλές φορές ή καταγραφικό, χωρίς καμιά έρευνα, μελέτη ή κόπο, αποκτά έναν τίτλο.
Αμέσως, με βάση το νόμο, είναι ανώτερος απ’ τον κάθε έναν από σας, που ψάλλετε τόσες δεκαετίες στα αναλόγια.
Αυτός μπορεί να μην ξέρει ούτε καν τι είναι μια τυπική διάταξη της λειτουργίας των Προηγιασμένων δώρων, αλλά ο ακαδημαϊκός τίτλος που κατέχει τον κάνει, εβρισκόμενος σε ένα αναλόγιο μαζί με εσάς, να διεκδικεί πρωτεία, με βάση το νόμο.
Απαιτεί περισσότερη αμοιβή, με βάση το νόμο, σε έναν ναό που πρόκειται να αναλάβει.


Απ’ την άλλη, είναι κι αυτή η επιτροπή αξιολόγησης.
Με ποια κριτήρια κάποιος θα αξιολογήσει ψαλτικά κάποιον άλλον;
Αν εκτελεί σωστά το δίγοργο και την πεταστή;
Αν λέει μαθήματα του Πρίγγου ή του Στανίτσα;
Αν είναι της μιας ή της άλλης σχολής;
Εδώ είναι το κλειδί, αγαπητοί συνάδελφοι.
Σκεφτείτε μια Καραϊκή επιτροπή να αξιολογεί έναν πατριαρχικό (μουσικά ορθόδοξο) ψάλτη, τι θα γίνει; (Οι Καραϊκοί να σκεφτούν το αντίθετο)

Προσωπικά, αν βρισκόμουν σε μια τέτοια επιτροπή και με βάση το νόμο, είχα δικαίωμα να αποκλείσω έναν Καραϊκό ψάλτη να ψάλλει σε έναν ναό, θα το έκανα.

Υπάρχει δε περίπτωση, ελλείψει επιτροπής πολλές φορές, να κρίνει ο ιερέας τον υποψήφιο ψάλτη και δεν ξέρω αν προτιμήσει έναν μουσικολόγο από έναν ψάλτη, μόνο και μόνο για να λέει, ότι έχουμε πρωτοψάλτη του πανεπιστημίου, κι ας του δίνει περισσότερα.

Ο νόμος αυτός, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια, κάποιον που κατέχει έναν τίτλο, σε έπαρση και αλαζονεία (είναι η φύση του ανθρώπου τέτοια, που όταν αποκτήσει εξουσία ή αξιώματα, αλλοτριώνεται ο χαρακτήρας του, στις περισσότερες των περιπτώσεων), απέναντι σε όσους γύρω του στερούνται τίτλου.
Τον κάνει να νομίζει ότι είναι ανώτερος από κάποιον συνάδελφό του, αντιμετωπίζοντάς τον με τρόπο ανάρμοστο για ιεροψάλτη.
Κανείς δεν είναι ανώτερος απ’ τον άλλον στον Ιερό Ναό, όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στον Κύριο.



Αγαπητοί συνάδελφοι, πολεμήστε αυτόν τον νόμο κι όσους τον υποστηρίζουν.
Εκτός του ότι είναι αντισυνταγματικός, είναι αντιδεοντολογικός, απάνθρωπος, υποκειμενικός, κατάφορα εξουσιαστικός και υπερβολικά ρατσιστικός.

Το γιατί επιμένουν κάποιοι στην εφαρμογή του, δεν το ξέρω.
Ή έχουν καταρράκτη και δεν μπορούν να δουν καθαρά ή υπόκεινται σε άνομα, ιδιοτελή, μάταια για τούτον τον κόσμο συμφέροντα.

Αν αυτός ο νόμος εφαρμοστεί στην πράξη, θα προκύψει νέο μεγαλύτερο εκκλησιαστικό ζήτημα στο χώρο, όπου οι δισπλασίες του Καρά θα μοιάζουν με απλές γρατζουνιές.


Εδώ πρέπει όλοι μας να ενωθούμε και να πολεμήσουμε, Πατριαρχικοί και Καραϊκοί, ο νόμος μας αφορά όλους μας.
Όταν νικήσουμε, που θα νικήσουμε τελικά με τη χάρη του Θεού, τότε επαναφέρουμε ξανά στο προσκήνιο τα εσωτερικά μος προβλήματα και τις έριδες.

Συνάδελφοι, μαύρο σε όσους υποστηρίζουν αυτόν τον νόμο-ΕΚΤΡΩΜΑ, στα συλλογικά όργανα που τον προωθούν, στην πολιτεία που τον εισήγαγε (υπό την προτροπή βεβαίως κάποιων, διότι κανείς δεν υποστηρίζει ότι ήταν μια πρωτοβουλία του νομοθετικού σώματος), σε δήθεν τιτλούχους, με αίσθηση ανωτερότητος που ο νόμος τους παρέχει.


Οι ψάλτες του Χριστού, του μόνου αληθινού Θεού δεν χωρίζονται, δεν διασπώνται σε φατρίες, δεν σύρουν στα δικαστήρια τους ιερείς για 30 αργύρια, δεν μπορούν να αντιδικούν με κανέναν *.

Είναι ταγμένοι μόνο στην αποστολή στους, να υμνούν και να δοξάζουν το Πανάγιο Όνομα Του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού, εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.




* ίσως μόνο μεταξύ μας για το γνωστό θέμα
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ priggo σωστά τα γραφομενά σου.Προσθέτω λοιπόν ότι ο νόμος αυτός έγινε για να γίνουν μερικοί Σουλτάνοι και όλοι εμείς οι υπόλοιποι σκλάβοι τους.Ακου και κάτι άλλο:Σε λίγα χρόνια στις εκκλησιές θα μείνουν μόνο οι Αρχιερείς με τους Ιερείς και τους μουσικάντιδες,οι ψάλτες θα είναι
εξαφανισμένοι.Πάντα γειά

ΥΓ.Το τελευταίο δεν είναι δικό μου αλλά ενός μεγάλου δασκάλου
 
Top