Θεωρητικό Γιώργου Κωνσταντίνου

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄν θέλεις κάποιες λίγες σελίδες δειγματοληπτικὰ, εὐχαρίστως νὰ ἀνεβάσω, διαφορετικὰ ὑπάρχουν πνευματικὰ δικαιώματα, κι ἀκόμη περισσότερο ὁ συγγραφέας εἶναι καὶ μέλος.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το θεωρητικό είναι καλογραμμένο και παρουσιάζει με απλό τρόπο τη θεωρία της σχολής Καρά (με τα γνωστά περί σημείων ποιότητος, έλξεων, υποδιαιρέσεων των ήχων κλπ., όπως τα θεωρεί η εν λόγω σχολή). Το συστήνω για όποιον θέλει να έχει μια πρώτη επαφή με τη θεωρία αυτή, χωρίς να διαβάσει εξαρχής το πρωτότυπο και πολύ εκτενέστερο θεωρητικό του Σίμωνα Καρά. Αν το σκανάρουμε και να το ανεβάσουμε όλο, προφανώς θα έχουμε πρόβλημα με το συγγραφέα...

Υ.Γ. Μετά την αφαίρεση των εκτός θέματος σχολίων μου, ίσως μερικοί να θελήσουν να αποσύρουν το ευχαριστήριο, μια και ψιλιάζομαι ότι μάλλον γι' αυτά μπήκε και όχι γι' αυτό που γράφω παραπάνω... Τους καταλαβαίνω απόλυτα και δεν θα το στραβοπάρω λοιπόν.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υ.Γ. Μετά την αφαίρεση των εκτός θέματος σχολίων μου, ίσως μερικοί να θελήσουν να αποσύρουν το ευχαριστήριο, μια και ψιλιάζομαι ότι μάλλον γι' αυτά μπήκε και όχι γι' αυτό που γράφω παραπάνω... Τους καταλαβαίνω απόλυτα και δεν θα το στραβοπάρω λοιπόν.

ε διόρθωσε και τον τίτλο σου, αλλά τα ευχαριστήρια σοι πρέπει για το μήνυμα, όχι και για την άλλη ενέργεια...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
...τα ευχαριστήρια σοι πρέπει για το μήνυμα, όχι και για την άλλη ενέργεια...
Εύχομαι τα μέλη που υιοθετούν την ως άνω παρατήρηση της Σαπφώς Νοταρά, να δείξουν κατανόηση στο δύσκολο έργο του συντονισμού και να μη φερθούν στο συντονιστή έτσι όπως φέρεται αυτή στο διευθυντή της...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Οι χιουμορίστες Συντονιστές δεν τιμωρούνται ποτέ... Και ούτε και θα τους ζητηθεί αποζημίωση ... 240 χιλιάδες!!! :D:D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγώ αυτό που θέλω είναι να μη με... διαβάσετε, τα υπόλοιπα θα τα βρούμε!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τον εξομολόγο, τον γιατρό, τον φαρμακοποιό, τον συντονιστή και τον δικηγόρο σου δεν τους διαβάζεις ποτέ!!! :D:D:D:D
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Το θεωρητικό είναι καλογραμμένο και παρουσιάζει με απλό τρόπο τη θεωρία της σχολής Καρά (με τα γνωστά περί σημείων ποιότητος, έλξεων, υποδιαιρέσεων των ήχων κλπ., όπως τα θεωρεί η εν λόγω σχολή). Το συστήνω για όποιον θέλει να έχει μια πρώτη επαφή με τη θεωρία αυτή, χωρίς να διαβάσει εξαρχής το πρωτότυπο και πολύ εκτενέστερο θεωρητικό του Σίμωνα Καρά. Αν το σκανάρουμε και να το ανεβάσουμε όλο, προφανώς θα έχουμε πρόβλημα με το συγγραφέα...

κ. Θεοτοκάτε, νομίζω ότι αδικείτε το βιβλίο με τις ταμπέλες. Το ότι μπήκαν "τα σημάδια του Σ. Καρά" για τη δυνητική απόδοση θέσεων με βάση την προφορική παράδοση (έκφραση της οποίας καλείται να εφαρμόσει επ' αυτών όποιος το χρησιμοποιεί) αυτό δεν είναι ούτε κακό ούτε δεσμευτικό. Με το να "προσφέρετε" όμως τις έλξεις, τις υποδιαιρέσεις των ήχων κλπ., στη θεώρηση "της εν λόγω σχολής" (όπως χαρακτηριστικά γράφετε) αδικείτε όλους όσους έχουν γράψει γι αυτά πριν το θεωρητικό του Σ. Καρά (και είναι πολλοί αυτοί που το έχουν κάνει). Θέλει μια προσοχή στις ταμπέλες και στο τσουβάλιασμα των πάντων όσων υπάρχουν σε ένα βιβλίο.

Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σας λόγια.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Χαίρετε κ. Κωνσταντίνου, προσωπικά χάρηκα που είδα ξανά μήνυμά σας στο Ψαλτολόγιο!
Η λέξη "ταμπέλα" παραπέμπει σε κάποιον χαρακτηρισμό. Εγώ δεν βλέπω κανένα χαρακτηρισμό στο μήνυμά μου. Ό,τι έγραψα για καλό το έγραψα. Δεν σας κρύβω ότι κι εγώ συμβουλεύομαι το θεωρητικό σας συχνά-πυκνά. Το σημείο διαφωνίας μας φαντάζομαι ότι είναι το ότι εάν τα όσα γράφει ο Καράς κι εσείς τα έγραψαν άλλοι πριν απ' αυτόν. Ξέρετε ότι δική μου πεποίθηση είναι ότι πολλά απ' αυτά τα πράγματα είναι καινοφανή. Αλλά κι εσείς φαντάζομαι συμφωνείτε ότι ο Καράς είναι ο πρώτος που μίλησε για μερικά πράγματα με το δικό του τρόπο, τον οποίο δεν έχουμε ξανασυναντήσει αλλού, όπως π.χ. για το μέγεθος -όχι την ύπαρξη- των έλξεων και τον τρόπο πραγμάτευσης των αναλύσεων μέσα από τα νεοεισαχθέντα σημαδόφωνα. Για το λόγο αυτό έγραψα, ώστε να ξέρει κάποιος τι ακριβώς θα διαβάσει, αν δηλ. θα διαβάσει μια θεωρία με τον τρόπο αυτό πραγμάτευσης ή όχι. Εδώ λοιπόν δεν κρίνουμε τη θεωρία αυτή καθαυτή, απλώς προσδιορίζουμε το περιεχόμενο του βιβλίου χωρίς κανένα μα κανένα υπονοούμενο. Αυτό που έκρινα μόνο είναι το εάν είναι καλογραμμένο: είναι λοιπόν και το συστήνω στον καθένα που θέλει να εμβαθύνει λίγο περισσότερο στη θεωρία της μουσικής μας.

Καλωσήρθατε!
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Ξέρετε ότι δική μου πεποίθηση είναι ότι πολλά απ' αυτά τα πράγματα είναι καινοφανή.

Σεβαστή η άποψή σας.

Αλλά κι εσείς φαντάζομαι συμφωνείτε ότι ο Καράς είναι ο πρώτος που μίλησε για μερικά πράγματα ..... όπως π.χ. για το μέγεθος -όχι την ύπαρξη- των έλξεων και τον τρόπο πραγμάτευσης των αναλύσεων μέσα από τα νεοεισαχθέντα σημαδόφωνα.

Εδώ διαφωνούμε και γι αυτό λέγω ότι δεν πρέπει να είστε απόλυτος.

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Έχω το θεωρητικό του κ. Κωνσταντίνου και πρέπει να πω ότι με έχει βοηθήσει πολύ, κυρίως επειδή είναι περιεκτικό και σαφές. Δεν χάνεσαι. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον που τώρα αρχίζει μουσική, όπως και κάποιον πιο έμπειρο που θέλει να εμβαθύνει. Ακόμα δε περισσότερο βοηθά επειδή "μαζεύει" το χαώδες θεωρητικό του Καρά.

Ένα μειονέκτημα που, κατά την άποψή μου, έχει, είναι η διάταξη της ύλης. Δηλαδή, οι ήχοι κατατάσσονται ανάλογα με το γένος τους και μάλιστα με τις χρόες, αλλά όχι κατά τρόπο συνεχή. Έχουμε δηλαδή στην αρχή κάποιους ήχους του μαλακού διατόνου, μετά του σκληρού, μετά τους υπόλοιπους του μαλακού κ.ο.κ.

Ο λόγος που γίνεται αυτό βέβαια εξηγείται στην εισαγωγή από το συγγραφέα και είναι η βαθμαία κατάκτηση των ήχων από τον μαθητή. Αυτό σημαίνει ότι το βιβλίο είναι βασισμένο στην διάταξη της ύλης του προγράμματος μαθημάτων Βυζ. Μουσικής, κάτι που δηλώνεται απ' την πρώτη φράση του προλόγου. Σύμφωνοι.

Προσωπικά θα με βοηθούσε καλύτερα μια πιο μαζεμένη κατάταξη.

Πέρα απ' αυτά, να πούμε ευχαριστώ στον κ. Κωνσταντίνου για την εργασία του, η οποία, όπως προείπα, είναι πολύ βοηθητική για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

ΥΓ1. Κάτι ακόμα. Στη ράχη του βιβλίου, πανω-πάνω, γράφει Α΄. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει και Β΄τόμος;
ΥΓ2. Και γω χάρηκα που σας ξαναείδα κ. Κωνσταντίνου, έστω κι αν δεν σας γνώρισα (εδώ) εγκαίρως, αλλά διαβάζοντας τις παλιές συζητήσεις.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Χωρίς νά θέλω νά ἀδικήσω τόν κ. Κωνσταντίνου γιά τόν κόπο του, μεταφέρω μιά πληροφορία ἀπό τά φοιτητικά μου χρόνια. Φίλος ἐκ Πατρῶν, φοιτητής στό κλεινόν ἄστυ, μαθητής (διπλωματοῦχος) του Κων.Ἀγγελίδη καί θαυμαστής τοῦ Σίμωνος Καρᾶ, τοῦ ὁποίου εἶχε ξεκοκκαλήσει τοῦς τόμους τοῦ θεωρητικοῦ του, μοῦ ἔλεγε ἐπί λέξει:

"Ἄχ αὐτός ὁ Κωνσταντίνου, μέ πρόλαβε. Ἔκανε μιά ὡραῖα μεταγλώτιση τοῦ Καρᾶ. Ἄν ἤμουν μεγαλύτερος, θά μπορῦσα νά τόν προλάβω νά βγάλω ἐγώ πρῶτος θεωρητικό".
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Χωρίς νά θέλω νά ἀδικήσω τόν κ. Κωνσταντίνου γιά τόν κόπο του, μεταφέρω μιά πληροφορία ἀπό τά φοιτητικά μου χρόνια. Φίλος ἐκ Πατρῶν, φοιτητής στό κλεινόν ἄστυ, μαθητής (διπλωματοῦχος) του Κων.Ἀγγελίδη καί θαυμαστής τοῦ Σίμωνος Καρᾶ, τοῦ ὁποίου εἶχε ξεκοκκαλήσει τοῦς τόμους τοῦ θεωρητικοῦ του, μοῦ ἔλεγε ἐπί λέξει:

"Ἄχ αὐτός ὁ Κωνσταντίνου, μέ πρόλαβε. Ἔκανε μιά ὡραῖα μεταγλώτιση τοῦ Καρᾶ. Ἄν ἤμουν μεγαλύτερος, θά μπορῦσα νά τόν προλάβω νά βγάλω ἐγώ πρῶτος θεωρητικό".

Μὲ τὸ συμπάθιο, ξεκοκκάλισα τὸ μήνυμά σας. Ποῦ τὸ ὄφελος; Δὲν μᾶς ἀπομακρύνει ἀπὸ τὴν οὐσία;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Χωρίς νά θέλω νά ἀδικήσω τόν κ. Κωνσταντίνου γιά τόν κόπο του, μεταφέρω μιά πληροφορία ἀπό τά φοιτητικά μου χρόνια. Φίλος ἐκ Πατρῶν, φοιτητής στό κλεινόν ἄστυ, μαθητής (διπλωματοῦχος) του Κων.Ἀγγελίδη καί θαυμαστής τοῦ Σίμωνος Καρᾶ, τοῦ ὁποίου εἶχε ξεκοκκαλήσει τοῦς τόμους τοῦ θεωρητικοῦ του, μοῦ ἔλεγε ἐπί λέξει:

"Ἄχ αὐτός ὁ Κωνσταντίνου, μέ πρόλαβε. Ἔκανε μιά ὡραῖα μεταγλώτιση τοῦ Καρᾶ. Ἄν ἤμουν μεγαλύτερος, θά μπορῦσα νά τόν προλάβω νά βγάλω ἐγώ πρῶτος θεωρητικό".

Μακάρι να μπορέσει να το κάνει αυτό κάποιος και με άλλα θεωρητικά, υπάρχουν πολλά. Και αυτή η μεταγλώττιση, όπως την αποκαλείτε, εμπεριέχει γνώση, κατανόηση και πολύ κόπο.
Και αν θα μπορούσε να το κάνει άλλος αυτό δεν το ξέρουμε. Με ένα θα αλλάζει όλη η ιστορία.
Ευχαριστώ
 

petros

Παλαιό Μέλος
Πριν λίγες μέρες σε βιβλιοπωλείο είδα το Θεωρητικό του κ. Κωνσταντίνου με την ένδειξη "νέα εκδοση επαυξημένη" συγνώμμη αν δεν το θυμάμα καλά, κάτι τέτοιο έλεγε.
Έχει κάποιος υπόψη του τι το νεότερο μπορεί να έχει η έκδοση;
 
Top