Δοξαστικό αίνων 1ης Ιανουαρίου

Παραθέτω και αυτό το δοξαστικό μετά από απαίτηση του φίλου Δημήτρη Σκρέκα (megalicius:p)
Τα ευχαριστήρια ανήκουν στον παλιό μου δάσκαλο, μουσικοδιδάσκαλο, καθηγητή μουσικής του Ελληνικού Ωδείου (Μαρούσι) και πρωτοψάλτη Αθανάσιο Παϊβανά (χοράρχη της χορωδίας Εργαστήρι Ψαλτικής και κατ' οίκον μαθητή επί επταετία του Άρχοντος Θρασύβουλου Στανίτσα στον οποίο οφείλω τόσο την παραχώρηση των χειρογράφων, όσο και ότι καλό έχω στο θέμα της μουσικής) και στον φίλο πρωτοψάλτη Ευάγγελο Σφακιανάκη, που με πότισε με αγάπη για τον Άρχοντα, με τις καταγραφές των μαθημάτων του.
 

Attachments

  • Doxastiko1hsIanoyariou.pdf
    855.2 KB · Views: 547

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παραθέτω και αυτό το δοξαστικό μετά από απαίτηση του φίλου Δημήτρη Σκρέκα (megalicius:p)
Τα ευχαριστήρια ανήκουν στον παλιό μου δάσκαλο, μουσικοδιδάσκαλο, καθηγητή μουσικής του Ελληνικού Ωδείου (Μαρούσι) και πρωτοψάλτη Αθανάσιο Παϊβανά (χοράρχη της χορωδίας Εργαστήρι Ψαλτικής και κατ' οίκον μαθητή επί επταετία του Άρχοντος Θρασύβουλου Στανίτσα στον οποίο οφείλω τόσο την παραχώρηση των χειρογράφων, όσο και ότι καλό έχω στο θέμα της μουσικής) και στον φίλο πρωτοψάλτη Ευάγγελο Σφακιανάκη, που με πότισε με αγάπη για τον Άρχοντα, με τις καταγραφές των μαθημάτων του.

Ευχαριστώ πολύ, προσυπογράφω όσα αναφέρεις, κι επισημαίνω ότι οι 2 τελευταίες σελίδες είναι που κυρίως αξίζουν κ είναι κάπως σπάνιες.

Χρόνια πολλά κ Καλά Χριστούγεννα σύντομα κ σε σένα!

Δ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω το τελευταίο κομμάτι από τον Άρχοντα Θ. Στανίτσα για φέτος... για τα υπόλοιπα υπομονή μέχρι του χρόνου.:D Καλη Πρωτοχρονιά και καλή χρονιά σε όλους! :) (Με ότι αυτό συνεπάγεται δεδομένης της κατάστασης των τελευταίων ετών).

Υ.Γ. Σχέση οδήγησης-ποτού = Διάβολος-λιβάνι! ΠΡΟΣΟΧΗ! :wink:
 

Attachments

  • Τη 1 Ιανουαρίου ''Δόξα'' των αίνων-Θ. Στανίτσα.pdf
    55.3 KB · Views: 172
Top