Τα δοξαστικά του εσπερινού του Αγ. Ευφραίμ

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο σύλλογος ιεροψαλτών Σάμου "Ο Εμμανουήλ Βαμβουδάκης", εορτάζει τον Άγιο Ευφραίμ το Σύρο, και τη 10ετία 79-89 που ήμουν εκεί έγραψα πανηγυρικά τα συνημμένα δοξαστικά για την εορτή του Συλλόγου.
Τα στιχηρά προσόμοια του εσπερινού ... δυστυχώς δεν τα βρίσκω:(.
 

Attachments

  • AG EUFRAIM DOXASTIKA ESPERINOU.pdf
    506.3 KB · Views: 331

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;61926 said:
Ο σύλλογος ιεροψαλτών Σάμου "Ο Εμμανουήλ Βαμβουδάκης", εορτάζει τον Άγιο Ευφραίμ το Σύρο, και τη 10ετία 79-89 που ήμουν εκεί έγραψα πανηγυρικά τα συνημμένα δοξαστικά για την εορτή του Συλλόγου.
Τα στιχηρά προσόμοια του εσπερινού ... δυστυχώς δεν τα βρίσκω:(.

Αγαπητέ Νίκο χίλια ευχαριστώ για την εργασία σου που είχες την καλοσύνη να μας το προσφέρεις να σαι καλά!!!
Νίκο έχεις κάνει και κάτι από τον όρθρο (Αίνοι, δοξα..)
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πριν απο 2 ή 3 χρόνια, οι νυν δάσκαλοί μου Γρηγόρης και Πέτρος Παπαεμμανουήλ, επρόκειτο να ψάλλουν στην πανύγηρη της ΙΜ Αγ. Εφραίμ στην Κονταριώτισσα Κατερίνης εσπερινό, όρθρο και λειτουργία (φέτος θα έιναι μόνο το πρωί) παρρουσία και μητροπολιτών. Θα γινόταν και υποδοχή αντιγράφου της εφεστίου εικόνας της Παναγίας απο την σκήτη Προφήτου Ηλιού του Αγίου Όρους. Η ακολουθία υπάρχει εκδεδομένη απο την μονή, νομίζω του αείμνηστου π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου, οπότε θα χρησιμοποιούνταν εκείνη η φυλλάδα.
Για την συγκυρία αυτή είχαν μελοποιηθεί τα δοξαστικά της ακολουθίας.
Το των εσπερίων απο τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο είχε μελοποιηθεί μετά απο την λειτουργία της Κυριακής πριν την πανήγυρη στο Goodys απέναντι απ την Αγ. Σοφία. Έτυχε να ήμουν μπροστά που το έψαλλε σε κάποιον μαθητή του, ο οποίος το κατέγραφε. Δυστυχώς όμως οι φωτοτυπίες μπερδέυτηκαν μετά την πανήγυρη, και δεν το έχω. Όποιος τυχόν το έχει ας το ανεβάσει.
Έχω όμως τα άλλα δύο δοξαστικά, μελοποιημένα απο τον Πέτρο Παπαεμμανουήλ, αρκετά ωραία. Θα τα ανεβάσω εν καιρώ...(όταν μου δωθεί χρόνος).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
...Το των εσπερίων απο τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο είχε μελοποιηθεί μετά απο την λειτουργία της Κυριακής πριν την πανήγυρη στο Goodys απέναντι απ την Αγ. Σοφία. Έτυχε να ήμουν μπροστά που το έψαλλε σε κάποιον μαθητή του, ο οποίος το κατέγραφε...

Αυτά τα Goodys, φαίνεται τελικά ότι αποτελούν τόπο έμπνευσης για σύνθεση μελών Β.Μ. :D:D:D
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Έχω όμως τα άλλα δύο δοξαστικά, μελοποιημένα απο τον Πέτρο Παπαεμμανουήλ, αρκετά ωραία. Θα τα ανεβάσω εν καιρώ...(όταν μου δωθεί χρόνος).

όταν λές εν καιρό αγαπητέ αδερφέ να ελπίζω (επειδή τα χρειάζομαι:wink:) να είναι πριν τις 28 του μήνα που είναι και η γιορτή του Αγίου
και κάτι άλλο σε αυτά τα δοξαστικά που αναφέρεσαι είναι μέσα και του όρθρου του Ν΄και των Αίνων;
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Ο σύλλογος ιεροψαλτών Σάμου "Ο Εμμανουήλ Βαμβουδάκης", εορτάζει τον Άγιο Ευφραίμ το Σύρο, και τη 10ετία 79-89 που ήμουν εκεί έγραψα πανηγυρικά τα συνημμένα δοξαστικά για την εορτή του Συλλόγου.
Τα στιχηρά προσόμοια του εσπερινού ... δυστυχώς δεν τα βρίσκω:(.

Αγαπητέ Νικόλαε αν βρω χρόνο θα ήθελες να τα καταγράψω με το πρόγραμμα που έχω και να τα ανεβάσω στο φόρουμ;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
όταν λές εν καιρό αγαπητέ αδερφέ να ελπίζω (επειδή τα χρειάζομαι:wink:) να είναι πριν τις 28 του μήνα που είναι και η γιορτή του Αγίου
και κάτι άλλο σε αυτά τα δοξαστικά που αναφέρεσαι είναι μέσα και του όρθρου του Ν΄και των Αίνων;
Είναι μόνο των αποστίχων και των αίνων.
 
Top