Μ. Χατζηαθανασίου - Δοξολογία ειρμολογική σε ήχο Β΄ & π. Κων. Παπαγιάννη

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με αφορμή το μήνυμα αυτό, επειδή ούτε σ' εμένα αρέσει η δοξολογία του Καββάδα (αμφιβάλλω αν την έχω πει μια φορά ως τώρα) και επειδή αυτή η Κυριακή είναι του Β΄ήχου, ανεβάζω εδώ την πολύ όμορφη ειρμολογική δοξολογία του Μ. Χατζηαθανασίου, που είναι μόνιμα στο ρεπερτόριο μου, όπου χρειάζεται.
 

Attachments

  • Μ. Χατζηαθανασίου-Δοξολογία Ήχος Β΄.pdf
    1.1 MB · Views: 629

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Καλή. Και στο ασματικό βλέπουμε την παρεμβολή των τρίσημων μέτρων με το ημιδίαργο να τα παρασημαίνει, όπως αναφέρθηκε στην ενότητα για τον Νηλέα, του οποίου μαθητής ήταν ο Χατζηαθανασίου.
Η παρακάτω, ωστόσο, μάλλον μου αρέσει περισσότερο. Από το Μουσικόν Τριώδιον του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη, τόμος Α, παράρτημα.
Ας υπάρχει και εδώ ως εναλλακτική λύση.
 

Attachments

  • Δοξολογία β ήχου.pdf
    258.4 KB · Views: 561

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σωστά λοιπόν γράψαμε, στο θέμα με τις δοξολογίες του Πέτρου, πως του Β' ήχου θα μπορούσε να ειπωθεί και από ΔΙ με μαλακή χρωματική κλίμακα.:wink:
...επειδή αυτή η Κυριακή είναι του Β΄ήχου, ανεβάζω εδώ την πολύ όμορφη ειρμολογική δοξολογία του Μ. Χατζηαθανασίου...
Όπως βλέπουμε όμως εδώ (στο τέλος του επισυναπτόμενου), στο Πατριαρχείο κολλούσαν την σε Α΄ήχο του Πέτρου, σύμφωνα με το Δοξαστικό ("Προκαθάρωμεν") κι όχι τον ήχο της ημέρας.

Χάρης
 
Top