Εμμ. Χατζημάρκου - παλαιές ηχογραφήσεις

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μ. Χατζημάρκου, εόρτιες ακολουθίες (αυθεντικές ηχογραφήσεις)

Χατζημάρκου, Ανατολικόν (Αιτωλικόν), διάφορα έτη


Θησαυρός παλαιών ηχογραφήσεων του μεγάλου Πρωτοψάλτη και καθηγητή, Εμμανουήλ Χατζημάρκου, δεκαετίας '60.


Ευχαριστώ θερμώς τον Διονύσιο Ανατολικιώτη, ο οποίος απλόχερα προσφέρει αυτούς του θησαυρούς.


*Για κατεβάσετε τα αρχεία δεν χρειάζεται να είστε εγγεγραμμένα μέλη στο
Forum "Διάλογοι Συμβολής"*
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μ. Χατζημάρκου, εόρτιες ακολουθίες (αυθεντικές ηχογραφήσεις)

Χατζημάρκου, Ανατολικόν (Αιτωλικόν), διάφορα έτη


Θησαυρός παλαιών ηχογραφήσεων του μεγάλου Πρωτοψάλτη και καθηγητή, Εμμανουήλ Χατζημάρκου, δεκαετίας '60.


Ευχαριστώ θερμώς τον Διονύσιο Ανατολικιώτη, ο οποίος απλόχερα προσφέρει αυτούς του θησαυρούς.


*Για κατεβάσετε τα αρχεία δεν χρειάζεται να είστε εγγεγραμμένα μέλη στο
Forum "Διάλογοι Συμβολής"*


Να προσθέσω μόνο ότι ισοκράτημα κάνει ο αδελφός του κ. Μανόλη, ο κ. Γιώργος, ο οποίος στην κυριολεξία έχει την ίδια φωνή με τον αδελφό του και ήταν δάσκαλος του ισοκρατήματος! Μάθαμε πολλά κοντά του!
Ευχαριστούμε για τα λινκ Παναγιώτη.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Να προσθέσω μόνο ότι ισοκράτημα κάνει ο αδελφός του κ. Μανόλη, ο κ. Γιώργος, ο οποίος στην κυριολεξία έχει την ίδια φωνή με τον αδελφό του και ήταν δάσκαλος του ισοκρατήματος! Μάθαμε πολλά κοντά του!
Ευχαριστούμε για τα λινκ Παναγιώτη.

Μεγαλος ψαλτης ο Χατζημαρκος κ μεγαλη αδικια που δεν εχει παρει οφικιο!!!!!
Παντως ο αδερφος του καλη φωνη εχει αλλα οχι κ σαν του Χατζημαρκου...!!!:eek: Ψαλλουμε καποιες φορες μαζι σε καποιο μοναστηρι οπου συνηθιζει να πηγαινει...:D
 
Μεγαλος ψαλτης ο Χατζημαρκος κ μεγαλη αδικια που δεν εχει παρει οφικιο!!!!!
Παντως ο αδερφος του καλη φωνη εχει αλλα οχι κ σαν του Χατζημαρκου...!!!:eek: Ψαλλουμε καποιες φορες μαζι σε καποιο μοναστηρι οπου συνηθιζει να πηγαινει...:D
Ο κ. Γεώργιος Χατζημάρκου, ένας εξαίρετος άνθρωπος,
είναι μπάσος στη φωνή και άριστος στο ισοκράτημα, εφόσον σε καθε δίσκο του αδελφού του το ισχυρό μπάσο που ακούγεται ειναι δικό του.
Τον γνωρίζω χρόνια απο την Βυζ. χορωδία του Βόλου αλλα και απο τον Αγ. Νικόλαο
που ψάλλαμε μαζί με τον δάσκαλο μου κ. Μελέτη.
Μια φορά μου έλεγε αστειευόμενος " Γιαννάκο εγώ ενώ μιλάω ψηλά έχω μπάσα φωνή και πιανω πολύ χαμηλές νότες σε αντίθεση με το Μανώλη".
Ναι αλλα αυτός ο άνθρωπος έψαλλε πριν πάθει καρδιά και τα παρατήσει
σε δύο μεγάλους ναούς του Βόλου, Μεταμόρφωση Σωτήρος και Άγ. Κωνσταντίνο.
όταν ψάλλει πραγματικά σαν να ακούς χαμηλά όμως τον Μανώλη, αλλα
ως εκεί. Βέβαια αυτός έχει τώρα φωνή γιατί την πρόσεξε ενώ ο μεγάλος μου επι χρόνια στο Δημοτικό Ωδείο Βόλου δάσκαλος Μανώλης Χατζημάρκος όταν τον άκουσα για πρώτη φορά στο πρώτο μάθημα μου ήρθε να κλαύσω, την κατέστρεψε την φωνή του δυστυχώς,
αλλα δεν πρόσεχε την γλώσσα του ούτε σεβόταν ιερείς, διακόνους ακόμη και Δεσποτάδες. Δυστυχώς το τίμημα ήταν βαρύ.
Ο Καραμάνης που γνώρισα όταν ήμουν στην Θεολόγία το 1996 - 2000 μπορούσε σε ηλικία
80 και χρόνων να ψάλλει με τη γνωστή φωνή του άριστα, ένας σεβαστός και ταπεινός άνθρωπος που προσέχεί πολύ τον εαυτό του και απο τι βλέπω σκοπεύει να κρατηθεί καιρό κοντά μας . Ζεστός, ανοιχτός, πραγματικός Δάσκαλος," ακόμη ,μου είπε, διαβάζω γι'αυτό και τα ξέρω όλα απέξω αλλα και πάλι τα ξαναδιαβάζω".
Χωρίς σχόλια!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ο κ. Γεώργιος Χατζημάρκου, ένας εξαίρετος άνθρωπος,
είναι μπάσος στη φωνή και άριστος στο ισοκράτημα, εφόσον σε καθε δίσκο του αδελφού του το ισχυρό μπάσο που ακούγεται ειναι δικό του.
Τον γνωρίζω χρόνια απο την Βυζ. χορωδία του Βόλου αλλα και απο τον Αγ. Νικόλαο
που ψάλλαμε μαζί με τον δάσκαλο μου κ. Μελέτη.
Μια φορά μου έλεγε αστειευόμενος " Γιαννάκο εγώ ενώ μιλάω ψηλά έχω μπάσα φωνή και πιανω πολύ χαμηλές νότες σε αντίθεση με το Μανώλη".
Ναι αλλα αυτός ο άνθρωπος έψαλλε πριν πάθει καρδιά και τα παρατήσει
σε δύο μεγάλους ναούς του Βόλου, Μεταμόρφωση Σωτήρος και Άγ. Κωνσταντίνο.
όταν ψάλλει πραγματικά σαν να ακούς χαμηλά όμως τον Μανώλη, αλλα
ως εκεί. Βέβαια αυτός έχει τώρα φωνή γιατί την πρόσεξε ενώ ο μεγάλος μου επι χρόνια στο Δημοτικό Ωδείο Βόλου δάσκαλος Μανώλης Χατζημάρκος όταν τον άκουσα για πρώτη φορά στο πρώτο μάθημα μου ήρθε να κλαύσω, την κατέστρεψε την φωνή του δυστυχώς,
αλλα δεν πρόσεχε την γλώσσα του ούτε σεβόταν ιερείς, διακόνους ακόμη και Δεσποτάδες. Δυστυχώς το τίμημα ήταν βαρύ.
Ο Καραμάνης που γνώρισα όταν ήμουν στην Θεολόγία το 1996 - 2000 μπορούσε σε ηλικία
80 και χρόνων να ψάλλει με τη γνωστή φωνή του άριστα, ένας σεβαστός και ταπεινός άνθρωπος που προσέχεί πολύ τον εαυτό του και απο τι βλέπω σκοπεύει να κρατηθεί καιρό κοντά μας . Ζεστός, ανοιχτός, πραγματικός Δάσκαλος," ακόμη ,μου είπε, διαβάζω γι'αυτό και τα ξέρω όλα απέξω αλλα και πάλι τα ξαναδιαβάζω".
Χωρίς σχόλια!

Με ολο το σεβασμο πατερ , εξηγειστε μας τι εννοειτε ! Μην εκτοξευουμε αστηρικτες κατηγοριες κατα του μεγιστου αυτου ψαλτη και δασκαλου ! Ευχαριστω !
 
Θέλω να πω λοιπόν οτι δεν συγκρίνω Χατζημάρκου φωνή
με Καραμάνη, αλοίμονο μέρα με την νύχτα.
ΤΟΝ ΈΖΗΣΑ, ΈΜΑΘΑ, ΑΚΟΥΣΑ.
ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ, ΕΞΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ
ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ.
Ήμουν απο τους πολύ τυχερούς μπορώ να πω, λίγα χρόνια αφού απεφοίτησα απο το ωδείο ο Μανώλης έφυγε και άφησε αντικαταστάτη..........ασχολίαστο αυτό άστο.
Είμαι απο τους θερμότερους υποστηρικτές του Χατζημάρκιου ύφους, στην Αθήνα δε οι του κ. Στάθη δεν θέλουν να μας βλέπουν, αυτά είναι βέβαια κολλήματα και δεν τα υποστηρίζω γενικώς, κάθε ψάλτης έχει δικό του ύφος
και καμμιά φορά δημιουργεί " Σχολή ", δεν είναι κακό αυτό.
Αγαπητέ μου αναφερόμουν στο θέμα του ήθους, ενώ ο Δάσκαλος
είναι άριστος τεχνίτης στην ύψιστη Τέχνη τα χαλούσε στο οτι
καμμια φορά η γλώσσα ξέφευγε απο τη θέση της.
Και γω κάποτε γελούσα με περιπτώσεις που μας έλεγα στο Ωδείο,
καμμια φορά είχε δίκιο, αλλα όταν άκουγα περιπτώσεις απο
αυτίκοους ναλέει σε διάκο " τι λες ρε μ..................."
και απόλυτα παράφωνος να ήταν έχριζε σεβασμού λόγω του σχήματος.
Δεν θα πυροβολούσα ποτέ τον Δάσκαλό μου Χατζημάρκο,
με αυτόν μεγάλωσα, όχι απο κασσέτες και cd μόνο
αλλα δια ζώσης, 6 χρόνια τον άκουγα και μάθαινα.
Τον ζήσαμε τον Δάσκαλο, να ζήσει χίλια χρόνια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, ξεφεύγετε σε προσωπικά σχόλια που δεν αφορούν το Ψαλτολόγιον. Σχόλια βιογραφικά και περί της τέχνης δεκτά. Τα υπόλοιπα τα προσωπικά δεν έχουν θέση εδώ. Ευχαριστώ.
 
Top