Εσπερινός Μεταμορφώσεως 5-8-1970 Περιγιάλι Κορινθίας.

P

ptz

Guest
-Συνεχίζοντας τη ψηφιοποίηση επιλεγμένων μελών από κασσέτες που μου παραχώρησε φίλος [όπως σας είχα γνωστοποιήσει], ανεβάζω σήμερα -μετά τον Γέμελο Γεώργιο- μερικά μέλη με τον Μαν.Χατζημάρκο.Πιστεύω δεν έχουν ξανά ανέβει, γιατί αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το αρχείο του. Είναι απο πανηγυρικό εσπερινό ως εν θέματι αναφέρω.
-Το αξιοσημείωτο της παρούσας εγγραφής είναι το είδος των μελών-και γι αυτό τα επέλεξα.
-Ψάλλει απείραχτο το αργόν Κεκραγάριον σε ΑΓΙΑ του Ιακώβου,το τόσο ιδιαίτερο και γιά το οποίο έχει γίνει συζήτησις εν ψαλτολογίω και που το έχω ανεβάσει και με τον Θρ.Στανίτσα.
-Επίσης τα στιχηρά ιδιόμελα του Εσπερινού τα λέει μέσα από το Δοξαστάριον του Πέτρου [εκδ. Κηλτζανίδη] και αυτό ενδιαφέρον.Το Δόξα του Εσπερινού δεν ξέρω από που το λέει.
-Φυσικά τα ''γνωστά τσαλίμια'' με τα ''πιασάρικα'' Κύριελέησον και Παράσχου δεν τα ψηφιοποίησα καθόλου.
-Καλή ακρόαση και τα καλοπροαίρετα σχόλια νομίζω ελεύθερα [διαχειριστού επιτρέποντος] Π.Τζ

Υγ.Αυστραλία να συνεχίσεις να ακούς......
 

Attachments

  • 01.Μ.Χ''ΜΑΡΚΟΣ-Περιγιάλι Κορινθίας 5-8-1970-Κεκραγαριο ΑΓΙΑ-ΙΑΚΩΒΟΥ.mp3
    3.7 MB · Views: 246
  • 02.Μ.Χ''ΜΑΡΚΟΣ-Περιγιάλι Κορινθίας 5-8-1970-στιχ.ιδιόμελα Εσπ.Μετσεως.mp3
    4 MB · Views: 210
  • 03.Μ.Χ''ΜΑΡΚΟΣ-Περιγιάλι Κορινθίας 5-8-1970-Δόξα Εσπ.Μετφσεως.mp3
    5.8 MB · Views: 202

PanagiotisK

ως άνωθεν^
-Συνεχίζοντας τη ψηφιοποίηση επιλεγμένων μελών από κασσέτες που μου παραχώρησε φίλος [όπως σας είχα γνωστοποιήσει], ανεβάζω σήμερα -μετά τον Γέμελο Γεώργιο- μερικά μέλη με τον Μαν.Χατζημάρκο.Πιστεύω δεν έχουν ξανά ανέβει, γιατί αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το αρχείο του. Είναι απο πανηγυρικό εσπερινό ως εν θέματι αναφέρω.
-Το αξιοσημείωτο της παρούσας εγγραφής είναι το είδος των μελών-και γι αυτό τα επέλεξα.
-Ψάλλει απείραχτο το αργόν Κεκραγάριον σε ΑΓΙΑ του Ιακώβου,το τόσο ιδιαίτερο και γιά το οποίο έχει γίνει συζήτησις εν ψαλτολογίω και που το έχω ανεβάσει και με τον Θρ.Στανίτσα.
-Επίσης τα στιχηρά ιδιόμελα του Εσπερινού τα λέει μέσα από το Δοξαστάριον του Πέτρου [εκδ. Κηλτζανίδη] και αυτό ενδιαφέρον.Το Δόξα του Εσπερινού δεν ξέρω από που το λέει.
-Φυσικά τα ''γνωστά τσαλίμια'' με τα ''πιασάρικα'' Κύριελέησον και Παράσχου δεν τα ψηφιοποίησα καθόλου.
-Καλή ακρόαση και τα καλοπροαίρετα σχόλια νομίζω ελεύθερα [διαχειριστού επιτρέποντος] Π.Τζ

Υγ.Αυστραλία να συνεχίσεις να ακούς......


κ. Παναγιώτη, θερμές ευχαριστείες για τη δουλειά που κάνετε.

Μια παράκληση: θα μπορούσατε να ανεβάζατε όλη την ηχογράφηση; Για να μην σας

τρώνε πολύ χρόνο τα υπόλοιπα (που αρέσουν σε κάποιους:p:D) βάλτε τα

σε ένα άλλο κομμάτι, ανεπεξέργαστο.

Ευχαριστώ πολύ
 
P

ptz

Guest
κ. Παναγιώτη, θερμές ευχαριστείες για τη δουλειά που κάνετε.

Μια παράκληση: θα μπορούσατε να ανεβάζατε όλη την ηχογράφηση; Για να μην σας

τρώνε πολύ χρόνο τα υπόλοιπα (που αρέσουν σε κάποιους:p:D) βάλτε τα

σε ένα άλλο κομμάτι, ανεπεξέργαστο.

Ευχαριστώ πολύ

Ευχαρίστως θα το έκανα αλλά επέστρεψα την κασσέτα [δλδ ένα τσουβάλι].Πάντως πέραν αυτών που ανέβασα είχε μόνο Τα Κύριελέησον ειρηνικών και πληρωτικών.
 
Π

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΩΝ.ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Guest
Αγαπητε κυριε Τζανακο,
σας ευχαριστουμε για τις ιδιαιτερα ενδιαφερουσες ηχογραφησεις που ανεβαζετ
Ι δ ι α ί τ ε ρ α ενδιαφέρουσα η ερμηνεία του κεκραγαρίου του Ιακωβου σε ηχο Δ Αγια απο τον κυριο Μ.Χατζημάρκο.
 
Top