Μ. Χατζημάρκος - Θ. Βασιλικός: 4/3/1982 Κυριακή Ε΄ Νηστειών

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αποσπάσματα Θ. Λειτουργίας που ετελέσθη στον Ι.Ν. Αγίου Θωμά στο Γουδή το 1982,

Ε' Κυριακή των Νηστειών, εορτή της Αγ. Μαρίας της Αιγυπτίας.


Ψάλλουν:

Δεξιά: Πρωτοψάλτης Εμμανουήλ Χατζημάρκος

Αριστερά: Πρωτοψάλτης Θεόδωρος Βασιλικός

Η ηχογράφηση και η προσφορά αυτής έγινε από τον κ. Κούλη (Κυριάκο), για όσους ξέρουν,
τον οποίο ευχαριστώ.

Αποσπάσματα από όρθρο έχει ανεβάσει ο κ. Νίκος εδώ
 

Attachments

  • 01 Pasapnoaria-ainoi ixos a'.mp3
    4.2 MB · Views: 773
  • 02 Dox. ouk estin ixos a.mp3
    3.5 MB · Views: 518
  • 03 Ypereulogimeni - Doxologia ixos Varis pentafonos.mp3
    11 MB · Views: 598
  • 04 Trisagion - Dunamis ixos a' pathitikos.mp3
    6.1 MB · Views: 610
  • 05 Cherouvikos Ymnos ixos a'.mp3
    5.3 MB · Views: 586
  • 06 Tais aggelikais ixos a'.mp3
    961.3 KB · Views: 384
  • 07 Leitourgika ixos pl. b' - Meg. Vasileiou ixos b' - Tin gar Sin Mitran ixos a' terafonos.mp3
    12 MB · Views: 553

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Εκτός από την εξαιρετική εκτέλεση, προσέξτε την τοποθέτηση της φωνής.

Είναι τόσο καλές οι αναπνοές τους που σημαίνει άψογη διαχείρηση του διαφράγματος στο στομάχι με αποτέλεσμα η φωνή να εξέρχεται αβίαστα.

Σπάνια συναντάμε τέτοιες ψαλτικές φωνές στις μέρες μας.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Απο τις καλυτερες ηχογραφησεις που εχουμε στο ψαλτολογιον.Μπραβο φιλε Παναγιωτη τετοια να ανεβαζεις.Προσεξτε κυριοι οτι εδω ακουμε εναν διαφορετικο Χατζημαρκο απο οτι τον εχουμε συνηθησει σε παλαιοτερες ερμηνειες του κ το λεω αυτο γιατι δεν κανει εκεινες τις ακροτητες οπως τοτε που πηγαινε στην Κωνσταντινουπολη κ χαλαγε ο κοσμος οπως φυσικα κ αλλου.Εδω σε αυτην την ηχογραφηση εχει εντελως διαφορετικο υφος κ η φωνη του ειναι πιο ωριμη απο ποτε μιας κ ειναι το 1982 το ακουσμα το συγκεκριμενο κ σε πολλα απο τα διαστηματα δεν χρησιμοποιει γοργα τριγοργα κ.λ.π.δηλαδη ψαλλει τοσο απλα που η φωνη του εχει ενα συνεχες ακουσμα χωρις να λυγιζει πουθενα.Νομιζω πως ειναι μια απαντηση του ιδιου σε ολους αυτους που τον κατεκριναν,δηλαδη με το συγκεκριμενο κομματι μας απεδειξε οτι μπορουσε να ψαλλει οπως αυτος ηθελε κ ετσι χορευτικα οπως τον ακουγαμε κ προσωπικα εμενα μου αρεσει εκεινο το ακουσμα κ αλλιως δηλαδη σοβαρα κ πατριαρχικα λογω των φωνητικων του δυνατοτητων που του χαρισε ο Θεος με την τρομερη ευλυγισια την ευστροφια την μελωδικοτητα την τρομερη εκταση κ φυσικα την τεραστια αντοχη που ειχε σε τοσο ψηλες βασεις για ολη την διαρκεια που εψαλλε σε καθε ακολουθια απο την αρχη μεχρι κ το τελος κ ιδιαιτερα στα ξακουστα πανηγυρια που τα εδινε ολα.Αναφερομαι στον χερουβικο υμνο.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Μα θελει κ ερωτημα??Ειδες ποσο ταιριαστο ζευγαρι ητανε στην συγκεκριμενη ηχογραφηση?Ο κ.Βασιλικος ειχε φωνη βελουδο αλλο πραγμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ομολογώ κι εγώ ότι έμεινα έκπληκτος με αυτήν την ηχογράφηση. Κατ' αρχήν οι φωνές τους δένουν πολύ ωραία. Κατά δεύτερον βρίσκονται και οι δυο σε φάση ακμής. Τρίτον, οι περιστάσεις και το κλίμα πιθανόν της Σαρακοστής τους κάνουν να ψέλνουν με πολλή σοβαρότητα. Νομίζω βέβαια ότι ο Χατζημάρκος, ενώ είχε απέναντί του τον Βασιλικό στο αποκορύφωμα της φωνητικής του ευελιξίας (1982) υπερτερεί με τον όγκο και το ηχόχρωμα της φωνής του, αλλά δεν έχει αυτό σημασία (και, όπως σημείωσε ένας φίλος, είναι ειρωνεία το ότι σήμερα και οι δυο έχουν πρόωρα "σπάσει" φωνητικά, ο ένας τελείως, ο άλλος εν μέρει). Είναι πάντως και οι δυο σπουδαίοι.

Σωστά παρατηρήθηκε ότι ο Χατζημάρκος ψάλλει πολύ πιο ηγεμονικά εδώ απ' ό,τι τον έχουμε συνηθίσει. Αυτό ίσως πρέπει να μας κάνει να λυπόμαστε. Αν έψελνε πάντα έτσι θα είχε νομίζω καθολική αποδοχή από τον ψαλτικό κόσμο και θα είχε βοηθήσει ακόμα περισσότερο την ψαλτική. Το Χερουβικό π.χ. είναι ένα αριστούργημα ερμηνείας (κατά τη γνώμη μου) με πρώτο αποκορύφωμα τη φράση Οἱ τὰ Χερουβείμ και δεύτερο ακόμα σπουδαιότερο το Τριάδι , που ενώ είναι και μουσικά και φωνητικά περίτεχνο δεν ξεφεύγει καθόλου σε δεξιοτεχνικούς ακροβατισμούς από αυτούς που ήταν παιχνιδάκι για τον Χατζημάρκο (σε κάποιο σημείο δεν καταλαβαίνεις πώς γίνεται η εναλλαγή από πρώτο ήχο σε δεύτερο και αντίστροφα). Αλλά εντύπωση μου έκανε και ο τρισάγιος ύμνος σε πρώτο παθητικό. Επειδή η ερμηνεία είναι σχετικά αργή τους δίνεται η ευκαιρία να το αποδώσουν πολύ κατανυκτικά, κυριολεκτικά να "το γλεντάνε" ψαλτικά (ακόμα κι ο ιερέας το ψάλλει υπέροχα).

Βέβαια, να πω κι ενα αρνητικό. Νομίζω ότι το αργό Την γαρ σην μήτραν για έναν ανεξήγητο λόγο έχει προδοθεί ερμηνευτικά, γιατί δεν έχει καθόλου ρυθμό, ενώ είναι κατ' εξοχήν ρυθμικό κομμάτι. Μικρό το κακό.

Θα ήταν ευχής έργο να εἰχαν συναντηθεί κι άλλες φορές οι δύο άνδρες και να είχαμε ανάλογες ηχογραφήσεις.

ΥΓ Ευχαριστούμε θερμά τον Παναγιώτη καθώς και τον κ. Κούλη Κρέστα (αν κατάλαβα καλά;) που το πρόσφερε.
(Για την ιστορία, ο όρθρος από τη συνάντηση αυτή έχει ξανανέβει εδώ από τον κ. Παπαδημητρίου πριν από ένα χρόνο και υπάρχουν και δυο-τρία επι πλέον μέλη που μπορείτε να κατεβάσετε).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Η ηχογράφηση και η προσφορά αυτής έγινε από τον κ. Κούλη (Κυριάκο), για όσους ξέρουν

Τι κάνει ο μαχητικότατος κ. Κούλης; Πρέπει επί τη ευκαιρία να "ανεβάσουμε" και κάτι δικό του κάποια στιγμή (Παναγιώτη, διαθέτεις τίποτα;;;) Για τους πολλούς, να σημειώσω ότι ο κ. Κυριάκος (Κούλης) Κρέστας είναι μαθητής του Παύλου Φορτωμά, εκ των κυρίων και παλαιών μελών της Χορωδίας, και είναι αυτός ο οποίος σε χρόνο ρεκόρ πραγματοποίησε την δια χειρός του καλλιγράφηση της πολύτομης σειράς μουσικών βιβλίων του Παύλου του Φορτωμά.

Ε, ναι, λοιπόν :D, η ευανάγνωστη γραφή που όλοι έχετε δει στα βιβλία του Π. Φορτωμά, ή σε ή μουσικά εξ αυτών κομμάτια που έχουν κατά καιρούς "ανέβει" εδώ, είναι δια χειρός Κυριάκου Κρέστα, στον οποίο με αγάπη και εκτίμηση ευχόμαστε πάντοτε τα καλύτερα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επί πολλά χρόνια πρωτοψάλτης σε μια εκ των ενοριών μου, Αγία Τριάδα Βύρωνος (απ' όπου νομίζω ξεκίνησε ο Βασιλικός).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τώρα ψάλλει δεξιά σε ένα πανέμορφο μικρό ναό στην Ανάβυσσο με θέα το πέλαγος (και μερικές εξαιρετικές ψαροταβέρνες με τέλειο, φρεσκότατο ψαράκι... Τον μακαρίζω!!! :D)
 

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Και οι δυο είναι φοβεροί!Ειδικά η δοξολογία....Αυτή την ηχογράηση την έχω σε κασσέτα. Έχω κι άλλες 10 περίπου του Χ"Mαρκου που έψαλλε παλιότερα σε πανηγύρια αλλά δυστυχώς δεν έχω τρόπο να τις μετατρέψω από την κασσέτα σε CD. :(
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Και που να δειτε τι θα ανεβει στην σελιδα του κ.Βασιλικου.Μιλαω για ηχογραφησεις παντα ζωντανες απο τον Αγιο Θωμα απο το 1977 κ επειτα που γαζωνε πραγματικα.Κ αυτες ανηκουν στο προσωπικο αρχειο του κ.Κουλη που μετα απο θερμη παρακληση δικη μου κ του Παναγιωτη στις 26-04-2009 στο πανηγυρι του Αγ.Αποστολου Θωμα αμπελοκηπων μας εδωσε τον λογο του πως θα μας εδινε οτι ειχε κ ειναι παρα πολλα κ δεν τα εχει κανεις.Εγω δεν μπορουσα να τα παρω γιατι ειμαι απο ενα χωριο εξω απο τον βολο ομως παλι καλα ειναι ο εκλεκτος μου φιλος κ μελος του forum Παναγιωτης Κουβελος απο Αθηνα κ θα τα ανεβασει αυτος μελλοντικα γιατι ειχε εξεταστικη περιοδο κ θα πρεπει να ξεκουραστει κ αυτος κ το καταλαβαινουμε ολοι μας οσο βιαστικοι κ να ειμαστε γιατι αυτο το παιδι εχει προσφερει παρα πολλα στο forum κ το λεω αυτο γιατι οτι ηχογραφηση κ να του εστειλα ειτε με τον κ.Βασιλικο ειτε με τον κ.Γκικα τα ανεβαζει κατα καιρους.Να ειστε ολοι καλα κ αναμενουμε κ αλλες ηχογραφησεις.Τωρα νομιζω ειναι για ολους περιοδος διακοπων κ αυτο προεχει.
 
D

Dennis Lampros

Guest
Ρε παιδια μπραβο με διαπερασε ενα ριγος..αυτη η ηχογραφηση και η συναντηση αυτων των ιεροψαλτων ειναι οντως σπανια..τι να πει κανεις αυτες οι φωνες ταιριαζουν καταπληκτικα.. και οι δυο απιθανοι!!μοναδικη Λειτουργεια...
 
P

PANROUST

Guest
Ρε παιδια μπραβο με διαπερασε ενα ριγος..αυτη η ηχογραφηση και η συναντηση αυτων των ιεροψαλτων ειναι οντως σπανια..τι να πει κανεις αυτες οι φωνες ταιριαζουν καταπληκτικα.. και οι δυο απιθανοι!!μοναδικη Λειτουργεια...
Μόνο απίθανοι;;;Μιλάμε έπαθα!!!
 
Τι κάνει ο μαχητικότατος κ. Κούλης; Πρέπει επί τη ευκαιρία να "ανεβάσουμε" και κάτι δικό του κάποια στιγμή (Παναγιώτη, διαθέτεις τίποτα;;;) Για τους πολλούς, να σημειώσω ότι ο κ. Κυριάκος (Κούλης) Κρέστας είναι μαθητής του Παύλου Φορτωμά, εκ των κυρίων και παλαιών μελών της Χορωδίας, και είναι αυτός ο οποίος σε χρόνο ρεκόρ πραγματοποίησε την δια χειρός του καλλιγράφηση της πολύτομης σειράς μουσικών βιβλίων του Παύλου του Φορτωμά.

Ε, ναι, λοιπόν :D, η ευανάγνωστη γραφή που όλοι έχετε δει στα βιβλία του Π. Φορτωμά, ή σε ή μουσικά εξ αυτών κομμάτια που έχουν κατά καιρούς "ανέβει" εδώ, είναι δια χειρός Κυριάκου Κρέστα, στον οποίο με αγάπη και εκτίμηση ευχόμαστε πάντοτε τα καλύτερα!

Ο Κούλης που έδοσε την κασέττα λέγεται Σπανόπουλος και είναι χρόνια φιλόμουσος
Ο Κούλης ο Κρέστας είναι μαθητής του Καραμάνη και τώρα ψάλει στην Αγ. Ειρήνη στη Φώκαια όπου και διαμένει.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Εκτός από την εξαιρετική εκτέλεση, προσέξτε την τοποθέτηση της φωνής.

Είναι τόσο καλές οι αναπνοές τους που σημαίνει άψογη διαχείρηση του διαφράγματος στο στομάχι με αποτέλεσμα η φωνή να εξέρχεται αβίαστα.

Σπάνια συναντάμε τέτοιες ψαλτικές φωνές στις μέρες μας.

Όσον αφορά την τοποθέτηση των φωνών τους, ο Δάσκαλος Χατζημάρκου είναι πολύ περισσότερο ένρινος από τον κ. Βασιλικό. Ο δεύτερος έχει υιοθετήσει μια πιο "ανοιχτή" τοποθέτηση με αποτέλεσμα να έχει γλυκύτερη χροιά πιο καθαρή άρθρωση των λέξεων αλλά και λιγότερη ένταση φωνής.

Η χρήση της μύτης ως αντηχείο προσδίδει μεν ένταση αλλά δυστυχώς και τραχύτητα ή "σκληράδα" αν θέλετε η οποία στην περίπτωση του Δασκάλου δεν ενοχλεί , αλλά σε άλλους ψάλτες τους κάνει να ακούγονται σαν γραμμόφωνα.

Συζητώντας με μια δασκάλα τραγουδιού, μου είπε οτι ένα ακόμη μειονέκτημα της τοποθέτησης στη μύτη είναι και ο περιορισμός στην έκταση. Στο Δάσκαλο αυτό προφανώς δεν ισχύει, μιας και διάλεγε τις καταλληλότερες γι' αυτόν τονικότητες (βάσεις) και εκ φύσεως είχε ψηλά τοποθετημένη φωνή.

Συνεχίζοντας η δασκάλα τραγουδιού μου είπε πως η χρυσή τομή είναι να μπορούμε να ελέγχουμε την τοποθέτηση τόσο στη μύτη όσο και στη "μασκα" έτσι ώστε να μπορούμε κατά τη διάρκεια της ερμηνείας μας να ελέγχουμε και τις δυναμικές μας. "Μάσκα" για γλυκό ψάλσιμο και μυτη για πιο δυνατές φράσεις.
Μου είπε επίσης οτι για την ένταση βοηθάει και το μέγεθος της μύτης, πράγμα λογικό αφού όσο μεγαλύτερο το αντηχείο τόσο μεγαλύτερη και η ένταση πράγμα το ποίο ισχύει 200% για το Δάσκαλο ο οποίος είχε μεγάλη μύτη αλλά εκτός απ' αυτόν, δέστε το πλάτος και γενικότερα το μέγεθος της μύτης του Καζαντζίδη, του Διονυσίου, ακόμη και της Κάλλας...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Όσον αφορά την τοποθέτηση των φωνών τους, ο Δάσκαλος Χατζημάρκου είναι πολύ περισσότερο ένρινος από τον κ. Βασιλικό. Ο δεύτερος έχει υιοθετήσει μια πιο "ανοιχτή" τοποθέτηση με αποτέλεσμα να έχει γλυκύτερη χροιά πιο καθαρή άρθρωση των λέξεων αλλά και λιγότερη ένταση φωνής.

Η χρήση της μύτης ως αντηχείο προσδίδει μεν ένταση αλλά δυστυχώς και τραχύτητα ή "σκληράδα" αν θέλετε η οποία στην περίπτωση του Δασκάλου δεν ενοχλεί , αλλά σε άλλους ψάλτες τους κάνει να ακούγονται σαν γραμμόφωνα.

Συζητώντας με μια δασκάλα τραγουδιού, μου είπε οτι ένα ακόμη μειονέκτημα της τοποθέτησης στη μύτη είναι και ο περιορισμός στην έκταση. Στο Δάσκαλο αυτό προφανώς δεν ισχύει, μιας και διάλεγε τις καταλληλότερες γι' αυτόν τονικότητες (βάσεις) και εκ φύσεως είχε ψηλά τοποθετημένη φωνή.

Συνεχίζοντας η δασκάλα τραγουδιού μου είπε πως η χρυσή τομή είναι να μπορούμε να ελέγχουμε την τοποθέτηση τόσο στη μύτη όσο και στη "μασκα" έτσι ώστε να μπορούμε κατά τη διάρκεια της ερμηνείας μας να ελέγχουμε και τις δυναμικές μας. "Μάσκα" για γλυκό ψάλσιμο και μυτη για πιο δυνατές φράσεις.
Μου είπε επίσης οτι για την ένταση βοηθάει και το μέγεθος της μύτης, πράγμα λογικό αφού όσο μεγαλύτερο το αντηχείο τόσο μεγαλύτερη και η ένταση πράγμα το ποίο ισχύει 200% για το Δάσκαλο ο οποίος είχε μεγάλη μύτη αλλά εκτός απ' αυτόν, δέστε το πλάτος και γενικότερα το μέγεθος της μύτης του Καζαντζίδη, του Διονυσίου, ακόμη και της Κάλλας...

Δηλαδη φιλε Βασιλη να μη στεναχωριεμαι για το γεγονος οτι εχω μεγαλη μυτη...ετσι?? Να'σαι καλα παντως, δεν το 'ξερα αυτο!!!!:D
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αποσπάσματα Θ. Λειτουργίας που ετελέσθη στον Ι.Ν. Αγίου Θωμά στο Γουδή το 1982,

Ε' Κυριακή των Νηστειών, εορτή της Αγ. Μαρίας της Αιγυπτίας.


Ψάλλουν:

Δεξιά: Πρωτοψάλτης Εμμανουήλ Χατζημάρκος

Αριστερά: Πρωτοψάλτης Θεόδωρος Βασιλικός

Η ηχογράφηση και η προσφορά αυτής έγινε από τον κ. Κούλη (Κυριάκο), για όσους ξέρουν,
τον οποίο ευχαριστώ.

Αποσπάσματα από όρθρο έχει ανεβάσει ο κ. Νίκος εδώ


Συμπληρωματικοί ύμνοι.

Η αρίθμηση είναι διαφορετική γιατί πρόκειται για διαφορετική ηχογράφηση.

Από το αρχείο του θεολόγου-Πρωτοψάλτου, Αντωνίου Βακάκη, τον οποίο ευχαριστώ θερμώς.

Αρίθμηση:

01
02
03

07
08
09
10

04
12
05
06
07

17
18
19


Αυτή είναι η θέση τους.
Τα κόκκινα είναι τα νέα κομμάτια και τα μπλε τα παλιά.
 

Attachments

  • 07-Ειρηνικά.Κύριε ελέησον.mp3
    5.8 MB · Views: 148
  • 08-Τυπικά.Α Στάσις.Ευλόγει η ψυχή μου.mp3
    5.5 MB · Views: 187
  • 09-Τυπικά Β Στάσις.Αίνει η ψυχή μου.mp3
    4.4 MB · Views: 229
  • 10-Του λίθου σφραγισθέντος.Σώσον ημάς.mp3
    1.8 MB · Views: 196
  • 12-Απόστολος ΘΒ.mp3
    3.3 MB · Views: 228
  • 17-Δέησις.Πάτερ ημών.Πρόσχωμεν τα Άγια.mp3
    5.4 MB · Views: 186
  • 18-Αινείτε.Κοινωνικό ΘΒ.mp3
    1.5 MB · Views: 159
  • 19-Μετά φόβου.Είδομεν.Απόλυσις.mp3
    3.7 MB · Views: 132
Last edited:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σαν συμπλήρωση στα του όρθρου που έχει ανεβάσει ο κ. Νίκος.

Την τιμιωτέρα και κομμένο το άπας γηγενής.
 

Attachments

  • Την Τιμιωτέρα... Χατζ-Βασ.mp3
    3.2 MB · Views: 483

dimitris556

Νέο μέλος
Αποσπάσματα Θ. Λειτουργίας που ετελέσθη στον Ι.Ν. Αγίου Θωμά στο Γουδή το 1982,

Ε' Κυριακή των Νηστειών, εορτή της Αγ. Μαρίας της Αιγυπτίας.


Ψάλλουν:

Δεξιά: Πρωτοψάλτης Εμμανουήλ Χατζημάρκος

Αριστερά: Πρωτοψάλτης Θεόδωρος Βασιλικός

Η ηχογράφηση και η προσφορά αυτής έγινε από τον κ. Κούλη (Κυριάκο), για όσους ξέρουν,
τον οποίο ευχαριστώ.

Αποσπάσματα από όρθρο έχει ανεβάσει ο κ. Νίκος εδώ
Τους γνώρισα και τους δυο τον κ. Μανωλη το 1975 στον Αγ Νικόλαο Βολου και τον κ.Θοδωρο το 1977.Δυστυχως στο αναλογιο δεν μπορουσα να εχω μαγνητόφωνο. Δημητρης
 
Last edited by a moderator:
Top