Πανήγυρις Αγ. Γλυκερίας Γαλατσίου

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τη Πέμπτη 13 Μαΐου (της Αναλήψεως) πανηγυρίζει ο Ι.Ν. Αγίας Γλυκερίας Γαλατσίου. Καταλαβαίνω ότι είναι μια δύσκολη περίσταση λόγω της Δεσποτικής εορτής, ο καθένας έχει το αναλόγιό του κτλ κτλ, μπλα μπλα

Παρ' όλα αυτά........
Λεωφορείο 608 προς Γαλάτσι, 1η στάση Λεωφόρος Βεϊκου. Οι πάγκοι των μικροπωλητών θα ξεπροβάλουν μπροστά σας.
Εκτός αν έρθετε με αυτοκίνητο.

12 Μαϊου 19:30 Πανηγυρικός εσπερινός
13 Μαϊου 7:00 Όρθος Θ. Λειτουργία.
13 Μαϊου 18:30 Μεθέορτος εσπερινός, λιτάνευση της εικόνας της Αγίας και παράκληση.

Δεξιά ψάλλει ο κος Πάρτογλου Γιάννης, αριστερά εγώ.

Τυπικό (αν θέλει ο Θεός, ο δεσπότης, ο προϊστάμενος και ο πρωτοψάλτης) βλ. τυπικό βιολάκη.

Τι θα ψάλλουμε. Ο δεξιός ότι θέλει. Εμείς τώρα...

Ανοιξαντάρια Φωκαέως.
Ιδιόμελα και δοξαστικά από Μ. Κυψέλη Στεφάνου λαμπαδαρίου.
Εκτός από το δόξα των αποστίχων (της Αγίας) που θα πούμε του Σύρκα, ο οποίος είχε περάσει από το ναό ως δεξιός.
Αργή δοξολογία αν θέλει ο δεξιός, κατά 99% κάποια από αυτές που περιέχονται στον Πρωγάκη.
Άξιον εστί ή αντί αυτού (με πρωτοβουλία του δεξιού) ψάλλεται στο κέντρο του ναού από τους δύο χορούς μαζί. (αγάπα το λαμπαδάριό σου μη σου φύγει)
Κοινωνικό: Ανέβη ο Θεός Πέτρου, Άγια με κράτημα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ) Θωκαέως.

Θα χαρούμε να σας δούμε κατ αρχήν και να προσευχηθούμε στην Αγία. Αν τώρα συμψάλλουμε κιόλας ακόμα καλύτερα. Άπαντες ευπρόσδεκτοι. Το αναλόγιό μας προτιμάει το χορωδιακό ψάλσιμο (αρκεί να ξέρουμε τι λέμε).

ΥΓ. Κερνάω και σουβλάκια....
(εκτός αν είμαστε πολλοί)
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
κρατα μια θέση προ-ισοκράτη Β, μετα συνοδίας άταστου μπάσου ~
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τη Πέμπτη 13 Μαΐου (της Αναλήψεως) πανηγυρίζει ο Ι.Ν. Αγίας Γλυκερίας Γαλατσίου. Καταλαβαίνω ότι είναι μια δύσκολη περίσταση λόγω της Δεσποτικής εορτής, ο καθένας έχει το αναλόγιό του κτλ κτλ, μπλα μπλα

Ενδιαφέρον από απόψεως Τυπικού αν και μάλλον θα έπρεπε να μετατεθεί. Επειδή είναι αυτό δύσκολο να το "κατανοήσει" ο κόσμος και η λύση αυτή δεν είναι άστοχη.
Χαίρομαι που αναφέρθηκες στο Τυπικό του Βιολάκη.
Υπάρχουν περιπτώσεις που προβλέπει την συμψαλμωδία ακολουθιών όπως Ιωάννου Θεολόγου και Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης (Παραπέμπει στις 8/5).
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ανέβαζες την Τυπική Διάταξη.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Άξιον εστί ή αντί αυτού (με πρωτοβουλία του δεξιού) ψάλλεται στο κέντρο του ναού από τους δύο χορούς μαζί. (αγάπα το λαμπαδάριό σου μη σου φύγει)
Κοινωνικό: Ανέβη ο Θεός Πέτρου, Άγια με κράτημα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ) Θωκαέως.
(εκτός αν είμαστε πολλοί)

Και για να γίνει και λίγο "κουβέντα" (μάλλον θα πρέπει να ανοιχθεί ειδικό θέμα τυπικού...) απλά να πώ ότι σίγουρα βάση του ΤΜΕ πρέπει να ψαλλεί αντί του "Άξιον εστίν" το "Σε την υπέρ νούν".
Στο Κοινωνικό μπορείς να πείς εκτός από το "Ανέβη ο Θεός..." (του Πέτρου μου αρέσει κι εμένα...) κι άλλο (συμπληρωματικά, δηλαδή διπλό) Κοινωνικό για την Μνήμη της Αγίας (δηλ. μάλλον το "Εις μνημόσυνον")
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, και μόνο το Thanks που βάλατε είναι σα να ήρθατε!
(καλά, μη τα παραλέμε)

Όπως είπε κ ο κος Κιαμηλίδης, κανονικά η ακολουθία της Αγίας καταλιμπάνεται αλλά σιγά μη καταλιμπανιστούμε! Θα ακολουθήσουμε (ελπίζω) τη περίπτωση του να συμπέσει της Αναλήψεως με του Αγ. Ιω. του Θεολόγου, οπότε ο Βιολάκης προβλέπει:

Εσπερινός: 6 της εορτής, 4 της Αγίας, δόξα της Αγίας και Νυν της εορτής.
Απόστιχα της εορτής, δόξα της Αγίας, και νυν της εορτής.
Απολυτίκια της εορτής, της Αγίας, της εορτής.

Όρθρος:
Καθίσματα μετά την α' στιχ: της εορτής δις. Μετά τις....άλλες στιχολογίες της Αγίας, δόξα και νυν της εορτής.
Αντίφωνα κτλ, προκείμενο + ευαγγέλιο της εορτής.
Ιδιόμελο μετά τον Ν' της εορτής.
Κανόνες δύο της εορτής και ένας της Αγίας.
Γ' ωδή: Κοντάκιο+οίκος της Αγίας, κάθισμα Αγίας + εορτής.
ΣΤ' ωδή: Κοντάκιο+οίκος της εορτής κτλ.
Καταβασίες "Θείω καλυφθείς"
Εξαποστειλάρια της εορτής, της Αγίας, της εορτής
Αίνοι: 3 της εορτής, 3 της Αγίας, δόξα της Αγίας, Και νυν της εορτής.

Λειτουργία....της εορτής! Μόνο ο Απόστολος είναι της Αγίας.
Και επίσης προβλέπονται 2 κοινωνικά αλλά αν πω 2 κύριε Κιαμηλίδη θα έχω πρόβλημα. (αγάπα το δεξιό σου μη σου τρώει τα λειτουργικά)

Αυτά. Ραντεβού στις 12-13. Παρακαλείται όποιος γνώστης τυχαίνει να είναι εκεί να μη μας σνομπάρει και να ανέβει στο αναλόγιο. Δεν είναι μόνο τα πολλά χέρια ευλογημένα αλλά και τα πολλά λαρύγγια.
Φάλτσα ξε-φάλτσα, πιο ευλογημένα από τον ισοκράτη, χααχαχαχαχαχα! (να πούμε και τη μπηχτή μας)

Και μετά θα πάμε για σουβλάκια....
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Επίσης, πέρσι είχε πέσει ανήμερα της μεσοπεντηκοστής και αν θυμάμαι καλά είπαμε ελάχιστα ως τίποτα της Αγίας Γλυκερίας.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
κ Μαμάης Μιχάλης εύχομαι καλή πανύγηρη και καλή δύναμη.

Θα μπορούσαμε αν είναι ευλογημενο και θελατε να έχουμε την Ακολουθία της Αγίας Γλυκερίας στο Φορουμ;:eek:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Θέλω, ευλογημένο πιστεύω είναι. Scanner δεν έχω...
Θα βρω όμως.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μιχάλη,
Καλή προετοιμασία καί καλή δύναμη!

Ὁ Δημήτρης Καλπακίδης τά γράφει!

Πρόσεξε:
Όρθρος:
Καθίσματα μετά την α' στιχ: της εορτής δις.
Αὐτό τό γράφει γιά τοῦ ἁγ. Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου, ἐπειδή δέν ἔχει κάθισμα α΄ στιχ. ὁ εὐαγγελιστής. Ἐσεῖς κανονικά καί μετά τήν α΄ στιχ., κάθισμα τῆς ἁγίας, Δόξα, Καί νῦν, τῆς Ἀναλήψεως, ὅπως στίς ἄλλες.

Ἐπίσης
Κανόνες δύο της εορτής και ένας της Αγίας.
Στούς κανόνες τῆς ἑορτῆς θά λέτε στά τροπάρια στίχο Δόξα σοι ὁ Θεός, ἡμῶν δόξα σοι καί ὅπου θεοτοκίο Ὑπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς καί στῆς ἁγίας Ἁγία τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν καί στά δύο τελευταῖα Δόξα, Καί νῦν.


 

spimil

Νέο μέλος
καλημερα ειμαι ο σπυροσ απο την φοινικιωτησα θα ερθω με εναν φιλο μου κρατα θεσεις.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χαλάλι, είναι πολύ καλοί στο ισοκράτημα.

Για σένα Γιώργο Μ, τιμής ένεκεν, γιαουρτλού.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η πανήγυρις μας ολοκληρώθηκε, σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

Χωρίς τη βοήθειά σας όμως θα ήταν δύσκολα τα πράγματα...
Δεξιά ήταν ο κος Πάρτογλου Γιάννης με καμμιά 15ριά ψάλτες και βοηθούς, δεν ξέρω όλων τα ονόματα δυστυχώς...

Στον αριστερό χορό είχαμε τον Στέφανο Σουλδάτο, μέλος του φόρουμ, τον Σπύρο Φανερωμένο, μέλος επίσης, τον λαμπαδάριο του πρ. Ηλία Ριζούπολης Βασίλη Λαμπάκη, το Θανάση Κυριαζόπουλου που συμμετέχει στο δεξιό χορό της Παναγίτσας (Κυπριάδου) Γαλατσίου, το Διονύση Αγγελόπουλο, φίλο "περιοδεύον" ψάλτη στα χωριά της Κυπαρισσίας και βέβαια τις "εγχώριες δυνάμεις", δηλ. τους τακτικούς βοηθούς του αριστερού χορού μας στην Αγ. Γλυκερία.

Ευχαριστώ και όσους είσασταν με τη καρδιά σας, εύχομαι του χρόνου να καταφέρετε να έρθετε και με τα υπόλοιπα όργανα του σώματος, θα χαρώ πάρα πολύ.

(Φάγαμε και τζάμπα, τουλάχιστον όσοι δεν εξαφανίστηκαν αμέσως μετά το δι' ευχών)

Ανεβάζω ένα μικρό δείγμα. Ηχογράφησα ολόκληρο τον Όρθρο - Θ. Λειτουργία αλλά οκ, δεν είναι και υποδειγματική εκτέλεση.
 

Attachments

  • 1-Δοξολογία_Βυζαντίου_Ήχος-πλ'α.mp3
    19.1 MB · Views: 83
  • Απολυτίκια_Κοντάκιο.mp3
    5.6 MB · Views: 19

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ και όσους είσασταν με τη καρδιά σας, εύχομαι του χρόνου να καταφέρετε να έρθετε και με τα υπόλοιπα όργανα του σώματος, θα χαρώ πάρα πολύ.
Ψηφίζω την ως άνω ατάκα ως την καλύτερη στο ψαλτολόγιο για το 2010...

Και του χρόνου, Μιχάλη, η αγία βοήθειά σας!

ΥΓ Ποιος έφαγε τη γιαουρτλού μου;:D
 
Top