Tον Δεσπότην και Αρχιερέα, Ηχος βαρύς

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες για την δακτυλογράφηση. Θα μπορούσατε μήπως να επισυνάψετε κ το χφ του Άρχοντα;


Ευχαριστώ για τις "ευχαριστίες"

δυστυχώς δεν μπορώ να το δώσω γιατί πολύ απλά σπανίζει, για ευνόητους λόγους δεν δίνονται κάποια πράγματα...

αφεθείτε στην αυτού μεγαλειότητα του κειμένου που μόλις πήρατε

βέβαια ο παλιός είναι αλλιώς (εννοώ το χφφ) αλλά ο νέος είναι ωραίος(εννοώ το δακτυλογρ/νο κείμενο)
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
δυστυχώς δεν μπορώ να το δώσω γιατί πολύ απλά σπανίζει, για ευνόητους λόγους δεν δίνονται κάποια πράγματα...

Οι "ευνόητοι λόγοι" δεν θα πρέπει να επιβεβαιώνουν τακτικές σφετερισμού του Άρχοντα...

αφεθείτε στην αυτού μεγαλειότητα του κειμένου που μόλις πήρατε

Προς το παρόν, τρέφω σοβαρές αμφιβολίες για την γνησιότητα του κειμένου (ορθογραφία, αναλύσεις).

Υγ. Ας διορθωθούν τα εξής τυπογραφικά:
1) 4σημος στο τέλος του απηχήματος (η 1η διαστολή πριν την απόστροφο με διπλή)
2) 6η γραμμή 1ης σελ. : το 3γοργο να μετατραπεί σε 2γοργο
3) 4η γραμμή 2ης σελ. : ορθή τοποθέτηση της αλλαγής συλλαβής αρχιερΕ-Α
4) 3η γραμμή 3ης σελ. : 3γοργό αντί 2γόργου στο ΦΥλαττε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οι "ευνόητοι λόγοι" δεν θα πρέπει να επιβεβαιώνουν τακτικές σφετερισμού του Άρχοντα...
Σίγουρα όχι, Δημήτρη, αλλά αυτό ισχύει για τους σφετεριζόμενους. Ο κάθε απλός άνθρωπος δικαιούται να φοβάται τα "μπλεξίματα".
 

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Οι "ευνόητοι λόγοι" δεν θα πρέπει να επιβεβαιώνουν τακτικές σφετερισμού του Άρχοντα...



Προς το παρόν, τρέφω σοβαρές αμφιβολίες για την γνησιότητα του κειμένου (ορθογραφία, αναλύσεις).

Υγ. Ας διορθωθούν τα εξής τυπογραφικά:
1) 4σημος στο τέλος του απηχήματος (η 1η διαστολή πριν την απόστροφο με διπλή)
2) 6η γραμμή 1ης σελ. : το 3γοργο να μετατραπεί σε 2γοργο
3) 4η γραμμή 2ης σελ. : ορθή τοποθέτηση της αλλαγής συλλαβής αρχιερΕ-Α
4) 3η γραμμή 3ης σελ. : 3γοργό αντί 2γόργου στο ΦΥλαττε.


Tο μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι έχω κάνει πιστή αντιγραφή του χφφ. Αν το αμφισβητείτε είναι δικαίωμά σας. Τις αμφιβολίες σας ...στον Άρχοντα..

Το ξαναστέλνω διορθωμένο, στα εξής σημεία:
1) στο τέλος του απηχήματος έίναι 4σημος, ενώ πριν δεν έβγαινε 4σημος με την παύση
2)6η γραμμή 2ης σελ: είναι 2γοργο αντί 3γοργο όπως σωστά παρατηρήσατε.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Tο μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι έχω κάνει πιστή αντιγραφή του χφφ.

Σεβαστό (μέχρι να δω το χφ).

Το ξαναστέλνω διορθωμένο, στα εξής σημεία:
1) στο τέλος του απηχήματος έίναι 4σημος, ενώ πριν δεν έβγαινε 4σημος με την παύση
2)6η γραμμή 2ης σελ: είναι 2γοργο αντί 3γοργο όπως σωστά παρατηρήσατε.

Στο τέλος του απηχήματος, δεν πρέπει να αφαιρεθεί η παύση. Απλά να μετατεθεί η 1η διαστολή του 4σήμου ώστε να περιλαμβάνει την απόστροφο με διπλή κ την παύση (3+1= 4).
Ας διορθωθούν κ τα σημεία 3) κ 4). Λάθη εξ αντιγραφής είναι κ αυτά... :wink:

Ερώτηση: η μοναδική παρασήμανση μέτρου (3σημος, 4σημος) στο χφ κείμενο είναι αυτή στο τέλος του απηχήματος;
 
Last edited:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Σεβαστό (μέχρι να δω το χφ).



Στο τέλος του απηχήματος, δεν πρέπει να αφαιρεθεί η παύση. Απλά να μετατεθεί η 1η διαστολή του 4σήμου ώστε να περιλαμβάνει την απόστροφο με διπλή κ την παύση (3+1= 4).
Ας διορθωθούν κ τα σημεία 3) κ 4). Λάθη εξ αντιγραφής είναι κ αυτά... :wink:

Ερώτηση: η μοναδική παρασήμανση μέτρου (3σημος, 4σημος) στο χφ κείμενο είναι αυτή στο τέλος του απηχήματος;

Τα σημεία 3) και 4) "μπορεί" να έχεις δίκιο να διορθωθούν αλλά έτσι είναι το χφφ, όσο και εντύπωση να σου προκαλεί.
Τον 4σημο στο απήχημα εγώ τον πρόσθεσα δλδ. το νούμερο 4.
Σαν νούμερο δεν υπήρχε, απλά για μεγαλύτερη ευκολία πρόσθεσα ένα 4.
 
Ευχαριστώ για τις "ευχαριστίες"

δυστυχώς δεν μπορώ να το δώσω γιατί πολύ απλά σπανίζει, για ευνόητους λόγους δεν δίνονται κάποια πράγματα...

αφεθείτε στην αυτού μεγαλειότητα του κειμένου που μόλις πήρατε

βέβαια ο παλιός είναι αλλιώς (εννοώ το χφφ) αλλά ο νέος είναι ωραίος(εννοώ το δακτυλογρ/νο κείμενο)

Σίγουρα όμως σπανίζει, για να μην πώ ότι δεν υπάρχει και αυτός που θα μπορέσει να το ερμηνεύσει δι' αναλογίου σωστά, με την έννοια ότι δεν θα μπορέσει να δώσει την κατάλληλη ερμηνεία την οποία θα ήθελε ο άρχοντας καθώς ότι το κείμενο αυτό είναι δύσκολο και απαιτεί να έχει πολλές ικανότητες ο ψάλλων. Οπότε ο λόγος που δεν το δίνετε δεν θα έπρεπε, κατά την γνώμη μου, να είναι ότι έτσι απλά σπανίζει αλλά ότι θα πρέπει να αποφευχθεί πάσα παρερμηνεία του μουσικού κειμένου από αδαείς και έτσι με αυτό τον τρόπο να μείνει κάπως αλώβητη η απαράμιλλη μουσική σύνθεση του αειμνήστου άρχοντος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Στανίτσας;95673 said:
Σίγουρα όμως σπανίζει, για να μην πώ ότι δεν υπάρχει και αυτός που θα μπορέσει να το ερμηνεύσει δι' αναλογίου σωστά, με την έννοια ότι δεν θα μπορέσει να δώσει την κατάλληλη ερμηνεία την οποία θα ήθελε ο άρχοντας καθώς ότι το κείμενο αυτό είναι δύσκολο και απαιτεί να έχει πολλές ικανότητες ο ψάλλων. Οπότε ο λόγος που δεν το δίνετε δεν θα έπρεπε, κατά την γνώμη μου, να είναι ότι έτσι απλά σπανίζει αλλά ότι θα πρέπει να αποφευχθεί πάσα παρερμηνεία του μουσικού κειμένου από αδαείς και έτσι με αυτό τον τρόπο να μείνει κάπως αλώβητη η απαράμιλλη μουσική σύνθεση του αειμνήστου άρχοντος.

Ο Άρχων το απέδιδε πάντα μόνος κ άνευ διφθέρας, εξ ου προφανώς κ η απουσία καταγραφής του απ'τον ίδιο. Το αναρτηθέν κείμενο (γραφής Γ. Τσαούση επί τη βάσει καταγραφής Α.Πετρόχειλου, για λογαριασμό της χορωδίας του ΣΜΚΩΝ) βασίζεται στην Πολίτικη κ δη πατριαρχική προφορική παράδοση. Βλ. εδώ κ εδώ.
 
Οπότε ο λόγος που δεν το δίνετε δεν θα έπρεπε, κατά την γνώμη μου, να είναι ότι έτσι απλά σπανίζει αλλά ότι θα πρέπει να αποφευχθεί πάσα παρερμηνεία του μουσικού κειμένου από αδαείς και έτσι με αυτό τον τρόπο να μείνει κάπως αλώβητη η απαράμιλλη μουσική σύνθεση του αειμνήστου άρχοντος.

Διαφωνώ με επιχειρήματα του τύπου "μη δώτε τα άγια τοις κυσί". Σκεφτείτε όλοι αυτοί που κατά καιρούς έχουν προσφέρει τόσα και τόσα στο φόρουμ αυτό να σκεφτόντουσαν έτσι.
'Οτι έχει ο καθένας μας πρέπει να προσφέρεται απλόχερα. Πέρα από τις διαφορές που έχουμε, όλοι έχουμε δικαίωμα στη γνώση. Είναι θέμα παιδείας.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Διάβασα με ... έκπληξη, το ότι επειδή κάποια πράγματα (είτε ηχογραφήσεις, είτε μαθήματα), δεν .... αναρτώνται, γιατί είναι σπάνια. Αισθάνομαι ... χαζός που ανεβάζω τα μαθήματα Παναγιωτίδη. Ακόμα δεν ανέβασα τα εντελώς δικά του (Χερουβικά και άλλα) που είναι νομίζω (και αυτά) σπάνια. Με τη λογική του να μην αναρτώνται τα σπάνια, θα πρέπει να .... σταματήσω?
 

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Μιχάλης 7;99439 said:
Διάβασα με ... έκπληξη, το ότι επειδή κάποια πράγματα (είτε ηχογραφήσεις, είτε μαθήματα), δεν .... αναρτώνται, γιατί είναι σπάνια. Αισθάνομαι ... χαζός που ανεβάζω τα μαθήματα Παναγιωτίδη. Ακόμα δεν ανέβασα τα εντελώς δικά του (Χερουβικά και άλλα) που είναι νομίζω (και αυτά) σπάνια. Με τη λογική του να μην αναρτώνται τα σπάνια, θα πρέπει να .... σταματήσω?
Να είσαι υπεράνω εγωιστικών εκδηλώσεων όπως το να κλεισθείς στον ατομικό σου μυστικό, μουσικό μικρόκοσμο, ή του τύπου, ''έχω εκείνο του δείνα ή του τάδε και ακούστε πως το έλεγε...'' λες και θα πει ποτέ κανείς μαθήματα όπως τα έλεγε ο΄Στανίτσας ή ο παναγιωτίδης. Όσοι κάνουν κάτι τέτοιο, απλά, έχουν τηγανίσει τ'αυγά με τα τσόφλια, άσε που αυτοί που τα έψαλλαν τα είπαν για όλους και όχι για έναν, οπότε αυτό είναι και προσβολή στη μνήμη τους. Συγνώμη δηλαδή....
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ πατέρα Λάζαρε. Εξέφρασα την απορία μου, με την άποψη πως, επειδή είναι σπάνια κάποια πράγματα, θα πρέπει να τα κρατάμε ... κλειδωμένα στα συρτάρια μας. Πολλοί δεν έχουν συνειδητοποιήσει, πως φεύγουμε πολύ γρήγορα από αυτή τη ζωή. Δεν ξέρουμε αν την επόμενη στιγμή θα αναπνέουμε..... Είμαι της άποψης πως όλα αυτά που ο καθένας έχει στη κατοχή του ως ... δωρεά, θα πρέπει να έχει πάντα υπόψη το : "Δωρεάν ελάβατε, δωρεάν δώτε....". Οι κληρονομίες αυτές ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ όσους ενδιαφέρονται.
 
Top