Νεοχωρίτης Παναγιώτης

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...αλλα απ οτι ξερω απαγορευει και δια ροπάλου την μαγνητοφώνηση στο αναλόγιο του...

Εγώ πάλι ξέρω κάτι "χάκερς" (Θεσσαλονικιούς εννοείται) που έχουν στα τσεπάκια τους τα Mp4 και απλά τα αφήνουν ανοικτά και γράφουν όλη την ακολουθία.

...ακουστικής ποιότητας "τσέπης" όμως :D:D
 

Σάκης

Μ.Αγγελόπουλος fan
"Μάζευε κι ας είναι ρώγες" και μάθε και από ένα κείμενο 100 σελίδων που όμως του έχει απομείνει μια σειρά, κακοηχογραφημένη και αυτή, να ξεζουμίζεις τα καλά στοιχεία.



Πίστεψέ με, όποιος ρωτάει, ζητάει και επιμένει βρίσκει πολύ σπανιότερα πράγματα...

Καλή Χρονιά :)
Κ.Ε.

συγνώμη για το ύφος μου.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και συγνώμη για το ύφος μου...
Συγνώμη και πάλι . Η δουλειά που επιτελείται γενικά στο forum δεν παύει να είναι αξιόλογη.Επίσης αν κρίνεται απαραίτητο μπορώ να διαγράψω τα σχόλιά μου.

Μην αγχώνεσαι, μια οικογένεια ήμαστε όλοι εδώ...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Επειδή χρημάτισα 2 χρόνια μαθητής του.
α) Μιλάμε για την απόλυτη σοβαρότητα την ώρα της ακολουθίας. Δε μας άφηνε καλά καλά να αλλάζουμε πόδι στήριξης. Ακίνητοι για όλη την ακολουθία. Αυτό πέρασε και στρους μαθητές του. Στην ενορία μας ήρθε ένας μαθητής του για περίπου 5 χρόνια. Σοβαρότητα και στη συμπεριφορά και στο ψάλσιμο.
β) Ως προς τη δοξολογία. Ο ψάλτης πρέπει να "πετάει". Εννοείται πρέπει να ξέρεις πολύ καλά το τι ψάλλεις και όχι να ψάχνεις εκείνη την ώρα τις νότες...
γ) ΑΝ έχει κανείς είναι εξαιρετικές κάποιες ηχογραφήσεις από την Έδεσσα (π.χ. Χριστούγεννα 1997)
δ) Εσπερινός αγίου Χαραλάμπους 2000 με γερο-Δανιήλ, στο ομώνυμο μετόχι της Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας στη Θεσσαλονίκη
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
δ) Εσπερινός αγίου Χαραλάμπους 2000 με γερο-Δανιήλ, στο ομώνυμο μετόχι της Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας στη Θεσσαλονίκη

Πάντως "κτύπησε" πολύ άσχημα η ανάληψη του αριστερού αντί του δεξιού αναλογίου από τον γερο-Δανιήλ που είναι (α) παλαιότερος (β) εμπειρότερος (γ) γέροντας (δ) σε Αγιορείτικο μετόχι προηγούνται οι Αγιορείτες και μάλιστα ονόματα όπως οι Δανιηλαίοι (ε)... (στ)... (η)... κλπ κλπ.

Λίγο σεβασμός ΔΕΝ βλάπτει.

Κάποιος μπορούσε κάλλιστα απλά να αρνηθεί να αναλάβει τη θέση του ευγενικά και αξιοπρεπώς ΑΣΧΕΤΑ και αν προτάθηκε η θέση αυτή και δεν επιδιώχθηκε, ΑΝ υπάρχει σήμερα σεβασμός, αναγνώριση και ό,τι άλλο τέλος πάντων...

Κ.Ε.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μόνο για αποκατάσταση της αλήθειας.
Στο συγκεκριμένο εσπερινό ήμουν παρών.
Ο Νεοχωρίτης ήταν προσκεκλημένος του μετοχίου. Μας είπε και πήγαμε γύρω στα 15-20 άτομα. Χωριστήκαμε στα δύο αναλόγια. Ψάλαμε τα ανοιξαντάρια (του Ρεδαιστηνού με λαμπαδάριο το Νεκτάριο Θάνο, μέλος του φόρουμ) και στο τέλος τους ήρθε ο γ. Δανιήλ από το ιερό. Ο Νεοχωρίτης κατέβηκε από το αναλόγιο, πήγε τον χαιρέτησε και του είπε να μετακινηθεί αυτός αριστερά για να αναλάβει ο γ. Δανιήλ δεξιά. Αυτός δε δεχόταν με τίποτα. Έτσι η ακολουθία συνεχίστηκε με τη συγκεκριμένη διάταξη. Επειδή Ευθύμη ξέρεις το χώρο στον Άγιο Χαράλαμπο η στιχομυθία αυτή έγινε ακριβώς μπροστά μου, ήμουν μπροστά από το αριστερό στασίδι του αριστερού χορού.
Άρα δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα
Ο Νεοχωρίτης έκανε πράγματι πολύ μεγάλο αγώνα για να συγκρατήσει το τεράστιο ταλέντο του και να παραμένει ιεροπρεπής και σοβαρός όταν έψελνε (μπορεί να γίνει άνετα Showman του αναλογίου όπως άλλοι) και για να μη διαφημίζεται.
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Και εγώ είμαι ένας απ τους μαθητές του κ. Νεοχωρίτου. Τα λόγια είναι περιττά. Έχω ηχογραφήσεις του από το 1994 σε κασσέτα οι περισσότερες και οι καινούριες σε MD.
Αν και έχω δεξιό αναλόγιο θα το άφηνα ευχαρίστως για να ξανά γίνω δομέστικος του και απλά να του ισοκρατώ.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις ατελείωτες ώρες που μας ανέχτηκε πάνω στα αναλόγια αλλά και τον τρόπο του να μας καθηλώνει και να προσπαθούμε να συμμετάσχουμε στο αναλόγιο.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Και εγώ είμαι ένας απ τους μαθητές του κ. Νεοχωρίτου. Τα λόγια είναι περιττά. Έχω ηχογραφήσεις του από το 1994 σε κασσέτα οι περισσότερες και οι καινούριες σε MD.
Αν και έχω δεξιό αναλόγιο θα το άφηνα ευχαρίστως για να ξανά γίνω δομέστικος του και απλά να του ισοκρατώ.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις ατελείωτες ώρες που μας ανέχτηκε πάνω στα αναλόγια αλλά και τον τρόπο του να μας καθηλώνει και να προσπαθούμε να συμμετάσχουμε στο αναλόγιο.

Ο Ραφαήλ Ζουμής;
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Ορθρος Κυριακής του Θωμα 2007

Εχω μου φαινεται ξαναγράψει...ο πιο συνετος και "σώφρων" λαικός ψαλτης αυτην την στιγμη εν ενεργεία"

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
Ποια είναι αυτή η δοξολογία και που μπορώ να την βρω σαν κείμενο?
 

tourick

Κούρλιος Αναστάσιος
Και εδώ 3 κομμάτια στα οποία συμμετέχει ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης, από το νέο cd του Kudsi Erguner το οποίο είναι live ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε στις 27/06/2007 στην Αγία Ειρήνη της Κωνσταντινούπολης... Το Nisaburek είναι σύνθεση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου!! :)
 

Attachments

  • 05 nişaburek.mp3
    12.5 MB · Views: 464
  • 08 arazbar.mp3
    5.6 MB · Views: 364
  • 13 mahur.mp3
    9.7 MB · Views: 318
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Και εδώ 3 κομμάτια στα οποία συμμετέχει ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης, από το νέο cd του Kudsi Erguner το οποίο είναι live ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε στις 27/06/2007 στην Αγία Ειρήνη της Κωνσταντινούπολης... Το Nisaburek είναι σύνθεση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου!! :)

Μου ειχε πει σε μια κουβεντα μας ο Νεκταριος ο Θανος που ηταν και μαθητης του πως τραγουδαει καλα αμανεδες και πως γνωριζει τους αραβοπερσικους δρομους μα δεν περιμενα τοσο καλα!!!Ο Παναγιωτης Νεοχωριτης .. κατα την γνωμη μου ειναι ενας καλος ψαλτης με ωραιο υφος και με μια φωνη με πολλα προτερηματα!!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και εδώ 3 κομμάτια στα οποία συμμετέχει ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης, από το νέο cd του Kudsi Erguner το οποίο είναι live ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε στις 27/06/2007 στην Αγία Ειρήνη της Κωνσταντινούπολης... Το Nisaburek είναι σύνθεση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου!! :)

Το Arazbar από την Πανδώρα.
 

Attachments

  • σάρωση0056.jpg
    715.8 KB · Views: 209
  • σάρωση0057.jpg
    640.6 KB · Views: 102

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και το Nisaburek του Γρηγορίου πρωτοψάλτου.
 

Attachments

  • σάρωση0056 (2).jpg
    732 KB · Views: 187
  • σάρωση0057 (2).jpg
    758.2 KB · Views: 96
  • σάρωση0058.jpg
    668.7 KB · Views: 86

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μαζί του πρέπει να είναι και ο Απόστολος Αθιανός (τουλάχιστον τον ξεχωρίζω στο δεύτερο κομμάτι)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ναι παράγματι.
Από Ελλάδα συμμετέχουν Νεοχωρίτης Παναγιώτης, Απόστόλος Αθιανός, Νίκος Κωνσταντινόπουλος και Σπύρος Παυλάκης.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Η κασέτα έλεγε απ'έξω "Ακολουθία παθών 2002", αλλά το περιεχόμενο δεν είχε καμία σχέση. Είναι επιλογές 2-3 Κυριακών.
Εδώ ανεβάζω από Πεντηκοστή. (πρέπει να είναι περίπου εκείνη τη χρονολογία, γιατί νομίζω πως ακούω ως αριστερό το Σάββα Παρασκευαΐδη)
 

Attachments

  • Πάσα πνοή Δ + Παράδοξα σήμερον.mp3
    1.7 MB · Views: 329
  • Δόξα... Βασιλεύ Ουράνιε πλΒ.mp3
    1.9 MB · Views: 395
  • Δοξολογία Βιολάκη πλΒ.mp3
    3.3 MB · Views: 457
Top