Λειτουργικά Μ. Χατζηαθανασίου - Ήχος πλ. του α'.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ιστορία: Όταν ο αείμνηστος ΑΡΧΩΝ Θρ. Στανίτσας έκανε το 40ήμερο μνημόσυνο της μάνας του, μου τηλεφώνησε να πάω (να μή την κάνω κοπάνα) διευκρινίζοντάς μου ότι θα πούμε κάποια λειτουργικά που δεν τά 'χουμε ξαναπεί!
Όντως! Ήταν η πρώτη φορά που ψάλαμε τα λειτουργικά αυτά...
Ακούστε τα λοιπόν απ' τη μετριότητά μου για να λυθούν οι απορίες όσων δεν τά 'χουν ακούσει...
Ηχογράφηση της 4-7-2010.
Για να είναι πλήρες το ... κοστούμι:D υπάρχει και το χερουβικό που είπα απ' έξω (μόνο που μου φεύγει το ίσο ένα τόνο, ελέω ... βοηθών)...
και ... ψιλοζορίζομαι:D στο Άξιόν εστιν που δεν άλλαξα βάση.
ΥΓ Στην προσπάθειά μου να χωρίσω τα μέλη έγινε ένα ψιλομπάχαλο!:D.. Αλλά θα βρείτε άκρη χωρίς το μίτο της ... Αριάδνης!
 

Attachments

  • XEROUBIKO PL. A LEITOYRGIKA m.x. (2).mp3
    10.5 MB · Views: 487
  • LEITOYRGIKA m.x. AGIA ANAFORA (2).mp3
    10.6 MB · Views: 440
  • XEROUBIKO PL. A LEITOYRGIKA m.x. (3).mp3
    4.3 MB · Views: 246
Last edited:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Ιστορία: Όταν ο αείμνηστος ΑΡΧΩΝ Θρ. Στανίτσας έκανε το 40ήμερο μνημόσυνο της μάνας του, μου τηλεφώνησε να πάω (να μή την κάνω κοπάνα) διευκρινίζοντάς μου ότι θα πούμε κάποια λειτουργικά που δεν τά 'χουμε ξαναπεί!
Όντως! Ήταν η πρώτη φορά που ψάλαμε τα λειτουργικά αυτά...
Ακούστε τα λοιπόν απ' τη μετριότητά μου για να λυθούν οι απορίες όσων δεν τά 'χουν ακούσει...
Ηχογράφηση της 4-7-2010.
Για να είναι πλήρες το ... κοστούμι:D υπάρχει και το χερουβικό που είπα απ' έξω (μόνο που μου φεύγει το ίσο ένα τόνο, ελέω ... βοηθών)...
και ... ψιλοζορίζομαι:D στο Άξιόν εστιν που δεν άλλαξα βάση.
ΥΓ Στην προσπάθειά μου να χωρίσω τα μέλη έγινε ένα ψιλομπάχαλο!:D.. Αλλά θα βρείτε άκρη χωρίς το μίτο της ... Αριάδνης!

Όλα ωραία όσα ανεβάσετε. Εκείνο το χερουβικό είναι σκέτη μυσταγωγία.
Είμαι σίγουρος πως αν ζούσε ο άρχοντας, ακούγοντάς τα, θα ένιωθε υπερήφανος για τους άξιους συνεχιστές. Να ΄σται καλά.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;79402 said:
Ιστορία: Όταν ο αείμνηστος ΑΡΧΩΝ Θρ. Στανίτσας έκανε το 40ήμερο μνημόσυνο της μάνας του, μου τηλεφώνησε να πάω (να μή την κάνω κοπάνα) διευκρινίζοντάς μου ότι θα πούμε κάποια λειτουργικά που δεν τά 'χουμε ξαναπεί!
Όντως! Ήταν η πρώτη φορά που ψάλαμε τα λειτουργικά αυτά...
Ακούστε τα λοιπόν απ' τη μετριότητά μου για να λυθούν οι απορίες όσων δεν τά 'χουν ακούσει...
Ηχογράφηση της 4-7-2010.
Για να είναι πλήρες το ... κοστούμι:D υπάρχει και το χερουβικό που είπα απ' έξω (μόνο που μου φεύγει το ίσο ένα τόνο, ελέω ... βοηθών)...
και ... ψιλοζορίζομαι:D στο Άξιόν εστιν που δεν άλλαξα βάση.
ΥΓ Στην προσπάθειά μου να χωρίσω τα μέλη έγινε ένα ψιλομπάχαλο!:D.. Αλλά θα βρείτε άκρη χωρίς το μίτο της ... Αριάδνης!

κ. Νίκο,

Εύγε, και πάλι εύγε! Πολύ ωραία, κατανυκτικά και ικετευτικά τα ψάλλατε τα Λειτουργικά. Μάλλον ταιριάζαν τέλεια με την όλη ατμόσφαιρα εκείνη την ημέρα που ο Άρχοντας πενθούσε την μητέρα του. Ο Θεός να αναπαύση την ψυχή της δούλης Του Φωτεινής.

Για να μην τα ξανα-ανεβάζω εγώ, θα βρείτε τις σχετικές σελίδες των Λειτουργικών από το βιβλίο του Μιχαήλ Χ''αθανασίου Μουσική Ζωοδόχος Πηγή (1975) ΕΔΩ.

Έχω δύο ερωτήσεις:

α) Ο Άρχοντας τα έγραψε ποτέ αυτά τα Λειτουργικά σε δική του γραφή;

β) Υπάρχει ηχογράφηση από εκείνη την ημέρα;

Ως για το β), φαντάζομαι ότι ΔΕΝ υπάρχει. Απ' ότι θυμάμαι, νομίζω ο Άρχοντας απαγόρευση μαγνητόφωνα εκείνη την ημέρα, λόγω του πένθους. Αλλά προτιμώ να ακούσω τα γεγονότα από 'σας που είσασταν εκεί!

Απόστολος
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
κ. Νίκο,
Μάλλον ταιριάζαν τέλεια με την όλη ατμόσφαιρα εκείνη την ημέρα που ο Άρχοντας πενθούσε την μητέρα του. Ο Θεός να αναπαύση την ψυχή της δούλης Του Φωτεινής.
Έχω δύο ερωτήσεις:
α) Ο Άρχοντας τα έγραψε ποτέ αυτά τα Λειτουργικά σε δική του γραφή;
β) Υπάρχει ηχογράφηση από εκείνη την ημέρα;
Ως για το β), φαντάζομαι ότι ΔΕΝ υπάρχει. Απ' ότι θυμάμαι, νομίζω ο Άρχοντας απαγόρευση μαγνητόφωνα εκείνη την ημέρα, λόγω του πένθους. Αλλά προτιμώ να ακούσω τα γεγονότα από 'σας που είσασταν εκεί!
Απόστολος
Έχουμε λοιπόν και λέμε: (γιατί ... αν δεν είχαμε, δεν θα λέγαμε!:()
Στην Πόλη κυκλοφορούσαν διάφορα έντυπα τερασέλιδα με μαθήματα διαφόρων δασκάλων. Από ένα τέτοιο έντυπο τα ψάλαμε, και το Άξιόν εστιν από χειρόγραφο του άρχοντα. Από αυτά τα αρχικά κείμενα καταχωρήθηκαν στο βιβλίο του Χατζηαθανασίου (εγώ πρόσθεσα τα ισοκρατήματα). Άρα, δεν υπάρχουν σε χειρόγραφο του άρχοντα...
Η άλλη ιστορία αφορά το θάνατο της κυρα-Φωτεινής.
Βρισκόμουν στο σπίτι του όταν χτύπησε το τηλέφωνο και του ανήγγειλε η τηλεφωνήτρια ότι τον καλούν από την Πόλη.
Σε κάποια άλλη εύθυμη παρέα είχα μιμηθεί τον μακαρίτη ηθοποιό Τάσο Γιαννόπουλο που τάχα τηλεφωνούσε στη μάνα του στο χωριό και έλεγε:
Ιέλα ρέεε! Χουριό μου; Ιέλααα! μ' ακούουουους; Ιγώ σ' ακού-ουουου; Ιέλα ρέεεε! Δώ' μ' τ' μάνα μ'! Τ'ν έ'εις πρόχειρ';;:D
Στην αναγγελία ότι θα μιλούσε ο άρχων με την Πόλη και μέχρι να συνδεθεί, έλεγε χαμογελώντας: «Ιέλα ρέεε! Χουριό μου; Δώ' μ' τ' μάνα μ'! Τ'ν έ'εις πρόχειρ';» Με την πρώτη όμως κουβέντα συννέφιασε το πρόσωπό του καθώς του ανακοίνωσαν το θάνατό της, που προήλθε από ... πτώση.
Συγκεκριμένα: Ο ψωμάς με ένα μεγάλο κοφίνι πήγαινε καθημερινά ψωμί στην κυρά-Φωτεινή και διαφώνησαν εάν το χθεσινό του το πλήρωσε ή όχι!
-Σ' το πλήρωσα! Όχι δεν το πλήρωσες! Βρε σ' το πλήρωσα! Όχι δεν το πλήρωσες! Και πάνω στη λογομαχία ο ψωμάς τράβηξε το κοφίνι του, που πάνω του είχε ακουμπήσει και στηριζόταν η κυρα-Φωτεινή με το γνωστό αποτέλεσμα.
Αιωνία τους η μνήμη!
 
Top