15. Μουσικὰ Κοιμήσεως. Θεαρχίω νεύματι [Σαρανταεκκλησιώτου]

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μετά από παράκληση μέλους του forum "ανεβάζω" το Οκτάηχο Δοξαστικό του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, σε σύνθεση Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου.

Το αφιερώνω στον αγαπητό συνάδελφο Κων/νο Μπουσδέκη, ο οποίος σε λίγες μέρες θα έχει (μια ακόμα) λαμπρή πανήγυρη στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως Θ/κου Αμαρουσίου, όπου διακονεί ως πρωτοψάλτης, και του εύχομαι δύναμη και υγεία.

Το μουσικό κείμενο προέρχεται από το βιβλίο "Αι Δυο Νέαι Μέλισσαι" (Εκδόσεις Πολυχρονάκη).
 

Attachments

  • ΘΕΑΡΧΙΩ ΝΕΥΜΑΤΙ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΑΕΚΚΛΗΣΙΩΤΟΥ.pdf
    1.3 MB · Views: 1,313

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μετά από παράκληση μέλους του forum "ανεβάζω" το Οκτάηχο Δοξαστικό του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, σε σύνθεση Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου.

Το αφιερώνω στον αγαπητό συνάδελφο Κων/νο Μπουσδέκη, ο οποίος σε λίγες μέρες θα έχει (μια ακόμα) λαμπρή πανήγυρη στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως Θ/κου Αμαρουσίου, όπου διακονεί ως πρωτοψάλτης, και του εύχομαι δύναμη και υγεία.

Το μουσικό κείμενο προέρχεται από το βιβλίο "Αι Δυο Νέαι Μέλισσαι" (Εκδόσεις Πολυχρονάκη).

αδιάβαστο σε πιάνω φίλε μου!!! Λαμπαδάριος είμαι!

πολλές ευχαριστίες για την αφιέρωση και τις ευχές και αν μπορέσεις σε περιμένω...
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
αδιάβαστο σε πιάνω φίλε μου!!! Λαμπαδάριος είμαι!

πολλές ευχαριστίες για την αφιέρωση και τις ευχές και αν μπορέσεις σε περιμένω...


Όταν ο κυρ-Λυκούργος ο Πετρίδης έστελνε βιβλία, άσχετα με το ποιος ήταν ο παραλήπτης, από κάτω έγραφε "Πρωτοψάλτην" :wink::wink::wink::D:D:D

Εξάλλου άμα σε βάλουμε δεξιά δεν νομίζω να υστερήσεις σε τπτ!!!

Για την Πανήγυρή σου, λίγο δύσκολο αφού είμαι δεσμευμένος λίαν .... Τα ξέρεις... Θα πιούμε όμως καφέ σύντομα :cool:

Χαίρε!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και μια που το έφερε η κουβέντα... :D:D:D:D:D

Πού θα το ψάλλει φέτος το "Θεαρχίω" ο Συμεωνίδης;;;; :p:p:p:p

Ξύνεσαι στὴν γκλίτσα τοῦ τσομπάνη ... :p

Νομίζω ὄμως ὅτι θὰ τὸ ψάλλει στὴν ψαλτική του πατρίδα γιὰ τελευταία φορά, κλαψ, κλαψ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ξύνεσαι στὴν γκλίτσα τοῦ τσομπάνη ... :p



Νομίζω ὄμως ὅτι θὰ τὸ ψάλλει στὴν ψαλτική του πατρίδα γιὰ τελευταία φορά, κλαψ, κλαψ.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μετά από παράκληση μέλους του forum "ανεβάζω" το Οκτάηχο Δοξαστικό του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, σε σύνθεση Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου.

Το αφιερώνω στον αγαπητό συνάδελφο Κων/νο Μπουσδέκη, ο οποίος σε λίγες μέρες θα έχει (μια ακόμα) λαμπρή πανήγυρη στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως Θ/κου Αμαρουσίου, όπου διακονεί ως πρωτοψάλτης, και του εύχομαι δύναμη και υγεία.

Το μουσικό κείμενο προέρχεται από το βιβλίο "Αι Δυο Νέαι Μέλισσαι" (Εκδόσεις Πολυχρονάκη).

Υπάρχει μήπως ηχογραφημένο???????????
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Εξαιρετική η οκτάηχη αυτή σύνθεση του Γ. Σαρανταεκκλησιώτου.

Ανεβάζω ηχητικό mp3 απο τον ΤΡΟΠΟ του Κ.Αγγελίδη.

Θαυμάστε πόσο όμορφα το τέλος κάθε στίχου είναι και εισαγωγή στον ήχο του επόμενου.
 

Attachments

  • Θεαρχίω νεύματι οκτάηχο, Γ. Σαρανταεκκλησιώτου (ΤΡΟΠΟΣ).mp3
    12.3 MB · Views: 98
Last edited:
Top