«Εις Μνημόσυνον» Ήχος Πλ. Δ' Πέτρου Λαμπαδαρίου

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Επειδή ετοιμάζω μια προσωπική συλλογή κοινωνικών θα παρακαλούσα αν μπορούσε κάποιος να ανεβάσει το κοινωνικόν "Εις μνημόσυνον" σε πλΔ του Π. Λαμπαδαρίου; Το έχει σίγουρα ο Πρωγάκης. Θερμές ευχαριστίες ιδιαιτέρως και πάλι στο Χρίστο Τσακίρογλου για τα πολλά και πολύ ωραία που μας έχει προσφέρει -και σε εξαιρετική γραφή. Σχεδόν όλα που θα χρησιμοποιήσω είναι δικά του
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
1000 συγγνώμη. Φυσικά δεν εννοώ αυτό. Το έχω ήδη από τον Χρήστο όπως και όλα της Εβδομάδος του Πέτρου, τα οποία μπορεί κανείς εύκολα να βρει και από αλλού. Έκανα λάθος, γιατί δεν έχω μαζί μου τον Πρωγάκη, ούτε άλλη κλασική λειτουργία (Ταμείον Ανθολογίας Φωκαέως και Κων/νου δεν το έχουν). Αυτό που ζητώ είναι το "Εις μνημόσυνον" σε πλΔ εις εορτάς Αγίων. Δε θυμάμαι αν είναι του Πέτρου ή του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, νομίζω του Πέτρου. Είναι πάντως πολύ ωραία σύνθεση και πολύ συχνά την έψαλα, οπότε είπα να την συμπεριλάβω, δεν μπορώ όμως τώρα να τη βρω.

Και πάλι συγγνώμη

Υ.Γ. Πώς μπορώ να αλλάξω το θέμα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στο θέμα Σωτήρη, εφόσον το κοινωνικό που ζητάς είναι όντως του Πέτρου Λαμπαδαρίου. Υπάρχει στις τελευταίες σελίδες του Πρωγάκη, καθώς και στην επισύναψη του 3ου μηνύματος αυτού του θέματος (σελίδα 316, στο pdf της Θείας λειτουργίας). Αν το θέλεις και από τον Πρωγάκη (για να μην βλέπεις τα αρμονικά ισοκρατήματα που πρόσθετα τότε για να "διανθήσω" τρομάρα μου τα κλασικά κείμενα) στο βγάζω...
 
Last edited:
Top