1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Εγώ το εξέλαβα ως εξής: Ο προφήτης εξέφρασε τη γνώμη του για τη πρόσληψή μου.

Ωχ λέω, η Αγία Σοφία μίλησε....

Πάντως, πέραν του -όποιου- αστεϊσμού, θεωρώ προσωπικά, ότι ο Θεός και οι Άγιοι Του, όντως "μιλάνε" και "εκφράζουν τη γνώμη τους" με τέτοια "σημάδια" για ζητήματα της ζωής μας... (όταν εννοείται την έχουμε ζητήσει νωρίτερα μέσω της προσευχής...)
 
...καλησπέρα...να πω και εγώ ένα περιστατικό,κάπως σόκιν βέβαια,αλλά δεν νόμιζω να προκαλέσει.
Στην Λάρισα πριν χρόνια,κατά την τέλεση γάμου,ήρθε η στιγμή που ο ιερέας λέει την ευχή....."ευλόγησον εισόδους και εξόδους..".Εκείνη την στιγμή λοιπόν,ακούγεται ο ψάλτης να λέει..."ήρθε η ώρα σου..ετοιμάσου!.."..γέλιο!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
...καλησπέρα...να πω και εγώ ένα περιστατικό,κάπως σόκιν βέβαια,αλλά δεν νόμιζω να προκαλέσει.
Στην Λάρισα πριν χρόνια,κατά την τέλεση γάμου,ήρθε η στιγμή που ο ιερέας λέει την ευχή....."ευλόγησον εισόδους και εξόδους..".Εκείνη την στιγμή λοιπόν,ακούγεται ο ψάλτης να λέει..."ήρθε η ώρα σου..ετοιμάσου!.."..γέλιο!!

Κάτι ανάλογο, αλλά λιγότερο υπαινικτικό:D:p είχε γίνει σε ένα γάμο όπου ήμουν καλεσμένος πριν κάμποσα χρόνια, όπου μόλις ο ψάλτης τελείωσε τον Απόστολο, στο περίφημο "η δε γυνή ..." ακούγεται ο βραχνός πλην στεντόριος θείος του γαμπρού... "ΠΑΤΑ ΤΗ ΡΕΕΕΕΕΕ" :rolleyes:
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Κάποιος γνωστός μου ποὺ δὲν εἶναι ψάλτης οὔτε ἔχει σχέσι μὲ τὴν ψαλτικὴ καὶ τὰ συναφῆ, καθὼς περιδιάβαινε στοὺς «τόπους» τοῦ διαδικτύου, εἶδε τὸ Ψαλτολόγιον, καὶ μόλις συναντηθήκαμε, μοῦ πέταξε τὸ πείραγμά του·
ΨΕΥΤΟΛΟΓΙΟΝ!!!
καὶ σὲ μορφὴ ἱστοσελίδος www.pseftologion.gr !!!
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φρέσκο: την προηγούμενη Κυριακή στο τυπικό έγραφε ότι λέμε «τα 4 στιχηρά των αίνων, 4 του Προδρόμου με στίχο στο τελευταίο ητοίμασα λύχνον τω Χριστώ μου... και εις τους προ αυτών στίχους τα 4 στιχηρά του Πάσχα...» (κάπως έτσι τέλος πάντων, δε θυμάμαι ακριβώς). Ο αριστερός ψάλτης στο ναό μου είχε το τελευταίο στιχηρό πριν αρχίσω εγώ τα "Αναστήτω ο Θεός". Έτσι λοιπόν όπως βλέπει το τυπικό, μαντέψτε τι στίχο λέει...
"Ητοίμασα λύχνον τω Χριστώ μου και εις τους προ αυτών"!!!!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Φρέσκο: την προηγούμενη Κυριακή στο τυπικό έγραφε ότι λέμε «τα 4 στιχηρά των αίνων, 4 του Προδρόμου με στίχο στο τελευταίο ητοίμασα λύχνον τω Χριστώ μου... και εις τους προ αυτών στίχους τα 4 στιχηρά του Πάσχα...» (κάπως έτσι τέλος πάντων, δε θυμάμαι ακριβώς). Ο αριστερός ψάλτης στο ναό μου είχε το τελευταίο στιχηρό πριν αρχίσω εγώ τα "Αναστήτω ο Θεός". Έτσι λοιπόν όπως βλέπει το τυπικό, μαντέψτε τι στίχο λέει...
"Ητοίμασα λύχνον τω Χριστώ μου και εις τους προ αυτών"!!!!

http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=217&t=188&p=2309#p2309
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Πριν ένα μήνα περίπου ,Κυριακή,πήγα στην εκκλησία που πριν αρκετά χρόνια έψαλλα ως αριστερός ψάλτης,προκειμένου να παραστώ σε ένα μνημόσυνο,της μητέρας ένος φίλου.Λίγο πριν το "δι ευχών" εκεί που ήμουνα στο δεξιό αναλόγιο γυρίζει προς το μέρος μου ο δεξιός ψάλτης τον οποίο είχα και εγώ δεξιό , και μου λέει ότι σήμερα θά παραιτηθώ γιατί με πιέζει ο αριστερός ότι άν δεν φύγω δεν θα ξανάρθει να ψάλλει και θα μείνω μόνος (είναι γύρω στα 80) και δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα και ότι το γεγονός αυτό της παραίτησής του θα το ανακοινωνε απο το μικρόφωνο πράγμα που έκανε(το ανακοίνωσε).Σε κάποια στιγμή γυρίζει και μου λέει "τι να κάνω δεν γίνεται αλλοιώς καθείλε δυνάστας απο θρόνων".Δαγκώθηκα για να μην ακουστεί το γέλιο μου στο Ναό.Απο ότι έμαθα δεν έφυγε ,αλλά άλλαξαν με το αριστερό δηλαδή πήγε ο αριστερός στη θέση του (ως δεξιός)και ό μπάρμπα Γιάννης πήγε τώρα αριστερά δεν εννοεί να φύγει με τίποτα (σημειωτέον ότι είναι πολύ φιλάργυρος).Στά μνημόσυνα άν δεν του έδιναν χρήματα οι συγγενείς των θανόντων πήγαινε μέχρι το Νεκροταφείο μαζύ με τον παππά για να πεί και κάτι ακόμα για τους καλοπιάσει,και μάλιστα πολλές φορές έβαζε εμένα μπροστά λέγοντας δώστε κάτι για τους ψάλτες έχουμε και ξένο άνθρωπο θα γίνουμε ρεζίλι(εννοώντας εμένα,γιατί αυτός ήταν ντόπιος ).-
 
Σε γνωστό χωρίο έξω από την Αμαλιάδα που φημίζεται για την παραγωγή σταφίδας συνέβη το εξής: Αριστερός ένας λίγο ιδιόρρυθμος, αλλά καλός άνθρωπος, αείμνηστος πια. Ήταν Κυριακή και ο άνθρωπος ήθελε να πάει για τρύγο, αλλά για κακή του τύχη η λειτουργία είχε αργήσει αρκετά και αγχωνόταν και όλο σκεφτόταν ότι ο σέμπρος του (συνέταιρος), ο Νίκος θα του έβαζε τις φωνές που άργησε. Το χωράφι απείχε μικρή απόσταση από το Ναό.Οπότε λέι στον Παπά
- Παπά είναι ανοιχτά τα μικρόφωνα έξω;
- Όχι, του λέει ο παπάς.
- Ανοιξέ τα, του λέει
-Τι τα θες; λέει ο παπάς
-Άνοιξέ τα, του ξαναλέει.
Τα ανοίγει ο παπάς και ακούγεται ο ψάλτης να λέι από μικροφώνου:
"Νίκο δεν αργώ, έφτασααα...."
-
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
:eek::eek::eek: Πλάκα κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :eek::eek::eek:
Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ταιριάζει εδώ ή στα ευτράπελα:

Σε κάποιο πανηγύρι μεγάλου ναού που βρέθηκα χτες, πάει ο ηλικιωμένος βοηθός του ψάλτη (τρίτος ψάλτης του ναού πρέπει να ήταν) να πει Κέλευσον. Περπατώντας για το κέντρο του ναού, έχει σηκώσει το ράσο για να μην το πατήσει, το οποίο πλέον τον καλύπτει ως το γόνατο. Φτάνοντας στο κέντρο του ναού, βλέπει το μικρόφωνο του διάκου μπροστά στην Ωραία Πύλη. Ζητάει από το διάκο να κάνει λίγο άκρη και κοιτώντας προς την Ωραία και κρατώντας το ράσο σηκωμένο λέει το Κέλευσον σε ήχο Πρώτο με γύρισμα σε Νάο (Πρώτο Παθητικό) από τη μέση με αργό ρυθμό (σχεδόν στιχηραρική μελωδία). Τελειώνοντας, γυρνά προς το διάκο να τον ευχαριστήσει που του έδωσε τη θέση ακουμπώντας τον φιλικά στο μπράτσο. Έρχεται με ταχύ βήμα προς το ψαλτήρι όταν βλέπει τον επίσκοπο να τον ευλογεί. Αλλάζει πορεία, πλησιάζει το δεσποτικό, ανεβαίνει, πιάνει το χέρι του δεσπότη, το φιλάει και έρχεται βιαστικά στο ψαλτήρι. Πιάνει το δεύτερο μικρόφωνο που ο δεξιός το είχε σηκώσει να μας παίρνει όλους, το προσαρμόζει στο ύψος και σε απόσταση 1 εκατοστό από το στόμα του και γυρνά και μας λέει: "Παιδιά κάντε και λίγο ίσο"! :D:D:D

Μου ήρθε να λυθώ στα γέλια με την παρωδία της όλης κατάστασης...


[Σημείωσις συντονιστοῦ. τὸ παρὸν θέμα μετεφέρθη ἐδῶ ἀπὸ ἄλλη συζήτησι]
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να και ένα ευτράπελο επώνυμο, με πρωταγωνιστές 2 μέλη του φόρουμ (εμένα και τον αγαπητό Μιχ. Μαμάη)

Σήμερα λόγω απουσίας του αριστερού μου έπρεπε να μείνω για μια βάπτιση. Το χρόνο από την απόλυση (0930) μέχρι την βάπτιση (1200) είπα να πεταχτώ στο ναό που ψάλλει ο Μιχάλης και μετά να πάμε για καφέ. Ως εδώ καλά....

Την ώρα του κοινωνικού ο μεν Μιχάλης έψαλλε κοινωνικό εγώ έκανα ίσον, κάνοντας ταυτόχρονα αέρα με ένα πλαστικοποιημένο χαρτί με τα τροπάρια των αγίων του ναού... Η φωνή μου λόγω του αέρα ακουγόταν σαν βολές κατά ριπάς... ο Μιχάλης άρχισε να γελάει... προσπαθούσε με κάτι νοήματα να μου εξηγήσει... αλλά εγώ απτόητος! (μέχρι που σκέφτηκα μήπως κάνω κάποιο λάθος στο ίσον!):D μέχρι που ένας άλλος βοηθός του με έκανε να καταλάβω... :D:D:D

Ηθικόν δίδαγμα: αν δεν έχει ο ναός τουλάχιστον ανεμιστήρα μη με βάλετε να κάνω ίσον έχει παρενέργειες... :p:p
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η φωνή μου λόγω του αέρα ακουγόταν σαν βολές κατά ριπάς...

Μάλλον σαν ισοκράτης με προπέλα ακουγόσουν.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να ευχαριστήσουμε τον "ηθικό αυτουργό" του ως άνω ευτράπελου συμβάντος, αγαπητό μας διαχειριστή που μέσω του φόρουμ μας κάνει να γνωριζόμαστε και να συναναστρεφόμαστε έστω και αν καμιά φορά αυτό δημιουργεί ευτράπελα...
 
Αρχικό μύνημα από vagelis
Η αποθεωση των ευτραπελων .
ΕΛΑΦΡΩΣ σοκιν , αλλα νομιζω αξιζει τον κοπο .
Αναφερει το μηνολογιο μεταξυ των αλλων και τον αγιο Βουκὀλο . Ο ψαλτης
δεν ξερει και πολλα γραμματα Το μηναιο εχει στο τελος της δεξιας σελιδας την συλαβει ''Βου'' απο το ονομα του αγιου και συνεχιζει και το υπολοιπο ονομα ''κολου'' στην επομενη (αποπισω) σελιδα . Και ο φουκαριαρης ο ψαλτης
λεει επι λεξει : ''....Του αγιου ''Βου'' και γυριζωντας σελιδα συνεχιζει , και του
αγιου ''κ..ου'' . ...'' .
Ανευ αλλων σχολιων .
__________________
Vagelis Linardakis
Δεύτερη εκδοχή: "...του Αγίου Βου...", "φτου" (για να γυρίσει τη σελίδα γιατί κολλούσε) "...κ..ου"::eek::eek::eek:
 
Last edited:
Λίγο σοκιν, αλλά απίστευτο...
Ο ιερέας λέει την ευχή πριν το "Λάβετε φάγετε": "... αγιάσας, κλάσας, έδωκε τοις αγιοις αυτου μαθητές...''
Μια γριούλα που είχε γονατίσει κοντά στο αριστερό αναλόγιο σχολιάζει: "Αη Χριστούλη μ΄ κι τ' μπουρδούλα σ' προυσκυναμι..."
Ο αριστερός ψάλτης εισήλθε στο ιερό μη μπορώντας να κρατήσει τα γέλια του, ενώ ο δεξιός είπε και το "Σε υμνούμεν" και το "Άξιον εστί" μη έχοντας συνειδητοποιήσει τι έχει συμβεί...:D:D:D

Υ.Γ. Συγγνώμη για το μονοτονικό
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρίν αρκετά χρόνια ψάλλαμε με τα αδέρφια μου σε μία παράκληση 15αυγούστου σε τοπική ενορία του Πύργου. Το εκκλησίασμα λόγω των ημερών απουσίαζε για τα ...μπάνια του :rolleyes:και βασικά είμασταν εμείς και ο ιερέας. Αρχίσαμε την παράκληση, μετά την πρώτη ή τρίτη ωδή (δεν θυμάμαι) μας λέει ο παπάς ..."Άξιον Εστίν"! Στο τέλος τον ρωτήσαμε γιατί δεν είπαμε όλη την παράκληση και μας είπε το αξεπέραστο "Ούκ εν τω πολλώ το εύ παιδιά μου"!!!:eek:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πρίν αρκετά χρόνια ψάλλαμε με τα αδέρφια μου σε μία παράκληση 15αυγούστου σε τοπική ενορία του Πύργου. Το εκκλησίασμα λόγω των ημερών απουσίαζε για τα ...μπάνια του :rolleyes:και βασικά είμασταν εμείς και ο ιερέας. Αρχίσαμε την παράκληση, μετά την πρώτη ή τρίτη ωδή (δεν θυμάμαι) μας λέει ο παπάς ..."Άξιον Εστίν"! Στο τέλος τον ρωτήσαμε γιατί δεν είπαμε όλη την παράκληση και μας είπε το αξεπέραστο "Ούκ εν τω πολλώ το εύ παιδιά μου"!!!:eek:

την άλλη φορά να πεί "Ευλογητός ο Θεός... Δι' ευχών..." είναι συντομότερο. :mad:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πρίν αρκετά χρόνια ψάλλαμε με τα αδέρφια μου σε μία παράκληση 15αυγούστου σε τοπική ενορία του Πύργου. Το εκκλησίασμα λόγω των ημερών απουσίαζε για τα ...μπάνια του :rolleyes:και βασικά είμασταν εμείς και ο ιερέας. Αρχίσαμε την παράκληση, μετά την πρώτη ή τρίτη ωδή (δεν θυμάμαι) μας λέει ο παπάς ..."Άξιον Εστίν"! Στο τέλος τον ρωτήσαμε γιατί δεν είπαμε όλη την παράκληση και μας είπε το αξεπέραστο "Ούκ εν τω πολλώ το εύ παιδιά μου"!!!:eek:

Ε, ναι... Άμα δεν έχεις κερκίδα, τι το θες να παίζεις καθυστερήσεις.... :rolleyes::p
 
Status
Not open for further replies.
Top