1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

George

Ιεροψάλτης
Ένα φεγγάρι βοήθεισα στην Μητρόπολη Αλεξ/πόλεως.

Πάω το πρωί να πάρω από την Μητρόπολη το λεοφωριάκι (λόγο αρκετών Ιερέων δεν χωρούσαμε στην κούρσα) που έχουν για να πάρω τον Μητροπολίτη (τον Άνθιμο που είναι και τώρα εκεί) και τους υπόλοιπους για να πάμε σε ένα χωριό για να λειτουργίσει.
Έφτασα στην Μητρόπολη, ο Διάκονος ήδη είχε ετοιμάσει τα πράματα του Μητροπολίτη, πήγα και έφερα το όχημα από το πάρκιν και τα φορτώσαμε.
Την στιγμή εκείνη ήρθε ένας Ιερέας ο οποίος θα ερχότανε μαζί μας και μου είπε ότι θα οδηγούσε αυτός, όπως μου είπε "ως αρχαιότερος". Μπήκαμε στο όχημα να πάμε να πάρουμε τον Μητροπολίτη από το σπίτι του, ο Ιερέας-οδηγός οδηγούσε θα έλεγα λίγο άγρια, φτάσαμε και πήραμε μαζί μας τον Μητροπολίτη, από την στιγμή εκείνη πήγαινε σαν χελώνα :D
Φτάσαμε στο χωριό τελέσαμε (Το τί έγινε κατά την τέλεση της Θ. Λειτουργίας αλλά και κάποια στιγμή μετά είναι άλλα ευτράπελα :D ) την Θ. Λειτουργία και μετά πήγαμε για καφέ, μόλις είδα ότι ο Μητροπολίτης ήταν έτοιμος για να φύγουμε, πήγα και είπα τον Ιερέα να μου δώσει τα κλειδιά λέγοντάς του "δώσε μου τα κλειδιά, θα οδηγήσω εγώ στην επιστροφή, ήθελες να οδηγήσεις ως αρχαιότερος αλλά εγώ ως νεότερος θα μας έφερνα και κανα τέταρτο ποιο νωρίς" η απάντησή του? "και εγώ οδηγάω γρήγορα αλλά φοβόμουνα μην μου πει κάτι".
Στην διαδρομή μου λέει ο Μητροπολίτης να οδηγήσω με τα 2 χέρια, του απάντησα "δεν μπορώ, μπερδεύομαι" μου λέει "τουλάχιστον κράτα γερά το τιμόνι", εγώ, "μην αγχώνεστε Σεβασμιώτατε, καλά το κρατάω.
Στην διαδρομή μας προσπέρασε ένας Ιερέας που ήτανε μαζί μας, και τον ευλογούσε λέγοντας "πρόσεχε πως πας, πως τρέχεις έτσι βρε παιδάκι μου...", τον ρώτησα αν ήθελε να τον προλάβω, μου είπε όχι και να μην τρέχω, αλλά το πόδι μου ήτανε λίγο βαρύ στο γκάζι, μετά από λίγο τον είχαμε φτάσει. :D
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Είναι αυτό που συζητούσαμε κάποτε, για τα στασίδια που τα κολλάνε στον τοίχο και όχι πλέον στο σολέα. :D

Τα συγκεκριμένα αναλόγια είναι στο σολέα αλλά έφταιγε η ... οπτική γωνία!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

«῾Αγίου» Βαλεντίνου

Ἐπικοινώνησα μέ τό Ναό μου (ἐγώ θά πάω στόν ἑσπερινό) καί μοῦ εἶπε ὁ λειτουργήσας ἐφημέριος ὅτι μετά τό τέλος τῆς λειτουργίας τόν πλησίασε μία καί τοῦ εἶπε:
«Γιατί πάτερ δέν μνημόνευσες σήμερα τόν ἅγιο-Βαλεντῖνο;».
Ἐκείνη τή στιγμή ἦρθε καί ἄλλος ἐφημέριος πού εἶχε λειτουργήσει στό παρεκκλήσιόν μας καί τῆς λέει:
«Ἐγώ τόν μνημόνευσα· τοῦ ἔψαλα καί ἀπολυτίκιο!»


 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης

«῾Αγίου» Βαλεντίνου

Ἀνοίγω νέο θέμα γενικώτερο γιατί τό
Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι) «γέμισε» καί ξέφυγε ἀπό τό «ψαλτήρι» πολλάκις.

Ἐπικοινώνησα μέ τό Ναό μου (ἐγώ θά πάω στόν ἑσπερινό) καί μοῦ εἶπε ὁ λειτουργήσας ἐφημέριος ὅτι μετά τό τέλος τῆς λειτουργίας τόν πλησίασε μία καί τοῦ εἶπε:
«Γιατί πάτερ δέν μνημόνευσες σήμερα τόν ἅγιο-Βαλεντῖνο;».
Ἐκείνη τή στιγμή ἦρθε καί ἄλλος ἐφημέριος πού εἶχε λειτουργήσει στό παρεκκλήσιόν μας καί τῆς λέει:
«Ἐγώ τόν μνημόνευσα· τοῦ ἔψαλα καί ἀπολυτίκιο!»



Εγώ παντως θα ήθελα να ακούσω αυτό το απολυτίκιο... :D :confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εγώ παντως θα ήθελα να ακούσω αυτό το απολυτίκιο... :D :confused:
Δέν τό ἔψαλλες σήμερα;
Ἀφοῦ ἔβαλες μεγάλη δοξολογία, σημαίνει ὅτι εἶχες πλήρη ἑορτάσιμη ἀκολουθία τοῦ «῾Αγίου».


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ παντως θα ήθελα να ακούσω αυτό το απολυτίκιο... :D :confused:

Θα μπορούσε να είναι ... κάπως έτσι σε ήχο τρίτο!
Βαλεντίνε <<άγιε>> που ... προστατεύεις ερωτευμένους,
Δώσ' τους μερικά παιδιά, γιατ' όπως πάμε,
η Ελλάδα χάνεται.:D
 

George

Ιεροψάλτης
π. Μάξιμος;28048 said:
Δέν τό ἔψαλλες σήμερα;
Ἀφοῦ ἔβαλες μεγάλη δοξολογία, σημαίνει ὅτι εἶχες πλήρη ἑορτάσιμη ἀκολουθία τοῦ «῾Αγίου».



Άλλος έκανε κουμάντο, "λόγο Αρχιερατικού συλείτουργου" (Λες και έχουμε πανυγήρι).
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα μου επιτρεψετε να καταχωρησω στα ευτραπελα την επισυναψη του παρωντος μηνυματος . Ειναι κατι που μου εστειλλε καποιος φιλος (οχι μελος του φορουμ) .
Οποιος θελει ας σχολειασει .
 

Attachments

  • ΓΡΑΠΤΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ.doc
    29.5 KB · Views: 124

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χτες το βράδυ κατα τις 9:30 με 10, ακουγα το σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος. Είχε αναμετάδοση (μάλλον απόδειπνο κ χαιρετισμοί, όπως συνηθίζουν. ακουσα την απόλυση στο αυτοκίνητο.).
κάποια στιγμή ακούω: "την αναμνησιν της ευρέσεως...(κενό)...της πρώτης κ δευτέρας κεφαλής του Προδρόμου"...
Άρχισα να διερωτώμαι διάφορα για τα πολλά κεφάλια.....
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Χτες το βράδυ κατα τις 9:30 με 10, ακουγα το σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος. Είχε αναμετάδοση (μάλλον απόδειπνο κ χαιρετισμοί, όπως συνηθίζουν. ακουσα την απόλυση στο αυτοκίνητο.).
κάποια στιγμή ακούω: "την αναμνησιν της ευρέσεως...(κενό)...της πρώτης κ δευτέρας κεφαλής του Προδρόμου"...
Άρχισα να διερωτώμαι διάφορα για τα πολλά κεφάλια.....

Και στη δικη μας Εκκλησια ο ιερεας μπερδευτηκε και ειπε τα περι πρωτης και δευτερας κεφαλής του Προδρομου στην απόλυση.
Δωστε εμφαση στην συνταξη.:p
"Του αγ. Ιωαννου του Προδρομου ου την ευρεσην της πρωτης και δευτερας κεφαλης αυτου, εορτάζομεν.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Τελειώνει ο αριστερός ψάλτης το ''Ως τον Βασιλέα''. Βγαίνει έξω ο ιερέας με τα Άγια και ξαφνικά αρχίζει να χτυπάει ένα κινητό τηλέφωνο. Όλοι αναρωτώνται ποιανού είναι. Ο ιερέας συνεχίζει ακάθεκτος και μόλις φτάνει στην Ωραία Πύλη σταματάει. Την ώρα που μνημονεύει ξαναρχίζει. Μπαίνοντας μέσα στο Ιερό, βλέπω τον ιερέα να βγάζει από την τσέπη του ένα κινητό. Το σηκώνει και, χωρίς να τον ενδιαφέρει για το τι γίνεται έξω, μιλάει στο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Στο τηλέφωνο ήταν ένας αλλος ιερέας.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελειώνει ο αριστερός ψάλτης το ''Ως τον Βασιλέα''. Βγαίνει έξω ο ιερέας με τα Άγια και ξαφνικά αρχίζει να χτυπάει ένα κινητό τηλέφωνο. Όλοι αναρωτώνται ποιανού είναι. Ο ιερέας συνεχίζει ακάθεκτος και μόλις φτάνει στην Ωραία Πύλη σταματάει. Την ώρα που μνημονεύει ξαναρχίζει. Μπαίνοντας μέσα στο Ιερό, βλέπω τον ιερέα να βγάζει από την τσέπη του ένα κινητό. Το σηκώνει και, χωρίς να τον ενδιαφέρει για το τι γίνεται έξω, μιλάει στο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Στο τηλέφωνο ήταν ένας αλλος ιερέας.
Κοίτα και τα παρακάτω:
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25579&postcount=354
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25588&postcount=355
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25626&postcount=357

Και κάτι που δεν είπαμε:

Ψάλλω Κοινωνικό Ιωάννου σε αργό χρόνο, τελειώνω, ξαναψάλλω "εκ των ουρανών", ξανατελειώνω και ακόμα περιμένω τον παπά να πει το "Μετά φόβου". Και ήταν μόνος του! Εν τέλει τον βλέπω από την Ωραία Πύλη να μιλαει στο κινητό του...

ΥΓ: Δεν είναι και τόσο ευτράπελο, αλλά μάλλον για κλάματα. Ο συγκεκριμένος μας έκανε να τραβήξουμε τα πάνδεινα και μπορεί να το έκανε και για σπάσιμο... Άρρωστες καταστάσεις...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πρέπει να κάνουμε συλλογή μαργαριταριών από τα .. εκφωνούμενα κηρύγματα
Ξαναθυμίζω από εδώ το 4:
nikosthe said:
Κάποιος δεσπότης (όχι εν ενεργεία πλέον) ήταν γνωστός για το αργόσυρτο των εκφωνήσεών του και της ομιλίας του γενικότερα. Μεγάλη Τρίτη. Αρχίζει το κήρυγμα απευθυνόμενος προς το ακροατήριο με δυνατή φωνή: "Πόοοοοοοοοοοορνηηηηηηη!!!!!!" Οι γυναίκες αρχίζουν να κοιτάζονται μεταξύ τους, ωσότου συμπληρώσει: "...προσήλθε σοι μύρα συν δάκρυσιν μας λέει το σημερινό τροπάριο..." και μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους...
 

gerasimos

Νέο μέλος
Eξαιρετική ιδέα το topic!

Πέρυσι, Μ. Εβδομάδα, βοηθώντας ένα φίλο, είμαι στη θέση δεξιά του όσο αυτός διάβαζε τις βασιλικές ευχές, πριν τον εξάψαλμο. Στο σημείο "αυτοί συνεποδίσθησαν και έπεσον" κάνει ενα μικρό λάθος και λέει "αυτοί συνεποδίσθησαν και έπεσαν"! Σχεδόν αμέσως προσθέτω "...και τσακίστηκαν". ....με δυσκολία έφτασε στο τρισάγιο :)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Να προσθέσω κι εγώ ότι ένας φίλος είχε πει την ώρα της θείας κοινωνίας ως κράτημα τεριρεμ το... (κρατηθείτε...) "Συννεφιασμένη Κυριακή"!!! (και είναι και μέλος του φόρουμ...) Για πλάκα φυσικά, αλλά... ο γέγονε γέγονε!!

Υ.Γ. Για να μην αδικήσω τον αγαπητό συνάδελφο, επειδή μου το ανέφεραν το γεγονός δεν θυμάμαι αν έγινε κατά τη διάρκεια της θείας κοινωνίας ή στο τέλος της θείας λειτουργίας (αν υποθέσουμε ότι είναι αυτό το θέμα, τέλος πάντων...)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top