ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ 1.1: Νέα έκδοση του πακέτου συγγραφής

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Νεκτάριε, μου φαίνεται ότι ταλαιπωρείσαι λόγω...ιδεολογίας:)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αγαπητέ Νεκτάριε, μου φαίνεται ότι ταλαιπωρείσαι λόγω...ιδεολογίας:)

Εγώ είμαι ακόμα χειρότερος :)
Δεν έχω βάλει καν parallel για να μην καλομαθαίνω. Έτσι αναγκάστηκα να μάθω να κάνω τα πάντα στο μακ. Ελάχιστα πράγματα μου έχουν λείψει από τα windows (ίσως οι μακροεντολές του ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ είναι το μόνο), και πολλά είναι αυτά που μου έλυσαν τα χέρια:

1. Δεν ταλαιπωρούμαι με antivirus, antispyware, spybot, adaware, και λοιπά διορθωτικά προγράμματα. Δε θυμάμαι καν τι σημαίνει ιός :)
2. Συγχρονίζω κάθε βράδυ τα αρχεία μου με το server του Πολυτεχνείου για να έχω αντίγραφο με μια εντολή μόνο (rsync), ενώ στα windows έπρεπε να εγκαταστήσω cygwin, να εγκαταστήσω την rsync εντολή κλπ κλπ.
3. Αυτοματοποιώ όποια διαδικασία κάνω συχνά με τον automator και τη βάζω στο δεξί κλικ, π.χ. για την επεξεργασία των φωτογραφιών που ανεβάζω στο olataepipla.gr αλλάζω μέγεθος (resize+crop) και μορφή (jpg, bmp) σε όλες τις φωτογραφίες με ένα κλικ.
4. Δουλεύω ταυτόχρονα πολλά βαριά προγράμματα (Photoshop, MS Word, Firefox, Thunderbird, Skype, iTunes,...) χωρίς να κολλάνε όλα.
5. Πετάγομαι από παράθυρο σε παράθυρο πανεύκολα. Πηγαίνοντας το ποντίκι στην πάνω αριστερή άκρη της οθόνης μικραίνει όλα τα παράθυρα της εφαρμογής και τα εμφανίζει διάσπαρτα στην οθόνη επιλέγω αυτό που θέλω γρήγορα.
6. Βρίσκω όποιο αρχείο ή πρόγραμμα θέλω σε δεπτερόλεπτα. Δεδομένου ότι τα πάντα αρχειοποιούνται όταν μπουν στο μακ, με το που πάω να γράψω μια λέξη στην αναζήτηση μου εμφανίζει μια λίστα με όλα τα αρχεία, προγράμματα, λέξεις στο λεξικό, αρχεία που περιέχουν τη λέξη κλπ.


Πιστεύεις ακόμα ότι ταλαιπωρούμαστε; :):):)
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Στέφανε ότι και να πεις αν δεν το δουν δεν θα το πιστέψουν...
Θα έρθει όμως κάποτε η μέρα....

Θυμάμαι κάποτε το slogan "Think Different".... πολυ πετυχημένο :)

Οσο για το αν θυμασαι τι είναι ιός.... εγω δεν ξέρω τι είναι ιος :eek:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κάτι δεν καταλάβατε. Κι εγώ κατά 50% χρήστης Mac είμαι....
Απλώς σχολίασα ότι η "ιδεολογία" του Mac δεν αφήνει τον άνθρωπο να ολοκληρώσει τη δουλειά του στον ένα υπολογιστή και χρησιμοποιεί και δεύτερο...
 

ixadin

Ηχάδιν
Αν μπορούσατε λίγο να ασχοληθείτε κ. Σουλδάτε και με το OpenOffice θα σας είμασταν ιδιαιτέρως ευγνώμονες

Τώρα όσο για τα Mac ή τα Windows η λύση είναι μόνο μία Linux και όλα τα προηγούμενα είναι κάτι περισσότερο από ξεπερασμένα.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ωχ, ωχ, ωχ, άμα αρχίσουμε κι εδώ OS war δεν ξέρω τί θα γίνει... Κι εγώ φανατικός χρήστης linux, όπως θα έχετε καταλάβει, το οποίο κάνει όλα αυτά που ανέφερε ο αγαπητός μας Στέφανος (είτα απευθείας είτε με πρόσθετα προγράμματα) και πολλά ακόμη, με ένα από τα πιο χαρακτηριστικά την αξεπέραστη εμφάνιση και τα εφέ του compiz, για το οποίο τόσα βίντεο κυκλοφορούν στο youtube. Ό,τι και ν' ανοίξω μετά, μου φαίνεται προϊστορικό σε εμφάνιση...

Αν πάντως βγει ένα πακέτο βυζαντινής μουσικής με μακροεντολές open office, θα είναι πραγματικά η ΠΡΩΤΗ εφαρμογή ανοιχτού κώδικα (και όχι απλά freeware) για βυζαντινή μουσική που θα κυκλοφορήσει. Για να δούμε, θα το τολμήσει κανείς;
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κι εγώ φανατικός χρήστης linux, όπως θα έχετε καταλάβει, το οποίο κάνει όλα αυτά που ανέφερε ο αγαπητός μας Στέφανος (είτα απευθείας είτε με πρόσθετα προγράμματα) και πολλά ακόμη,

Το θέμα δεν είναι μόνο τι κάνει το linux. Το θέμα είναι να τα κάνει όλα σωστά και εύκολα :)
Ταλαιπωρήθηκα αρκετά χρόνια με linux και τελευταία το είχα ξεγράψει εντελώς, μέχρι που μια μέρα, (βάλτε ερωτική μουσική διαβάζοντας τη συνέχεια), έτσι αναπάντεχα, έπεσε το βλέμμα μου σε ένα μακ. Ανταλλάξαμε κλεφτές ματιές, του έκλεισα το μάτι και τη συνέχεια μπορείτε να τη φανταστείτε... μεγάλος έρωτας από τότε :)



Αν πάντως βγει ένα πακέτο βυζαντινής μουσικής με μακροεντολές open office, θα είναι πραγματικά η ΠΡΩΤΗ εφαρμογή ανοιχτού κώδικα (και όχι απλά freeware) για βυζαντινή μουσική που θα κυκλοφορήσει. Για να δούμε, θα το τολμήσει κανείς;


Θα ήταν ευχής έργο. Δυστυχώς εγώ έχω πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο πλέον για να ξεκινήσω κάτι τέτοιο. Δουλεύω 10 ώρες τη μέρα ως σύμβουλος πληροφορικής και τα βράδια όλο και κάποια ανανέωση ή καταχώρηση νέου πελάτη έχω στο OlaTaEpipla.gr.

Κάποιος άλλος θα βρεθεί να το κάνει :wink:

Καλό βράδυ,
Στέφανος
 

en nafpliw

Νέο μέλος
Κύρις Σουλδάτε είμαι χρήστης vista και διαθέτω word 2007. Πώς θα εγκαταστήσω τις γραμματοσειρές? Είμαι αρχάριος και θα ήθελα ή δυνατόν κατατοπιστική ενημέρωση.
 

Gorgonaos

Gorgonaos
Στη σελίδα μου θα βρείτε τη νέα έκδοση του πακέτου ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ. Οι διαφορές με το προηγούμενο πακέτο είναι κυρίως σχεδιαστικές (μειώθηκε η κλίση της οξείας, προσαρμόστηκαν κάποιες αποστάσεις μεταξύ συμβόλων κ.α.).

Όσοι έχετε ήδη εγκατεστημένη την προηγούμενη έκδοση, εγκαταστείστε ξανά μόνο τις γραμματοσειρές στο φάκελο C:\windows\fonts. Αν δείτε τίποτα ατέλειες, παρακαλώ ενημερώστε με.

http://www.dblab.ntua.gr/~stef

+Κύριε Σουλδάτε σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για το πρόγραμμα συγγραφής ΒΖ!*Νομίζω κάποιες σημαντικές βελτιώσεις που θα μας λύσουν τα χέρια+θα αυξήσουν+την ταχύτητα συγγραφής είναι:

α) μια θέση για το γοργό στις 2 αποστρόφους όταν η μια είναι κάτω από την άλλη (συνήθως μετά από βαρεία) εννοείται όχι ακριβώς από κάτω!!!Η γνωστή συμπλοκή των αποστρόφων. Χρησιμοποιείται πάρα πολύ στα παλιά κείμενα+απαιτεί χρόνο να την βάζει κανείς χειροκίνητα!

β) μια θέση για τον σύνδεσμο όταν έχουμε ολίγον με απλές+άλλον χαρακτήρα δίπλα (συνήθως κατάβαση με απόστροφο).

γ)επίσης πολύ χρήσιμο σύμβολο θα ήταν ένας μεγαλύτερος σύνδεσμος για περιπτώσεις ένωσης 3 ίσων ή ολίγου+2ίσων ή άλλων συμπλοκών που πολύ συχνά συναντάται στα χειρόγραφα.. (μην ξεχνάμε πως ο σύνδεσμος ή έτερον ένωνε συνήθως 3+πάνω χαρακτήρες)

στέλνω παραδείγματα για να γίνω καλύτερα αντιληπτός+μια 4η προβληματική θέση!

Ευχαριστούμε+πάλι πάρα πολύ!*Συγχωρέστε με δεν τα γράφω αυτά απαιτώντας να διορθωθούν (προς Θεού!!!) ή για να χτυπήσω ατέλειες απλά επειδή συνάντησα αυτά τα προβλήματα τα αναφέρω μήπως μπορέσω να σας βοηθήσω λίγο στο πολύ καλό, ωραίο+σημαντικό σας έργο!*Ευχαριστούμε+πάλι πολύ!

ανεβάζω+ένα αρχειάκι με τέτοιες περιπτώσεις..
 

Attachments

  • +Επίβλεψον εν ευμενία!.pdf
    2 MB · Views: 51

Gorgonaos

Gorgonaos
+οι περιπτώσεις που λέγαμε πιοοοοοοο ..παραστατικά!
 

Attachments

  • +περιπτώσεις!!!.bmp
    2.3 MB · Views: 38

Gorgonaos

Gorgonaos
+άλλο ένα κείμενο με την τελευταία περίπτωση.. αγνώστου.. μάλλον του Ραζή από την Κοριγιαλλένιο βιβλιοθήκη!
 

Attachments

  • +Τον ευλογούντα!!.pdf
    380.6 KB · Views: 78

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Θα συμφωνήσω κι εγω με τις παρατηρήσεις αυτές.
Ειδικά αυτός ο σύνδεσμος με ταλαιπωρεί πολύ, ειδικά όταν πρέπει να τοποθετώ αυτόν που βρίσκεται στη γραμματοσειρά BZ_Loipa.

Νομίζω όμως το πιο σημαντικό "πρόβλημα" είναι αυτο με το ποιητικό κείμενο. Πολλές φορές θέλει x3 και x4 χρονό για να τοποθετηθουν οι συλλαβές κάτω από τους αντίστοιχους φθόγγους. Αν είσαι και "ψείρας".... τότε άστα να πάνε!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω όμως το πιο σημαντικό "πρόβλημα" είναι αυτο με το ποιητικό κείμενο. Πολλές φορές θέλει x3 και x4 χρονό για να τοποθετηθουν οι συλλαβές κάτω από τους αντίστοιχους φθόγγους. Αν είσαι και "ψείρας".... τότε άστα να πάνε!
Δίκιο έχετε, αλλά αυτό είναι πρόβλημα νομίζω άλυτο ακόμα για όλα τα προγράμματα συγγραφής.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δίκιο έχετε, αλλά αυτό είναι πρόβλημα νομίζω άλυτο ακόμα για όλα τα προγράμματα συγγραφής.
Όχι για όλα αγαπητέ μου Γιώργο. Για όσα στηρίζονται στο word ναι, αλλά ο μελωδός το έχει ξεπεράσει αυτό, εφόσον έχει αυτόνομο κειμενογράφο, με αλλαγές σε modes, ανάλογα με το τι θέλεις να γράψεις. Π.χ. όταν γράφεις μουσική δημιουργείς τους χαρακτήρες με συνδιασμούς πλήκτρων. Όταν θέλεις να γράψεις κείμενο, μπαίνεις στο ανάλογο mode και οι συλλαβές ταξινομούνται αυτόματα κάτω από τους φθόγγους που ήδη έχεις γράψει και μεταφέρεσαι στον επόμενο με ένα απλό space. Άσε, ειδικά αν γράφεις παπαδικό μέλος, το πράγμα είναι γελοία εύκολο και γρήγορο :wink:.
 

Gorgonaos

Gorgonaos
....οι συλλαβές ταξινομούνται αυτόματα κάτω από τους φθόγγους που ήδη έχεις γράψει και μεταφέρεσαι στον επόμενο με ένα απλό space. Άσε, ειδικά αν γράφεις παπαδικό μέλος, το πράγμα είναι γελοία εύκολο και γρήγορο :wink:.

+αυτό όντως θα ήταν πολύ καλό αν συστηματοποιούνταν στα προγράμματα συγγραφής!Θα μας έλυνε κυριολεκτικά τα χέρια ως προς το κείμενο αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολος είναι ο προγραμματισμός των εντολών που απαιτεί... ίσως καλό θα ήταν σιγά σιγά να υπάρξουν και κάποιες ενιαίες θέσεις συμβόλων.. ούτως ή άλλως το κάθε πρόγραμμα τοποθετεί τα σύμβολα στις θέσεις που υποτίθεται είναι οι πιο βολικές!Ε!φαντάζομαι θα υπάρχει μια βέλτιστη.. όπως μπήκαν σε συγκεκριμμένες θέσεις+τα γράμματα στο πληκτολόγιο+μάθαμε όλοι έτσι!*Θα μπορούμε έτσι με ένα μεγάλο πλεονέκτημα να χειριζόμαστε+άλλα προγράμματα!*Ειδικά για όσους ασχολούνται επαγγελματικά πλέον+χρειάζεται να χειρίζονται άλλες γραμματοσειρές ανάλογα με την επιθυμία+αρέσκεια του πελάτη!Οψόμεθα!Αμήν.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωριζει καποιος εαν το συγκεκριμενο προγραμμα γραφης Β.Μ. δουλευει σε Win.7 ??
 

ixadin

Ηχάδιν
Αγαπητέ φίλε δεν εχει σημασία το λειτουργικό σύστημα. Απλά πρέπει να εγκατασταθούν οι γραμματοσειρές στον οικείο φάκελο.

Πάς στο Πίνακα ελέγχου>Γραμματοσειρές και μετά τσιμπάς από το zip τα αρχεία των γραμματοσειρών και τις πετάς στο "παραθύρι" με τις γραμματοσειρές
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Aααα... μαλιστα! Απλως επειδη δεν ειδα επιλογη για προσθηκη γραμματοσειρας γιαυτο ρωτω. Απλως τα ριχνουμε χειροκινητα μεσα...οκ! Ευχαριστω! Για οτιδηποτε προκυψει θα σας στειλω πμ γιατι απ'οτι καταλαβαινω εχετε και εσεις Win. 7 :wink:
 
Top