Καλοφωνικός ειρμός «Ενώτισαι τους στεναγμούς της ψυχής μου» - Ήχος α΄ - π. Θεοφάνους Βατοπαιδινού. Ερμηνεία: π. Μάξιμος Βατοπαιδινός

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ένα τροπάριο της β ωδής του Μεγάλου Κανόνος σε ήχο πρώτο. Καλοφωνική μελοποίηση «κατά τα πρότυπα των καλοφωνικών ειρμών του 17ου αιώνα», όπως σημειώνει ο Κ. Αγγελίδης, από τον ιεροδιάκονο π. Θεοφάνη Βατοπαιδινό.
Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Μάξιμος Βατοπαιδινός (κατά τη γνώμη μου, από τους καλύτερους αγιορείτες ψάλτες της νέας γενιάς). Από το cd "Μεγάλη Τετάρτη".
 

Attachments

  • 14 Ενώτισαι τους στεναγμούς της ψυχής μου Ήχος α .wma
    7.7 MB · Views: 1,345
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο ιερομόναχος Μάξιμος Βατοπαιδινός στον χορό της μονής...
 

Attachments

  • vlcsnap-56770.png
    762.4 KB · Views: 401
Last edited:

hahas

Νέο μέλος
Πολύ καλό το άκουσμα.Αν υπάρχει και κάτι άλλο με τον πάτερ Μάξιμο να ψέλνει προσθέστε το.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
Ένα τροπάριο της β ωδής του Μεγάλου Κανόνος σε ήχο πρώτο. Καλοφωνική μελοποίηση «κατά τα πρότυπα των καλοφωνικών ειρμών του 17ου αιώνα», όπως σημειώνει ο Κ. Αγγελίδης, από τον ιεροδιάκονο π. Θεοφάνη Βατοπαιδινό.
Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Μάξιμος Βατοπαιδινός (κατά τη γνώμη μου, από τους καλύτερους αγιορείτες ψάλτες της νέας γενιάς). Από το cd "Μεγάλη Τετάρτη".
μήπως έχει κανείς το κείμενο από τον παραπάνω καλοφωνικό ειρμό? (ή ξέρει που μπορώ να το βρω? στο κλαοφωνικο ειρμλολόγιο του Γρηγορίου φυσικά δεν είναι).
 

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Ένα τροπάριο της β ωδής του Μεγάλου Κανόνος σε ήχο πρώτο. Καλοφωνική μελοποίηση «κατά τα πρότυπα των καλοφωνικών ειρμών του 17ου αιώνα», όπως σημειώνει ο Κ. Αγγελίδης, από τον ιεροδιάκονο π. Θεοφάνη Βατοπαιδινό.
Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Μάξιμος Βατοπαιδινός (κατά τη γνώμη μου, από τους καλύτερους αγιορείτες ψάλτες της νέας γενιάς). Από το cd "Μεγάλη Τετάρτη".

Θαυμάσια η σύνθεση του πατρός Θεοφάνους. Είναι δομημένη αυστηρά από θέσεις του Καλοφωνικού Ειρμολογίου, οπότε μπορούμε χωρίς δισταγμό να την ονομάζουμε καλοφωνικό ειρμό (αντί των συγκεχυμένων και αορίστων "καλοφωνικόν μέλος" κ.τ.ό). Μόνη εξαίρεση είναι η διπλή - αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το ξανακούσω - επανάληψη της θέσης με άκουσμα δευτερόπρωτου ήχου, η οποία εμφανίζεται στα στιχηραρικά μέλη (πρώτη εμφάνισή της νομίζω στις λέξεις "μακρόθυμε" και "ανεξίκακε" στα "Δόξα" και "Και νυν" του Εσπερινού της Αποκαθηλώσεως στη Μ. Εβδομάδα του Ραιδεστηνού (σσ. 250 και 252)). Το "μπόλιασμα" από μη ειρμολογικές θέσεις δεν αλλοιώνει τον χαρακτήρα της σύνθεσης. Εξίσου όμορφη η εκτέλεση του πατρός Μαξίμου.
 

simeon

Παλαιό Μέλος
μήπως έχει κανείς το κείμενο από τον παραπάνω καλοφωνικό ειρμό? (ή ξέρει που μπορώ να το βρω? στο κλαοφωνικο ειρμλολόγιο του Γρηγορίου φυσικά δεν είναι).

Σας παρακαλώ και εγώ θερμώς, αν γίνεται, να ανεβείτε και το μουσικό κείμενο του καλοφωνικού ειρμού!
 

O_Asxetos

Νέο μέλος
Μήπως θα μπορούσατε να το κάνετε mp3 για να παίζει σε όλα τα συστήματα;

Σας ευχαριστώ.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
μήπως γίνεται να ανέβουν και άλλα τέτοια εκτενή ακούσματα από τον Πατήρ Μάξιμο. Είναι υπέροχος. Όποιος έχει τις διασύνδεσεις με τον πατήρ ας τον ρωτήσει και αν καταφέρει ας πάρει καμιά ευλογία.
 

Klaus Vlastos

Infant Member


Και το μουσικό κείμενο του μηνύματος #11 μετά από μικρή επεξεργασία για καλύτερη εκτύπωση σε Α4.
 

Attachments

  • ειρμός «Ενώτισαι τους στεναγμούς της ψυχής μου» - Ήχος α΄ - π. Θεοφάνους Βατοπαιδινού....pdf
    1.4 MB · Views: 22
Last edited:
Top