Tαλιαδώρος και Γιώργος Φανάρας (1984)

Έχω μία κασσέτα στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια.Δέν θυμάμαι από πού την προμηθεύτηκα. Οι περισσότεροι πιθανόν να την έχετε. Και όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει και να μας πεί ποιός είναι ο μικρός που ψάλλει τόσο υπέροχα. Την ανεβάζω εδώ γιατί ισοκρατεί ο Άρχοντας.
 

Attachments

  • taliadwros--mikros.mp3
    27.5 MB · Views: 841

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αστεριάδης Μαργαρίτης;37875 said:
Έχω μία κασσέτα στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια.Δέν θυμάμαι από πού την προμηθεύτηκα. Οι περισσότεροι πιθανόν να την έχετε. Και όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει και να μας πεί ποιός είναι ο μικρός που ψάλλει τόσο υπέροχα. Την ανεβάζω εδώ γιατί ισοκρατεί ο Άρχοντας.

Ο τότε αξιοθαύμαστος μικρός είναι ο σήμερα πολυτάλαντος Γιώργος Φανάρας,που σταδιοδρομεί στο τραγούδι, αλλά και ψάλλει κατά καιρούς. Βλ. εδώ

Δ.

Υγ Η ίδια ηχογράφηση έχει αναμεταδοθεί κι από τον κ. Ν. Νικολάου στην εκπομπή του '' Ψαλμοίς και Ύμνοις'', κ μάλλον υπάρχει και στο φόρουμ (εδώ). Πβ και εδώ στους Αναστάσιμους Αίνους του πλ. α΄
 
Last edited:
Έχω μία κασσέτα στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια.Δέν θυμάμαι από πού την προμηθεύτηκα. Οι περισσότεροι πιθανόν να την έχετε. Και όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει και να μας πεί ποιός είναι ο μικρός που ψάλλει τόσο υπέροχα. Την ανεβάζω εδώ γιατί ισοκρατεί ο Άρχοντας.

και η 2η πλευρά.
 

Attachments

  • taliadwros-tritos ixos-mikros.mp3
    22.2 MB · Views: 382

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
και η 2η πλευρά.

στη δευτερη πλευρα οντως λεω τον αποστολο αλλα στους επομενους υμνους δεν ειμαι ουτε εγω, ουτε ο Ταλιαδωρος.
Επισης το χερουβικο στο τελος της κασετας, το λεει ο Ταλιαδωρος κ συμμετεχω κι εγω αλλα ο ηχος ειναι πλ.Α΄ κι οχι τριτος!!!
 
στη δευτερη πλευρα οντως λεω τον αποστολο αλλα στους επομενους υμνους δεν ειμαι ουτε εγω, ουτε ο Ταλιαδωρος.
Επισης το χερουβικο στο τελος της κασετας, το λεει ο Ταλιαδωρος κ συμμετεχω κι εγω αλλα ο ηχος ειναι πλ.Α΄ κι οχι τριτος!!!
Γιώργο, φύσικα ο ήχος είναι πλ. του πρώτου αλλά αυτό έγραφε η κασσέτα απ' έξω και έτσι γράψανε στη μετατροπή σε mp3. Δεν το είχα ακούσει το χερουβικό γιατί με το που τελείωνε ο απόστολος γύριζα την κασσέτα στην αρχή:):)(γιατί άραγε????)
Να' σαι καλά.Φιλικά, Μαργαρίτης.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια, στον τότε μικρό, κ. Φανάρα Γεώργιο. Ωραία χρονική αγωγή, ωραία και η ερμηνεία (ωραίο και το ισοκράτημα!!). Τα διαστήματα ακριβή. Άριστος. Σε μερικά χρόνια (10-20) θα κατοικείτε στην κορυφή της ερμηνείας της Βυζαντινής Μουσικής. Γιατί συνήθως τέτοιες φωνές εκτρέπονται από την αυστηρή, παραδοσιακή, βυζαντινή, εκκλησιαστική παράδοση. Α.
 
Top