Σβυντρίδης Γεώργιος

Παραθέτω Δοξολογία του πλ.Β' και Δύναμις του Θρ.Στανίτσα από τον Αείμνηστο Πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού Αγ.Νικολάου Αλεξανδρουπόλεως κ. Σβυντρίδη Γεώργιο. Ζωντανή ηχογράφηση από εορτή των Αγ.Θεοδώρων στην Ορεστιάδα. (χρονολογία δεν θυμάμαι 1991-1992??). Αριστερά ψάλλει ο δάσκαλός μου κ.Παπαμιχαήλ Βασίλειος.Άν κάποιος συνάδελφος από Αλεξανδρούπολη έχει περισσότερες ηχογραφήσεις ας τις ανεβάσει. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Γ.Σβυντρίδης-Β.Παπαμιχαήλ-Δοξολογία.mp3
    6 MB · Views: 509
  • Γ.Σβυντρίδης-Β.Παπαμιχαήλ-Δύναμις.mp3
    4.6 MB · Views: 253

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Αγαπητέ Μαργαρίτη, ευχαριστώ πάρα πολύ. Συγκινήθηκα πολύ. Θα προσπαθήσω να βρώ και άλλες ηχογραφήσεις...
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Μαργαρίτη, σ?ευχαριστώ κι εγώ για τις ηχογραφήσεις. Με γύρισες 20 χρόνια πρίν, όταν ήμουν φαντάρος στην Αλεξανδρούπολη το ?90-?91. Γνώρισα τότε τον αείμνηστο κ. Σβυντρίδη και ψάλλαμε και μαζί κάποιες φορές στο Άγιο Νικόλαο (εγώ εκκλησιαζόμουν στην Αγία Κυριακή, με πρωτοψάλτη τον πατριώτη και φίλο μου Θοδ. Κοκορίκο). Είχα περάσει πολύ ωραία τότε με την "ψαλτοπαρέα" εκεί, τους ψάλτες και κάποιους μαθητές του κ. Σβυντρίδη (να προσθέσω και την αγάπη του τότε Μητροπολίτου Αλεξανδρουπόλεως και νύν Θεσσαλονίκης κ. Ανθίμου, καθώς και του προϊσταμένου της Αγ. Κυριακής π. Αναστάση).
Ο Θεός να τον αναπαύει!
 
Παραθέτω Δοξολογία του πλ.Β' και Δύναμις του Θρ.Στανίτσα από τον Αείμνηστο Πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού Αγ.Νικολάου Αλεξανδρουπόλεως κ. Σβυντρίδη Γεώργιο. Ζωντανή ηχογράφηση από εορτή των Αγ.Θεοδώρων στην Ορεστιάδα. (χρονολογία δεν θυμάμαι 1991-1992??). Αριστερά ψάλλει ο δάσκαλός μου κ.Παπαμιχαήλ Βασίλειος.Άν κάποιος συνάδελφος από Αλεξανδρούπολη έχει περισσότερες ηχογραφήσεις ας τις ανεβάσει. Ευχαριστώ.

Τι να πω...τρομερός! Αν τον είχα δάσκαλο...!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αστεριάδης Μαργαρίτης;50174 said:
Παραθέτω Δοξολογία του πλ.Β' ...

Η συγκεκριμένη δοξολογία δεν είναι του Στανίτσα, αλλά από τον «Αγγελικό Χορό» της Σιμωνόπετρας, σε ρυθμό 6σημο. Το κείμενο εδώ.
 
Last edited:
Η συγκεκριμένη δοξολογία δεν είναι του Στανίτσα, αλλά από τον «Αγγελικό Χορό» της Σιμωνόπετρας, σε ρυθμό 6σημο. Το κείμενο εδώ.
Φυσικά και δεν είναι του Άρχοντα κύριε Νεοκλή αλλά η γνωστή σε όλους μας ''Αγιορείτικη'' Δοξολογία του πλ.Β' ήχου με το χαρακτηριστικό τρίσημο ρυθμό. Το ''Στανίτσας'' πήγαινε στο Δύναμις! Την αγάπη μου από την μακρινή Ορεστιάδα!
 
Top