24-4-2008 Μ. ΠΕΜΤΗ (εσπερας) Μερος Αον

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φαναρι Κων-λης . Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου . Ακολουθια αχραντων παθων (Μ. Πεμτη εσπερας) . Μερος Αον .
Ψαλλουν :
Δεξια : Αστερης Λεωνιδας (Αρχων Πρωτοψαλτης) & Φλοικος Στελιος .
Αριστερα : Χαριατιδης Γιαννης (Αρχων Λαμπαδαριος) & Αλυγιζακης Αντωνιος .
 

Attachments

  • 24-4-2008 Μ. ΠΕΜΤΗ (εσπερας) Μερος Αον.ZIP
    10.3 MB · Views: 249

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φαναρι Κων-λης . Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου . Ακολουθια αχραντων παθων (Μ. Πεμτη εσπερας) . Μερος Βον .
Ψαλλουν :
Δεξια : Αστερης Λεωνιδας (Αρχων Πρωτοψαλτης) & Φλοικος Στελιος .
Αριστερα : Χαριατιδης Γιαννης (Αρχων Λαμπαδαριος) & Αλυγιζακης Αντωνιος .
 

Attachments

  • 24-4-08=Μ. ΠΕΜΤΗ (εσπερας)Μερος Βον.ZIP
    11 MB · Views: 226

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φαναρι Κων-λης . Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου . Ακολουθια αχραντων παθων (Μ. Πεμτη εσπερας) . Μερος Γον .
Ψαλλουν :
Δεξια : Αστερης Λεωνιδας (Αρχων Πρωτοψαλτης) & Φλοικος Στελιος .
Αριστερα : Χαριατιδης Γιαννης (Αρχων Λαμπαδαριος) & Αλυγιζακης Αντωνιος .
 

Attachments

  • 24-4-08=Μ. ΠΕΜΤΗ (εσπερας) Μερος Γον.ZIP
    10.7 MB · Views: 190

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ευχαριστούμε κύριε Βαγγέλη για τον κόπο που κάνατε να μας παρουσιάσετε την ακολουθία των Παθών από το Πατριαρχείο φέτος. Έχω κι εγώ μια ηχογράφηση πιο παλιά με Αστέρη - Εμμανουηλίδη. Θα προσπαθήσω να την ετοιμάσω και να την προσφέρω. Θέλει δουλειά όμως....
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Να είστε καλα κ.Βαγγέλη. Οι ακολουθίες απο τον Πατριαρχικο Ναο (πιστευω πως) αποτελουν ενα πολυ καλο ''σεμιναριο'' για ολους τους ψαλτες ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι. Η τάξη, τα μαθηματα που λεγονται και ο τροπος που λεγονται ειναι το κατι άλλο. Εχω τυχη στον Πατριαρχικο Ναο ενα απλο Σάββατο σε εσπερινο και εμεινα εκθαμβος οταν ειδα την ταξη που επικρατουσε τον Αρχοντα Λεωνιδα Αστερη να ψάλλει ζωηρα και πανηγυρικα (γιατι ηταν εκει στη θεση κανονικα) και ας ειχε ο Ναος πιστους οσα τα δακτυλα του ενος χεριου. Μακαρι να πέρναμε και μεις εδω κατι απο τους πατριαρχικους. Τέλος πάντων. Σας ευχαριστουμε για μια ακομη φορα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να είστε καλα κ.Βαγγέλη. Οι ακολουθίες απο τον Πατριαρχικο Ναο (πιστευω πως) αποτελουν ενα πολυ καλο ''σεμιναριο'' για ολους τους ψαλτες ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι. Η τάξη, τα μαθηματα που λεγονται και ο τροπος που λεγονται ειναι το κατι άλλο. Εχω τυχη στον Πατριαρχικο Ναο ενα απλο Σάββατο σε εσπερινο και εμεινα εκθαμβος οταν ειδα την ταξη που επικρατουσε τον Αρχοντα Λεωνιδα Αστερη να ψάλλει ζωηρα και πανηγυρικα (γιατι ηταν εκει στη θεση κανονικα) και ας ειχε ο Ναος πιστους οσα τα δακτυλα του ενος χεριου. Μακαρι να πέρναμε και μεις εδω κατι απο τους πατριαρχικους. Τέλος πάντων. Σας ευχαριστουμε για μια ακομη φορα.

Ακριβως Γιωργο , ειναι ενα πολυ ''σεμιναριο'' και κυριως ως προς τους χρονους που χρησιμοποιουνται . Εμεις οι Ελλαδιτες , πολλες φορες καποιο αποστιχο το κανουμε δοξαστικο και καποιο δοξαστικο , χερουβικο . Και παρ' ολο που αλλο πραγμα Πριγγος - Στανιτσας και αλλο Αστερης - Χαριατιδης ,
εν τουτοις και οι σημερινοι Αρχωντες , καλα κρατουν .
Τι τα θελεις . ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ . Ολα τα αλλα .................. .
Στις 16-5-1970 ειχα καμει τραπεζι (γευμα) στον Στανιτσα & τον Μαγουρη στο Ηρακλειο . Μεταξυ τυρου & αχλαδιου , ειπαμε διαφορα . Αυτο μου ελεγε τοτε .
''Μια ειναι η πηγη'' και μαλιστα συμπληρωνε '' Μην ακους τι ψαλλω τωρα , αλλη
ψαλμωδια στον πατριαρχικο ναο , αλλη στην Ελλαδα ..... '' .
Ακουσε τα παρακατω λινγκς και προσεξε το τριαδι . Ισως μπορουμε να πουμε οτι ειναι εξωπαραδοσιακο και οτι ''αμανεδιζει'' . Ομως σιγουρα ''πουλαει'' τεχνη .
Και ξερεις κατι ; Μακαρι να μπορουσα και γω να ψαλλω τετοια πραγματα και ας με ελεγαν οπως ηθελαν . Τι λες ;

http://mp3.analogion.net/mp3_Linardakis-Vagelis/RS-Linardakis_Sourgiadakis-2007_04_28-1_VL.mp3

http://mp3.analogion.net/mp3_Linardakis-Vagelis/RS-Linardakis_Sourgiadakis-2007_04_28-2_VL.mp3

Θα κοιταξω να ανεβασω και αλλα απο την φετεινη Μ. Εβδομαδα και ''οσοι
πιστοι προσελθετε'' .
ΥΓ : Χθες σου εστειλλα προσωπικο μηνυμα . Το ειδες ;
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλή σας ημέρα. Είμαι νέος χρήστης της ισοσελίδας και νέος μαθητής της ψαλτικής τέχνης. Μετά απο χρόνια σπουδών στη θεωρία της Βυζαντινής μουσικής και στη φωνητική τέχνη στους κόλπους του Εθνικού Ωδείου, ήρθε η ώρα να μαθητεύσω δίπλα στο ΑΨάλτη του Ι.Μ.Ν. Σπάρτης κ. Τζανάκο Παναγιώτη. Οι ηχογραφήσεις αυτές που προσφέρονται εδώ ειναι θυσαυρός. Οτιδήποτε είναι συνέχεια της παράδοσης, είναι σημαντικό και μάθημα για τους νεώτερους...
 
Top