Λειτουργικά σε πλ. α "μικτό"

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανεβάζω αυτά τα λειτουργικά σε έναν απροσδιόριστο για μένα ήχο, κατ' αρχήν πλ. α΄ με σπάθη στον Κε, που τον ονόμασα, εσφαλμένα ίσως, μικτό. Έχει όμως ιδιαίτερο ενδιαφέρον η (σταθερή) πορεία του μέλους αυτού, κάτι που θα καταλάβετε καλύτερα ακούγοντας (π.χ.) αυτό κι αυτό (η Χαρούλα το σκίζει, πραγματικά, ειδικά στο δεύτερο κουπλέ).

Θα ήθελα βεβαίως να μάθω το μακάμ(;) που χρησιμοποίησα εν αγνοία μου και να πω πως προσωπικά δεν θα επέλεγα να τα πω στην Εκκλησία.

Καταλαβαίνετε πως λειτούργησα μάλλον ως μπουζουξής παρά ως μαθητευόμενος ψάλτης. :D:D:D

ΥΓ. Δεν έχουν Άξιον εστί
 

Attachments

  • λειτουργικά 1.jpg
    467.3 KB · Views: 244
  • λειτουργικά 2.jpg
    428.3 KB · Views: 101

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δικά μου.

Το γράφω στο χαρτί πάνω-πάνω, και βέβαια είμαστε στην ενότητα συνθέσεις μελών του φόρουμ.:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Συγχαρητήρια!

Σε Μακάμ Χισάρ ή Χησάρ είναι το περιβόητο Άξιόν εστιν σε σπάθιον μέλος του Άρχοντος Κ. Πρίγγου, που βασίζεται όμως στο ευρισκόμενο στο Απάνθισμα του Π. Προυσαέως αντίστοιχο Άξιόν εστι ( σσ. 188-189). Πρόχειρα ανακαλώ συνθέσεις λειτουργικών για το Άξιόν εστιν του Πρίγγου, όπως του Δ. Νεραντζή και του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.

Δ.
 
Last edited:

panos Kareotis

Μέλος
-Μία απλή ρητορική ερώτηση.Ο Πρίγγος σε τι ηλικία άραγε άρχισε να συνθέτει?Και ύστερα από τι εμπειρία?[και αναφέρω νεώτερο μελοποιό-ας μην πάμε στους παλαιούς]..........Αχ τι έκαναν οι τρείς....
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αν και πρώτη φορά βλέπω μελοποιό να μην γνωρίζει σε τι Ήχο μελοποιεί και να αποκηρύσσει το έργο του εν τη γενέσει, ωστόσο επιβάλλεται να σε συγχαρώ για τη συνθετική απόπειρά σου. Καλή συνέχεια!
Ψάλε το μας κιόλας όμως! Προνόμιον γαρ του συνθέτου η πρώτη εκτέλεσις! Να είσαι καλά!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Αν και πρώτη φορά βλέπω μελοποιό να μην γνωρίζει σε τι Ήχο μελοποιεί και να αποκηρύσσει το έργο του εν τη γενέσει, ωστόσο επιβάλλεται να σε συγχαρώ για τη συνθετική απόπειρά σου. Καλή συνέχεια!
Ψάλε το μας κιόλας όμως! Προνόμιον γαρ του συνθέτου η πρώτη εκτέλεσις! Να είσαι καλά!

:D

μα αυτό είπα: εγώ απλώς έπαιζα και τραγούδαγα "Σου γράφω 1η του Δεκέμβρη" και μου κόλλησε, και όπως το γύριζα στο μυαλό μου λέω ωραίος ήχος για λειτουργικά. Όταν όμως κάθισα να δω τί είναι, είδα ότι ήχος δεν είναι. Μετά σκέφτηκα ότι αυτή η ίδια μουσική γραμμή επαναλαμβάνεται και αλλού και τα 'γραψα. Αλλά μου φαίνονται too much για ναό. Δεν τα αποκηρύσσω, τα προφυλάσσω!

Αλλά επιμένω στην πορεία της μελωδίας που είναι σταθερή και η ίδια. Γι' αυτό έβαλα και τα τραγούδια που φαίνεται ξεκάθαρα αυτό. Το μακάμ που μου είπες, Δημήτρη, αφορά στομ πλ. α΄με σπάθη μόνο ή σε όλην την πορεία του μέλους;
 

panos Kareotis

Μέλος
Μία δεύτερη ρητορική ερώτηση.Αραγε οι συνθέτες των μελών της Βυζ.μουσικής[π.χ της Κασιανής],τι να είχαν στο μυαλό τους και τους καθόντουσαν οι συνθέσεις τους?
και πάλι: Είδατε οι τρείς τι προσφορά?...ο καθείς μας...ένα άσμα του Βαλάντη?μία σειρά λειτουργικών.....και που να πιάσουμε και τους έντεχνους.....συνθέτες...εννοώ
 
Top